Reklam

BAŞKANLARDAN TARIM SEFERBERLİĞİ

BAŞKANLARDAN TARIM SEFERBERLİĞİ
18 Nisan 2020 - 17:35

Kız çocuklarının okuması için birçok etkinlik düzenleyerek farkındalık ortaya koyan Göle Kadın Meclisi, geçtiğimiz yıl başlattığı tarım seferberliğine bu yılda devam ediyor.

Köprülü Belediyesi ile işbirliği yapan Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Göle Kadın Meclisi, Kavılca Buğdayı ve patates ekimine başladı.

Tohumların Göle Kadın Meclisi tarafından karşılandığını açıklayan Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç, “Göle Kadın Meclisi ve Köprülü Belediyesi anlamlı projelere imza atıyor. Bizim burada ki amacımız kız çocuklarının okumasına katkı sumaktır. Köprülü Belediyesi olarak ekim, mazot, işçilik traktör ve sulamasını biz yapıyoruz. Tarım seferberliği kapsamında ki tüm üretimlerimize hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanmadan tamamen organik üretim gerçekleştiriyoruz. Bu faaliyetler kapsamında bir çok gencimize iş ve istihdam alanları da yaratıyoruz. Bu tür projeleri gerçekleştirmekten son derece mutlu oluyoruz” dedi.

Göle coğrafyasının uyanış ve üretime geçiş öyküsünü heyecanla izleyeceksiniz diyen Göle Kadın Meclisi adına açıklama yapan Başkan Türkan Deli: “Hürmetli halkımız, iç açıcı ve ilham verici görüntüleri sevinç içinde paylaşıyoruz. Burada harikalar yaratılmaya başlandı bile. Tarım seferberliğini Göle Kadın Meclisi olarak evvela Kavılca Buğdayı ve patates ekerek başlatıyoruz devamı da farklı ve uygun ürünlerle gelecektir. Dağı, taşı verime uygun atıl arazileri ekeceğiz. Bugün en büyük sorunlarımızdan biri ne yaparsak yapalım tarım silsilemizin tamamen yanlış oluşundandır. Tarım silsilesi: sevgi, bilgi, inanç, ilke çizgisinde olmalıdır. Maalesef tamamen içi boş ve vizyonsuz tarım işleyişinin ezelden beri planı, programı, hedefi yoktur. Spontan bir şekilde suyun bulduğu yol gibi akın durmuştur. Sonunda tarımın çölleştiği bu günlere üzülerek geldik” dedi.

Bilim, teknoloji, yazılım üretememe gibi bir dezavantajımız varken, tarım yaparsak fasulyeyi yiyebiliyoruz, tarım yerine yıldızlara bakıp muhabbet edersek fasulyeyi etli yiyebiliyor muyuz? Diye soran başkan Deli: “Tanzimde birer kilo patates, soğan için kuyruğa girersek; sonrası kademeli olarak, açlık ve yağma olarak kendiliğinden gelecektir. Günah keçileri üreterek insanımızı kurtaramayız, çarpmayı ve toslamayı beklememeliyiz. Göçü geriye döndürmeden, boşalan köyleri canlandırmadan, tarım ve hayvancılık yapacak bilinçli nesiller yetiştirmeden, kooperatifler kurmadan aydınlığa çıkmak gibi bir avantajımız yoktur. Göle Kadın Meclisi, ahalisi olan Göle’de verdiği sözleri bir bir yerine getirmektedir. Yarım iş ikiyüz sözün yerine geçmektedir. Hem ilçemizde tarımın desteklenmesi ve atıl arazilerin ekimi hem ilçemizde kadın istihdamı hem üretim hem üretime dayalı evlatlarımıza burs temini silsilesi hedefleri bir bir hayata geçirilmektedir. Üretim, kadın istihdamı, burs fonu çalışmalarında gözle görülür adımlar atan Göle Kadın Meclisi kooperatifinin yine üretime dayalı diğer ürünlerle proje aşamasında olan ürün çeşitleri gerçekleşmeye başlanıldıkça işte böyle halkımıza ilan edilecektir. Halkımız ve toplumumuz için üretiyor, değer yaratıyor, değerleri Göle ortak paydasında adil biçimde paylaştırıyoruz. Halkımız sizi seviyor sizin için projeleri hayata geçiriyoruz” ifadesini kullandı.

Bu haber 2348 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum