Reklam
Reklam

Başkan Demir, izin vermeyeceğim

Başkan Demir, izin vermeyeceğim
10 Ekim 2019 - 22:56

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Ardahan’da küçük esnafı bitiren zincir marketlerin açılmasına karşı olduğunu belirterek, “Yerel esnafımızı korumak birinci görevimiz olacaktır. Geçmişte peş peşe açılmasına izin verilen zincir marketlerin artmaması konusunda Ardahan belediye Başkanı olarak yetkim dahilinde izin vermeyeceğim” dedi.

ALIŞVERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN YAP ÇAĞRISI

Son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle özellikle küçük esnafın ciddi kan kaybettiğine değinen Başkan Demir, alışverişlerin yerel esnaftan yapılması konusunda uyarıda bulundu.

Başkan Demir, “Belediyelerin esnafı koruma, kollama görevi var. Bunu yapmak için de, zincir marketlerin esnafın üzerinde uyguladığı bu haksız rekabeti bir nebze geriletmek için önemli kararlar alacağız. Zincir market şubelerinin mahalle aralarında açılmasına sınırlama ve mesafe şartı getirilmesine dair kararı önümüzdeki günlerde uygulamaya alacağız. Ardahan’ın durumu ortada, bu kadar zincir marketlerin açılması Ardahan’a ihanettir. Yaşadığımız toplumda eskiden mahalle bakkallarıyla ve esnafları ile halk arasında anlatılamayacak derece güzel bir ilişki vardı. Bu iletişim sayesinde toplumda esnaf ve halk arasında diyalog, dayanışma ve samimiyet mevcuttu. Ancak zincir marketler nedeniyle başta küçük marketler, küçük dükkânlar olmak üzere birçok işyeri iflasın eşiğine geldi. Bu da toplumda büyük bir sıkıntıyı beraberinde getirdi. Bakkallar artık iş yapamaz duruma geldi. Bu nedenle binlerce esnaf iş yerini kapatmak ve göç etmek zorunda kaldı. Biz Belediye olarak her türlü önlemi alacağız” diye konuştu.

HAYVANCILIK ET ENTEGRE TESİSİ TAMAM GİBİ

Ardahan Belediyesi ve Ardahan Kültür Sanat Bileşenleri ortaklığında düzenlenen etkinliğin amacına ulaştığını ve Ardahan’ın tanıtımında büyük rol oynadığına da dikkat çeken Başkan Demir, Hayvancılığın kalkınması ve büyümesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile fizibilite çalışmasına başlıyoruz. Başkan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Ardahanlı üreticiden et alımı yapacağını duyurdu. Bu karar Ardahan için tarihi bir fırsattır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ in eşi KÖY-KOOP İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer çiftçimize müjdeyi verdi. KÖY-KOOP İzmir Birlik Başkanı Soyer, Ardahan’da iki gün boyunca ziyaret ve incelemelerde bulunarak Başkan Tunç Soyer’e rapor verdi. Ardahan’da et ürünleri üzerine kurulacak tesisle birlikte işsizlik azalacak ve üretim artacaktır” dedi.

İZMİRLİLER, ARDAHAN SÜTÜNÜ TÜKETECEK

Tire Süt Kooperatifi'nden süt alımı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesinin Ardahan’da kuracakları Süt Kooperatifinden süt alımı yapması için görüşmelerin devam ettiğini aktaran Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, bu projeyle süt üretimi yapan üreticinin, sütünü hak ettiği değerden satmasına öncülük edeceklerini ve Ardahan’a ikinci bir kalkınma hamlesi başlatacaklarını söyledi.

5 YILA KALMADAN DEĞİŞİM HİSSEDİLECEK

Kendisine güvenen Ardahan halkının güvenini boşa çıkarmadığını ve vaat edilen tüm projeleri birer bire hayata geçireceğini belirten Başkan Demir, “Ardahan 5 yıla kalmadan Türkiye’de dönüşümün adresi olacak,  gözle görülen bir değişikliğe herkes şahit olacak. Ardahan’ı bir marka şehir yapacağız, bu konuda Ardahanlılara sözümüz var, Türkiye’de herkes projeleriyle donatılmış bir Ardahan’ı konuşacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 7062 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • alican
  11 ay önce
  Haksız değil ahlaksız rekabet..Sermayeleri var.Bir ücra köşede az çok ekmek parası kazanan bir esnaf gördülermi hemen yanı başına bir şube açıp adamı orada adeta linç edip bititriyorlar..Sadece ardahana mahsus değil bütün illerde durum aynı.Ha bunların elleri kolları da bayağı uzun yani.Her imkana sahipler.Ticari olsun,siyasi olsun maşallahları var.Yerel esnaftan alış veriş yapmalı.Üç kuruş fazla versek bile..
 • Yalçın Bayazıt
  1 yıl önce
  Küçük esnafı destekleyelim ama bim a101 gelmeden önce esnafın 2 liralık malı kaça sattığını da hatırlayın.
 • Kakakaka
  1 yıl önce
  Once esnafin tavrini degistirin. Esnafi yetistirin. En kucuk ornek; etin memleketinde 1porsiyon iskender 35 tl. Istanbulda bogazda bu fiyat. O zincir marketler olmasa vay halimize
 • Sermin
  1 yıl önce
  Ardahan ne zaman gelişecek büyücek Alış veriş merkezi bile yok küçük marketlerde ihtiyaçları karşılamıyor 101 bin şok ve bir kaç firma var ardahan çok güz bir yer ama yatırım yok sinema güzel bir hamam büyük çocuk a***ları burg king cafe bölümleri vs neden olmasin paraları bunlara yatırım yapın bene
 • gökhan koç
  1 yıl önce
  et entegre tesisi ardahan için şart
 • Murat Çağıl
  1 yıl önce
  Ben ist. Yaşıyorum başkan faruk demiri oldukça takip ediyorum çok güzel işler yapıyor kendisini tebrik ediyorum.