Reklam
Reklam

CANAN KAFTANCIOĞLU MİLLİ GÖRÜŞ'ÜN KANALINDA AÇIKLADI

CANAN KAFTANCIOĞLU MİLLİ GÖRÜŞ'ÜN KANALINDA AÇIKLADI
16 Kasım 2020 - 18:29

Canan Kaftancıoğlu Milli Görüş'ün kanalında açıkladı: Erbakan mezuniyetimize geldiğinde ıslıklamıştık TV 5'e konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, mezuniyetlerinde Erbakan'ı protesto ettiklerini söyledi ve Erbakan'ın buna karşı tavrını anlattı.

Ardahan’ın gelini, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Milli Görüş’ün yayın organı TV 5'te Buluşma Noktası programında Mehmet Ali Kayacı'nın sorularını cevapladı. Türkiye'de toplumsal barışın nasıl sağlanacağı üzerine konuşulan programda Kaftancıoğlu, kendisi hakkında da merak edilen birçok konuya açıklık getirdi.

“ERBAKAN BİZİ TEVAZU VE OLGUNLUKLA KARŞILADI”

2011 yılında Necmettin Erbakan hakkında paylaştığı ve tartışma konusu olan tweet sorusu üzerine açıklamalarda da bulunan Kaftancoğlu, mezuniyetlerinde Erbakan’ı protesto ettiklerini söyledi ve Erbakan’ın tavrını anlattı:

“Demokraside muhalefet olur ve iktidar olur dedik. 95 yılında yanlış hatırlamıyorsam iktidarda koalisyon ortağı olunan dönemde Sayın Erbakan'ın mezuniyet törenine geldiğinde o törende bir ıslıklanma olduğunu hatırlıyorum, ben de onların içerisindeydim. Muhalefet etmek nedir? Ya da eleştirmek nedir? Bir küfür yok. Bir hakaret yok. Kimi zaman alkışlayarak demokratik tepkinizi ortaya koyarsınız. Kimi zaman ıslıklayarak protesto edersiniz. Kimi zaman farklı farklı şekillerde muhalefetinizi ortaya koyarsınız. Bir kişiyi demokratik teamüller çerçevesinde eleştirmek, hakaret, şiddet olmadığı sürece, kişiyi demokrasi sınırları içerisinde eleştirdiği sürece bunun olması kadar normal bir şey yok.

Örneğin bizim mezuniyet töreninde, yeğeni benim sınıf arkadaşımdı. Kendisine dönük bir protesto olduğunda bakın Erbakan Hoca'nın olgunluğunu size söyleyeyim: Bugünkü Cumhurbaşkanı, herhangi bir yere gitse kendisini alkışlayarak ya da ıslayarak bir protesto gösterisi olsa, o insanlar ya tutuklanır ya da törende kıyamet kopar değil mi? Kendisi (Erbakan) o protestodan sonra, çıkıp gayet güzel, gayet olgun bir şekilde o protestolara dair bir siyasetçide olması gereken tevazu ve mütevazilikle gayet olgunca karşılamış ve inmişti. Biz o dönem yeni mezun üniversiteli gençlerdik, o da bir siyaset insanıydı.”

DEMOKRASİ MÜCADELELERİNDE TERÖR ÖRGÜTLERİNE YER YOKTUR

Konuşması boyunca sık sık demokrasi ve demokratikleşme vurgusu yapan Kaftancıoğlu, iktidarın diğer siyasi kurumları algılar üzerinden şeytanlaştırdığını söyledi. “Her ne kadar son dönemde uygulanmaz olsa da bu devletin kanunları, kuralları var” diyen Canan Kaftancıoğlu, adı ne olursa olsun bu kanunların tariflediği siyasi partilerin olduğunu hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugünün iktidarı ne yapıyor? İşine geldiğince CHP, işine geldiğinde Saadet, işine geldiğinde HDP ve diğer siyasi partileri; oluşturdukları algılar üzerinden, öyle ya da böyle bir fırsatını bulup şeytanlaştırıyor. Mesela şu dönemde tartışılan neredeyse bütün Kürt vatandaşları terörist ilan eden, halkın milyonlarca oyunu almış bir siyasi partiyi terör örgütü üyesi ilan eden bir anlayışla hiçbir yere gidilemez.

Şunu ifade etmek lazım; demokrasi mücadelelerinde terör örgütlerine yer yoktur! Terör örgütleriyle mücadeleyi kim yapar? Güçlü devletler yapar. Siz güçlü olursanız eğer bu ülkede hiçbir terör örgütü olmaz. Ama siz terör örgütleriyle mücadele ediyorum diyerek kendiniz gibi düşünmeyenleri terörist ilan ederseniz, bu ülkedeki vatandaşları, herkesi terörist ilan ederseniz veya işinize gelmediğinde halkın oylarıyla seçilmiş kişileri seçildikten sonra hukuksuz bir şekilde görevden alırsanız, bu oluşturmak istediğiniz olgu ve şeytanlaştırma aracıdır. Bunun yapıldığını görüyoruz ve buna da hep beraber karşı durmamız lazım.”

TÜRKİYE'DE KÖTÜ İNSAN YOKTUR SİSTEMİN KÖTÜLEŞTİRDİĞİ İNSAN VARDIR

Son yapılan yerel ve genel seçimlerin oy haritasının ekrana getirilmesiyle Türkiye'nin siyasi kimlikleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Kaftancıoğlu, farklı düşüncelerdeki insanların bir araya gelip buluşabilmesini önemsediğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Farklı düşünmek meselesi değil, farklı düşünüşlerle bir masanın etrafında toplanıp, bu düşünüşleri ifade edebilmek, birbirimizi anlamak, siyasetinde ve toplumunda empati yapıp, birbirimize düşmanlaşmadan, buluşabilmek meselesi. Ve bunu yapabileceğimizi biliyorum ben. Toplum buna hazır.

Bir tane bile bu ülkede kötü insan yoktur. Sistemin kötüleştirdiği insanlar vardır. Kötücül insanlar vardır. Bizler farklı da düşünsek, farklı siyasi düşünüşlerimiz de olsa, farklı toplumsal farklılıklarımız da olsa, içimizdeki iyiliği bütüncül bir sistem içerisinde ortaya koyduğumuzda kavga etmeden, düşüncelerimizi söyleyerek düşüncelerimizi ifade ettiğimiz için hiç kimse cezalandırılmadan 83 milyon için en doğrusunu bulabiliriz. Bu olmazsa olmazlarımızdan olmalı.

Son süreçte bugünkü iktidarın iyi olan, faydalı olan durumlarından biri; bizler farklılıklarımıza rağmen birbirimizi anlamayı, yan yana gelebilmeyi, birbirimizi tanımadan yaftalamamayı, birbirimizi etiketlememeyi, insan olmayı, insan kalmayı, ilkeli, ahlaklı, dürüst, namuslu olabilmenin bu ortak paydalarda adalet çatısı altında yan yana mücadele edebilmeyi hep birlikte deneyimliyoruz. Ve kurtuluşumuzda bu anlayışa ve bu duyguya bağlı.”

KAFTANCIOĞLU'NDAN AHMET HAKAN'A; OMURGASIZLAR...

Ahmet Hakan'ın kaleme aldığı “Dönmek üzerine bir manifesto” başlıklı köşe yazısının ekrana getirilmesi üzerine Kaftancıoğlu, yazara yönelik “Ben bu tip boş kişilere dair yorum yapmayı doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı. Kaftancıoğlu devamında, “Bu kişiden bağımsız şunu ifade edeyim; bu memlekette geçmişte sayısı çok daha fazla olan köşe yazarları vardı. Bir de ne yazık ki köşeleri dönmüş, omurgasız kişiler var. O yüzden söylediklerinin hiçbir önemi yok.” dedi.

Ayrıca medyanın durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Kaftancoğlu, Berat Albayrak'ın istifası üzerine şu şekilde eleştirilerde bulundu:

“Şimdi bakın bir bakan istifa etmişken bu ülkede, istifa ettiği kaç saat boyunca hiçbir medya kuruluşu tarafından açıklanmıyorken ve Maliye Bakanı, 'Damat Bakan' istifa etmişken, ülkenin gündemi bu iken, sırf muhalefetten belirli isimleri çıkarmak nedir? Gazeteci olsaydı eğer gider o bakanın neden istifa ettiğini araştırır o bakanı davet ederdi. Ama gündemi kapatmak için bu tip konukları alanları da gazetecilik yapıyorum diyenleri bile konuşmaya değer bulmuyorum.”


Bu haber 1669 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum