Reklam

BAŞKAN DEMİR'DEN BORÇ ÇAĞRISI

BAŞKAN DEMİR'DEN BORÇ ÇAĞRISI
08 Ağustos 2019 - 21:52 - Güncelleme: 08 Ağustos 2019 - 22:21

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, hafta sonu yapılan 18. Ardahan Ulusal Bal ve Kültür Festivalinin amacına ulaştığını, Festivalin bir çok yerel ve ulusal kanalda yayınlandığını ve Ardahan için iyi bir tanıtımın olduğunu söyledi.

Ardahan Gazeteciler ve Foto Muhabirleri Cemiyeti olarak ziyaret ettiğimiz Başkan Demir, belediyeye borcu olan vatandaşlara da çağrıda bulunarak, borç ödemesinde taksitle ödeme kolaylığı sunulduğunu söyledi.

Belediye borçlarını tahsil etmenin kendisinin asli görevi olduğunu, bu görevi yapmadığı taktirde suç işlemiş olacağını aktaran Demir, "Sevgili Ardahanlı hemşerilerim, hepinizi saygı ile selamlıyorum. Belediyemize çevre temizliği, arsa, arazi, bina, emlak, ilan, reklam, eğlence, zabıta cezaları, işgaliye, su borçları bulunan vatandaşlarımıza yönelik taksitli ödeme imkanı sunuyoruz” dedi.

Ardahan Belediyesinin geçmişe yönelik alacaklarıyla ilgili olarak Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin belediyeyi uyardığını açıklayan Başkan Demir:  “Uyarıda belediyenin alacaklarını tahsil etmediğiniz için görevi kötüye kullanarak, kamu zararı oluşturduğumuz bildirildi. Hatta bu suçun cezasının 6 aydan başlayarak 3 yıla kadar hapis cezası olduğu belirtildi. Ben, kanunun öngörüsünü bir kenara bırakarak, şunları ifade etmek istiyorum. Ardahan'daki yurttaşlarımız, belediyeden hizmet alıyorlar, bunun karşılığında herkese çevre temizliği, arsa, arazi, bina, emlak, ilan, reklam, eğlence, zabıta cezaları, işgaliye, su borçları vs. borçları bir kısım borçlar doğuyor. Yurttaşlarımızın bir kısmı elbette borcunu zamanında ödüyor. Bir kısmı ise maalesef 10 yıldır ödememiş. Buna aldığı hizmetin karşılığını ödeyen vatandaşlarımız müsaade eder mi? İfadesini kullandı.

Ayrıca Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı tarafından önceki dönem Belediye Başkanını da uyardığını belirten Başkan Demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Belediye başkanının görevi 5393 sayılı kanun 38. Maddesinde belirtilmiş ve diyor ki; Başkan belediyenin gelir ve alacaklarını tahsil ve takip etmek zorundadır. Ben bu takip ve tahsil etmedikten sonra ne oluyor, görevi kötüye kullanmak ve kamuyu zarara uğratmaktan mahkum olacağım demek oluyor. Sizlerden ricam belediyemize ve şahsımıza gelip farklı yaklaşımlarla ben borcumu ödemem teklifinde bulunmayınız. Ödenmezse kanun size de, bize de gereğini yapar. Biz bağlı olduğumuz İçişleri Bakanlığına sorduk, sadece taksitlendirmeleri uzata biliyoruz meclis kararıyla. Yoksa biz meclis kararıyla anapara ve faizle ilgili indirim yapardık. Yasa diyor mümkünatı yok, bu kamu alacağı. Kendi alacağında her şey yapabilirsin ama kamunun alacağında hiçbir yetkimiz yok. Mutlak bu işlemlerinizi yerine getiriniz, aksi halde hukuki süreci ben değil kim olursa olsun hangi meclis ile belediye çalışana olursa olsun kanunlar çerçevesinde başlatılmak zorunda kalınacaktır. Bu açıklamayı zorunlu olarak yapmış olduğumu bildirir hepinize saygılarımı sunarım."

https://www.facebook.com/ardahanbelediyesi75/videos/492265068266713/UzpfSTEwMDAwMzU4MjY0NjU3MjpWSzoyOTc4MTA2Njk1NTk0MjYx/?multi_permalinks=2978106695594261¬if_id=1565264542242287¬if_t=feedback_reaction_generic

Bu haber 887 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet Avşar
    11 ay önce
    Serka'dan Ardahan Üniversitesine 1.2 Trilyon para geldi. Şu anlık Eski Rektörlük Binası Merkezinde açılmış bir eğitim yeri yok. Ardahan için bir hazin son daha. Yaşasın Para.