Reklam

BAŞKAN ÇOBAN: KRİZ DOĞRU YÖNETİLMİYOR

BAŞKAN ÇOBAN: KRİZ DOĞRU YÖNETİLMİYOR
25 Mart 2020 - 15:35

Yeniden Refah Partisi Ardahan İl Başkanı Caner Çoban, Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs krizinin Türkiye’de doğru yönetilmediğini ileri sürdü.

Korona virüs krizi ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Yeniden Refah Partisi Ardahan İl Başkanı Caner Çoban: “Hükümetimiz korona virüs krizini yanlış yönetmekte ve gözlemlediğim kadarı ile buna ısrarla devam etmekte ve ayrıca sosyal devlet yapısına zarar verecek şekilde krizi yönetmektedir. Virüsün dünyada tespit edildiği daha ilk zamanlar Çin’e bir doktor ekibi gönderip doktorları orada eğitip virüsle savaşa bilecek bir düzeye getirmeliydi. Virüssün ülkemizde tespit edildiği ilk gün Meclis Olağan dışı toplanıp “Meclis virüsle mücadele" komisyonu oluşturulup alınacak tedbirler ivedi bir şekilde işleme koyulacaktı. İlk olarak ülke genelinde 15 gün o hal ilan edilecek sadece 65 yaş üstü değil herkese sokağa çıkma yasağı uygulanacaktı. Çünkü 65 yaş üstü evinde oturan kesime çalışan ve dışarı ile irtibatlı hane halkının virüsü taşımaması söz konusu bile olamaz. Keza sayıları on binleri geçen umrecilerimiz virüsün tespit edildiği  daha ilk günden geri çağrılacak en az 15 süre ile karantina uygulayacak Ülkeye giriş çıkışlar yasaklanacak kapılar ayni gün kapatılıp karantina kuralları dışına çıkılamayacaktı.

Vatandaşa Kira, Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet bizden denilip evlerinde gönül rahatlığı ile karantina süresinin geçirilmesi sağlanmalıydı.

Esnafa kira ödemeleri en az 3 ay ertelenmeli ve çalışanlara geri ödemesiz en az bir aylık maaş ve sigorta devletten olmalıydı yine esnafa en az 1 aylık kira yardımı devlet tarafından yapılmalıydı.

Yine Karantinanın başladığı ilk gün maske, eldiven,kolonya ,dezenfektan , temizlik ürünleri, solunum cihazları devletin taşın altına elini koyarak halkına ücretsiz olarak bunları sağlamalıydı. Bu ürünlerin ücretli olması demek fırsatçıların karaborsacıların ekmeğine yağ sürmek demektir şuan da tam da bu tablo yaşanmaktadır daha önce fiyatı 5 TL olan kolonya 20 TL’ye ve yine daha önce 0.50 kuruş olan maske 5 ile 10 TL arasında satılıp vatandaş sömürülmektedir. Peki, bunca şeyi devlet nasıl yüklenir diye soracak olan arkadaşlara da cevaben olaya Erbakan’ca bakacak olursak çözüm daha da basitleşir...

Sistem şeffaf hale getirilmeli, israfın önüne geçilmeli, araç makam filolarının derhal elden çıkarılıp devletin yan gelip yatma yeri değil çalışma üretme ve halkına değer katan Üniversitelerini sadece ders verilen yerler değil de kendi motorunu ve ilacını üreten kurumlar haline getirilmeli. Ayrıca toplumda gelir adaleti sağlanmalı, bir adama 10 yerden kıyak maaş sisteminden vazgeçilmeli, toplumda paylaşımcı milli görüş ve milli duruş sergilenmeli, ithalat adı altında dışa akıttığımız milyarlarca doların önü kesilerek çok kolaylıkla bu kriz da aşılır.

Acil Dışarı Çıkma Yasağı uygulanmalı yoksa sağlık personelinin uğraşları da boşa heba edilecek;  Sonunda Hükümet doğru adımlar atmazsa, doktorlar bu denizi küçük bir kaşıkla boşaltmaya başlamak zorunda kalır. (Sağlık çalışanları) Büyük rakamlara kendilerini hazırlamalılar. Organizasyonel modelleri incelemeliler. Aksi halde bu dalga, doktorları ve hastaneleri ezer geçer. Kamu oyuna Saygılarımla.”

Bu haber 662 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum