Reklam
Reklam

AYI ÇÖPÜ PAYLAŞMIYOR! GELMEYİN

AYI ÇÖPÜ PAYLAŞMIYOR! GELMEYİN
15 Temmuz 2019 - 22:03 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 - 22:21

Geçtiğimiz hafta Göle’nin Okçu Köyünde ayının saldırısına uğrayan bir kişinin yaralanması sonucu gözler Belediyenin Devlet Hastanesi ve Okçu Köyünün yakınına döktüğü çöplere çevrildi. 

ÇÖP SAVAŞINI AYILAR KAZANDI 

Merkezi İstanbul’da bulunan Okçu Köyü Dernek Başkanı Eren Küpeli, köylerinin ve Göle Devlet hastanesinin yakınına yıllardır dökülen çöpün sadece doğaya zarar vermediğini aynı zamanda insanların ve hayvanların sağlığı açısından da tehlike arz ettiğini söyledi. 

İNSAN SAĞLIĞI TEHLİKE ALTINDA 

Eren Küpeli, ayrıca ormanın köye yakın olmasından dolayı da doğada aç kalan hayvanlarında yiyecek bulmak için çöp dökülen alana geldiklerini ve bununda tehlikeli sonuçlar doğurduğunu belirterek Çetin Küpeli’ye ayı saldırısının da bunun sonucu olduğunu söyleyerek bu alana çöp dökülmemesini ve dökülen çöplerinde hem doğaya verdiği zarar hem de insan sağlığı açısından temizlenmesi gerektiğini belirtti. 

DOĞAYA BÜYÜK ZARAR VERİYOR 

İstanbul Göle Okçu Köyü Dernek Başkanı Eren Küpeli yaptığı açıklamada, şunlara yer verdi: “Burası Okçu köyü Göle Devlet Hastanesine 200 metre yakınlıkta Göle merkeze çok yakın köyümüz Göle Belediyesi çöpünü nerdeyse köyümüzün içine dökecek. Hayvanlarımızı otlattığımız meramıza dökülen çöpler nedeniyle yayla yolumuz kokudan geçilmiyor. Koku köyümüzü sarmıştır, köyümüz hayvancılıkla uğraşıyor ve kıt kanat geçiniyor. Bölgenin geliri hayvancılık ama malum hayvancılık zaten bitme noktasına gelmiştir. Kalan hayvanlarımızda çöpün kokusuna gidip çöp yiyor kemik yiyip ölüyor. Bundan dolayı köyümüze ciddi zararlar geliyor. Geçtiğimiz hafta köyümüzün yakınlarında bir ayı saldırısı oldu. Çetin Küpeli kardeşimiz ayı saldırısı sonucu yaralandı. Yanında bulunan kendi köpeklerinin ayıya saldırılması sonucu kurtulmuştur. Ailesine ve kendisine çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve bunun nedeni orman köyü olduğumuz için ormanda yaşasan vahşi hayvanların hepsi çöpün kokusuna geliyorlar. Vahşi hayvanlar nerdeyse köyümüze evlerimize girme noktasına gelmiştir, Göle belediyesine ve vekile sesleniyorum Köyümüze dökülen çöp için çözüm bekliyoruz. Köyümüzün çok yakına dökülen çöpleri istemiyoruz. Canımız, sağlığımız ve hayvanlarımız tehlikede. Bütün kurumların sesimizi duymaması çok üzücüdür. Bir an evvel bu soruna çözüm bulmalılar.” 
 

Bu haber 2072 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum