Reklam

BAŞKAN YILMAZ, KURA KARARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

BAŞKAN YILMAZ, KURA KARARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
23 Kasım 2020 - 19:44 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 20:10
Demokrasi ve Atılım Partisi Ardahan İl başkanı Candar Yılmaz, Kura Nehri’nin yönünü tünellerle Karadeniz’e aktarmak için yapılacak Beşikkaya Barajı’nın Ardahan için büyük bir ihanet olacağını ileri sürdü.

Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fakir Yılmaz, Küresel Gazeteciler Konseyi Ardahan İl Temsilcisi Özkan Karakaya, Gazeteci Selmi Yılmaz ve Çevre Mühendisi iş insanı Alper Öztürk, Demokrasi ve Atılım Partisi’ni ziyaret ederek Deva İl başkanı Candar Yılmaz ve Merkez İlçe Başkanı Aşkın Yıldız’a hayırlı olsun temennisinde bulundular. Ziyarette genel gündem Kura Nehri oldu.

Ardahan üzerinden Gürcistan ve Hazar Denizi’ne dökülen Kura Nehri’nin suyu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, Kura konusunda Ardahanlıların kenetlenmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz: “Bu sorun hepimizin ortak sorunudur. Kura giderse Ardahan biter. Uyanmalıyız, doğa katliamıyla birlikte yapılan baraj ve HES’ler Ardahan’a ciddi zarar veriyor. Birde Ardahan ovasında geçen Kura Nehri’nin yönünü değiştirmek kesinlikle çok yanlış bir projedir” dedi.  

BU KARAR, ARDAHAN’IN TARIM POLİTİKASININ OLMAYACAĞI ANLAMINA GELİYOR

Kura Nehri ile ilgili alınan kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, “bu işin sorumluları her kimse mutlaka haklı bir sebep açıklamalı, ya da engel olmalıdır. Kura Nehri’nin başka taraflara yönlendirilmesi gelecekteki tarım politikalarının ilimizde olmayacağı ve bununla ilgili bir planlamanın onmadığının işaretidir. Dünya da ki ülkeler, kendi derelerinin ve nehirlerinin yapısını bozmadan daha çok güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını tartışırken, Doğu’dan Karadeniz’e nehir akıtmak akıl işi değildir. Bu karar, su kaynaklarının düzenini bozacaktır. Biz bu karara karşıyız. Kura Nehri, bölgemizin tarımı için önemli olduğu kadar, balıkçılık sektörüne de zarar verebilir. Bir ilin doğal hakkını bir diğer ile yönlendirmek ülkenin menfaatine olabilir ama o ilinde rızasını almak lazım” ifadesini kullandı.
 
Bu haber 2351 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum