Reklam

Ayhan Büyükkaya'dan önemli açıklamalar

Ayhan Büyükkaya'dan önemli açıklamalar
27 Ekim 2018 - 13:25

31 Martta gerçekleşecek olan yerel seçimlerde CHP Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından yeniden CHP’den Hanak Belediye Başkanı adayı gösterilen Başkan Ayhan Büyükkaya, projesi onaylanan ancak zaman yetersizliği nedeniyle başlanılamayan diğer yatırımların tamamlanması için Hanak halkından bir dönem daha yetki istedi.

Türkiye’nin en başarılı Belediye Başkanları arasında gösterilen ve gerçekleştirdiği projelerle ilçede halkın gönlünü kazanan CHP Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

2014 Mahalli seçimlerde CHP’den Hanak belediye Başkanı seçilen Ayhan Büyükkaya, söz verdiği 45 projeden 44’ünü yerine getirdiğini ifade etti.

“Siyaset uzun vadeli bir iştir. Doğru zamanda doğru temellerle yapmak lazım” diyen Başkan Büyükkaya, “Kişiler üzerinden siyaset yaparsanız bir yere varamazsınız. Kişilerin eteğinden tutmamak lazımdır. Kendi bildiğin doğruları yapacaksınız. Bildiğiniz gibi CHP Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından yeniden Belediye Başkanı adayı olarak gösterildim. Bu konuda benim yeniden aday olmamı sağlayan başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere Parti Meclis üyelerine ve il örgütümüze şükranlarımı iletiyorum” dedi.

HANAK İLÇESİNİ YENİDEN İNŞA ETTİK

“Göreve geldiğim günden beri vatandaşların karşısına elimi ovuşturarak çıkmadım. Nasıl bu işlerin altından kalkacağım, ne yapacağım diye düşünmedim” diyen Bakan Büyükkaya, “Hanak Belediyesini 3 milyon 600 Bin TL borçla devir aldık. Belediye 2027 yılına kadar borçlu.  Gelen para yaklaşık 103 bin lira, bunun 40 bin lirası kesiliyor. Bize kalan 60 bin lira kadar bir para. Personel, işçi aylık gider 110 bin liradır. Araç bakımı, mazot, vergi elektrik bunları üstüne koyduğunuz zaman her ay 180 bin liraya yakın bir giderimiz var. Ama bununla beraber biz gelirlerimizi, giderlerimizi kontrol altına aldık. Tasarruf yaparak, hayvan pazarı, su, inşaat gibi gelirlerimizi tasarruf altına alarak bu yatırımları yaptık. Bununla beraber bir de borç ödemeye başladık.

2027 yılına kadar borcumuz var. Bazı borçlarımızı bitirdik. İller Bankasından gelen direk borcumuza kesiliyor. Biz Hanak belediyesi olarak AKAK'tan, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansından, Serhat Kalkınma Ajansından ve SODES'ten toplam 1 milyon 600 bin lira ve 104 bin lira da Turizm Bakanlığından kaynak aldık. Bu ödenekleri nasıl aldık? Projelerimizi güzel yaptık, yapacağımız şartlara uygun proje hazırlayınca otomatikman projelerimiz onaylanıyordu. Kardeş belediyelerden Buca Belediyesi, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Ataşehir, Kartal, Maltepe Belediyesi bize destek oluyor. Bunun dışında AK Partili olup da benim samimi olduğum belediyelerden mesela Gebze Belediyesinden çok sayıda destek geldi. Çayırova Belediyesi mesela makam aracı gönderdi. Beykoz Belediyesi yine konteynır isteğimize karşılık verdi. 50 konteynır gönderdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bunların dışında 12 kilometre su hattı değişimi yaptık. Asbest boruları söktük yeni hat çalışması yaptık. Yani kısaca iş yapmak isteyip de devletten, hükümetten yardım alamıyoruz diyen insanlar yalan söylüyor. İstemesini bilmek lazım, biz bu konuda biraz şanslıyız. Benim teknik ekibim ve belediyecilikten gelmem nedeniyle ilçemizin sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturduk” dedi.

HANAK VE ORTAKENT’E BELEDİYE HİZMET BİNASI KAZANDIRDIK

Hanak Merkez ve Ortakent Mahallesine hizmet binası kazandırdıklarını dile getiren Başkan Büyükkaya, "Göreve geldiğimizde dedik ki ilçeye yakışır bir hizmet binası yapmamız gerekiyor. İlçenin temel sorunları vardı. Yol, su, kanalizasyon, su hatları, ana ve ara sokaklar, kaldırımlar. Önce bu sorunlara yöneldik. İlçemiz gelişiyor, büyüyor, göçü geri getireceğiz diye bir vaadimiz vardı. Dolayısıyla ilçeye yakışır bir hizmet binası yapmamız gerekiyordu. 1958'de ilçe olmuş ve bizden önce 10 belediye başkanı gelip geçmiş ve o dönem yapılan hizmet binası 55 yıl hizmet vermiş. Artık Hanak'a yakışır bir bina yapmalıydık. Bunu da yaptık şükürler olsun. 1920 metrekare kullanım alanı, altında hamamı, konferans salonu, belediye hizmet alanları, üst katta misafir hane, ön tarafında ve yan tarafında 5 adet de işyeri kazandırdık. İşyerlerinin birini sattık, ikisini bir bankaya kiraya verdik. Bununla birlikte bu bankada Hanak'ta oturan üç kişiye de iş imkânı sağladık. Ana cadde ve sokaklarımızda kilit parke çalışması yaptık. Yaklaşık 100 bin metrekare kilit parke yaptık. Artık ilçede kilit parkesiz sokak kalmayacak demiştik çok şükür bunu da gerçekleştirdik" diye konuştu.

MODERN HAYVAN PAZARI

Hanak'a en modern hayvan pazarlarından birini inşa ettiklerini aktaran Büyükkaya, "İlçemizin önemli eksiklerinden biri hayvan pazarının olmamasıydı. Pazar, hayvan barınağı, satış yeri, kesimhane olarak inşa ettik. Avrupa Birliğinden ve AKAK ile ortaklaşa bir proje hazırladık, büyük bir gayretle bölgede en güzel hayvan pazarını ilçemize kazandırdık” ifadesini kullandı.    

HANAK İLÇESİNE DOĞALGAZ

Enerji Bakanlığı yetkilileriyle protokol imzaladıklarını aktaran Büyükkaya, 2019 yılında doğalgaz verilmesini beklediklerini belirterek, "Enerji Bakanlığınca bize bir evrak imzalattılar. 2019 yılının Nisan ayında ilçeye doğalgaz verilecek ve bu sürede ilçede bozulan alt ve üst yapı karşılığında herhangi bir para talep etmeyeceğiz. Böyle bir evrak imzaladık. İnşallah 2019 yılında bütün ilçelere doğalgaz verilir. Hanak ilçemizde doğalgaza kavuşmuş olur” şeklinde konuştu.

NECAT TUNA’YA CEVAP

Ortakent eski CHP’li Belediye Başkanı Necat Tuna’nın kendisi hakkında Ortakent’e ‘bir çivi çakılmamış’ sözlerine cevap veren Büyükkaya,

“Necat Tuna,  zaten belediye başkanlığı yapmış olsaydı bugün Ortakent, Köprülü gibi belde olarak kalır ve Ortakent’in de bir belediyesi olurdu. Kendi beldesini meclis kararıyla Hanak’a bağlayıp mahalle yapan bir kişinin kalkıp, kimse Ortakente bir şey yapmamış demesi abesle iştigaldir. Adama sorarlar, sen 5 yıl belediye başkanlığı yaptın beldeye ne yaptın diye. Kendi ayağına baltayı vuran kendi bindiği dalı kesen adamdan kalkıp da yarışmak bana yakışmaz. Ortakent’te 11 adet dükkân sattık. Bu kararı alırken Ortakent’in muhtarını, meclis üyelerini, ahalisini topladık konuştuk ve istişare ettik.

Sonuçta 1970’lerde kalan bu dükkânları satma kararı aldık ve 210 bin TL’ye bu dükkânları sattık. O parayla Ortakent’e hizmet binası yaptık, çevre düzenlemesi gerçekleştirdik. Şimdi bugünde 300 bin TL’lik yol asfalt ihalesini yapıyoruz. Ortakent’e asfalt çalışması yapacağız, ayrıca 2,5 kilometre su isale hattını boydan boya değiştirdik. Ben eşimle beraber evleri gezdiğimizde insanların bizden istediği tek şey evlerimizde su aksın. Asbest boruları değiştirdik. Bunun başarmanın bugün mutluluğunu yaşıyoruz. Ortakent’te bugün herkesin evinde temiz su akıyor. Bunun yanında kilit parke çalışması gerçekleştirdik. Düğün salonu inşa ettik. Söz verip de yerine getirmediğimiz tek şey kanalizasyon oldu. Kanalizasyon bu bölgelerde çok maliyetli oluyor. Bunun yerine bu tür yerlerde foseptik çukuru yapılması daha iyi. Necat Tuna, 5 yıl boyunca burada belediye başkanlığı yaptı sormak lazım sen ne yaptın?”  diye sordu.

PROJESİ ONAYLANAN YATIRIMLAR TAMAMLANACAK

Başkan Büyükkaya sözlerini şöyle noktaladı: “İlçede göreve başladığında 45 projeyi hayata geçireceğimi seçmenlere söz vermiştim. Kanalizasyon projesi dışında tüm projeleri hayata geçirdim. Seçmenlere verdiğim sözleri yerine getirdim. Seçimi kaybedebilirim bu gayet doğal normal. İnsan nasıl kazanırsa öylede seçimi kaybedebilir. Seçimi kaybettiğim gün çağıracağım Muhasebe Müdürünü bugüne kadar kimden ne aldıysam, hangi müteahhitle ne kadar iş yapmışsam, kömüründen, diğer kalemlere kadar hepsinin isim listesini çıkarıp Hanak halkına dağıtacağım. Belediye başkanlığım dönemimde kim benim ne yaptığımı görsün diye. Hanak ilçesinde yaptığımız her işi şeffaf bir şekilde yaptık. Allah nasip ederse Hanaklıların desteğiyle bu dönemde ilçemize hizmet edeceğiz.”

Bu haber 1779 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali Kerim yılmaz
    1 yıl önce
    Öncelikle Ayhan buyukkaya çok teşekkür ederim tatiller her sene köyüme gönderim koyunpınar Hanak bizim ilçemiz yılardır Hanak böyle bir belediye başkanı görmemiş tir çalışkan güler yüzlü samimi iş yapan başkan Hanak halkı sizden gurur duymalı ben hanaka gittiğim zaman inan başkan sizden gurur duyuyorum yolunuz açık olsun başarıların devamını dilerim