Reklam

Can sağ iken yer terk edilir mi, Ermeni-Gürcü tarafına?

Can sağ iken yer terk edilir mi, Ermeni-Gürcü tarafına?
07 Ağustos 2018 - 00:14

Sınırlı Sorumlu Doğruyol ve Kakaç Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Suat İncede, ‘Askeri Sınır Güvenlik Kontrol Hattı’nda kısmı meraların Ermenistan ve Gürcistan tarafında kaldığını ileri sürdü.

Aynı zamanda Demirören Haber Ajansı ( DHA) Bölge muhabiri olan İncedere, bahsi geçen konu hakkında Ardahan Valiliği ve İl Özel İdaresine dilekçe vererek yapıldığı ileri sürülen yanlışın düzeltilmesini istedi.

SUAT İNCEDERE TARAFINDAN KALEME ALINAN HABER ŞÖYLE:

 Gazeteci İncedere, projenin yapılacağı alana giderek burada incelemelerde bulundu. Çıldır İlçesine bağlı Aşık Şenlik Mahalle Muhtarlarıyla çalışmanın yapıldığı alanda röportaj yaparak konu hakkında şu tespitlerde bulundu:

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ve Ardahan İl Özel idaresi tarafından yol açılarak çalışmaların başlatıldığı, Ermenistan ve Gürcistan sınır hattında, "Askeri sınır güvenlik kontrol hattı" oluşturma çalışmaları başladı.

Bu çalışmayla birlikte, Ermenistan sınırında bulunan Arpaçay Doğruyol ve Kakaç Köyleri, Gürcistan sınır hattında bulunan Çıldır Aşık Şenlik (Yakınsu) köyü yaylalık alanı içinde 10 milyon metre kare alan Ermenistan ve Gürcistan tarafında kalacak endişesi ile Köy Muhtarları ve bölge halkı büyük endişe duyarak tepki gösterdi.

Müteahhit firma mı, İl Özel İdare çalışanı mı, üç ülke sınırını kafasına göre çiziyor!

İl Özel idaresi kanun ve kuralları göz ardı ettiği iddiasıyla yapmış olduğu hoyratça çalışmada, Kontrol hattı sınır kontrol kütleleri ve sınır protokol direkleri baz alınarak yapılmadığı, stratejik önemdeki noktalarda büyük parsellerden oluşan vatan toprağı terk edilerek geriden kontrol altına almak isteniyor olması büyük tepkilere neden oldu.

Bölge halkı, ‘ilk aşamada yapılan yolla birlikte, sınır gözetiminin kontrolünün de yoldan itibaren olacağı, böylelikle köylerin yaylalık olarak kullandığımız meraların önemli bölümleri Ermenistan ve Gürcistan tarafında kalacak’ dediler.

Suriye sınır hattı beton duvarla kapatıldı ve aynı uygulama burada da olursa, bizim kazma kürekle kazandığımız dede baba toprağı ve yıllarca hayvanlarımızın otlağı, sulağı topraklarımız Ermenistan ve Gürcistan tarafında kalıyor diyerek, yetkilileri göreve çağırdılar.

Bu çalışmayla birlikte, Aşık Şenlik yaylasında, 5.511. 687.27, metre kare Gürcistan tarafında kaldığı ileri sürülürken, tahmini olarak bu rakamında üstünde metre kare alan Ermenistan sınır hattında bulunan Doğruyol ve Kakaç Köy yaylaları Ermenistan tarafında kalacak olması büyük tepki göstererek bu projenin yeniden gözden geçirilip revize edilmesi istenmektedir.

Bu haber 2302 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum