Reklam

Ayhan Büyükkaya'dan önemli açıklamalar

Hanak İlçesi Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, görev yaptığı 4,5 yılı değerlendirdi.

Ayhan Büyükkaya'dan önemli açıklamalar
21 Temmuz 2018 - 00:45

Yeni Belediye binasında düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Büyükkaya, "Aday olduğum dönemde vaat ettiğim projelerin hepsini, bir daha aday olmayacakmışım gibi çalışarak tamamladım. Yeni dönemde takdir Hanak halkınındır. Halkım, devam derse, partim de onay verirse görevden kaçmam" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde eşi ile birlikte görev yaptığı sırada, yaz aylarında memleket özlemiyle ailesiyle birlikte Hanak'a gelen ve bu ziyaretleri sıklaştırdıkça Hanak'tan belediye başkanı olma süreci başlayan Ayhan Büyükkaya, aday olmasının ardından halka projelerle indi. Tutarlı projeleriyle kendisini halka iyi anlatan ve halkın desteğini alan Büyükkaya, 30 Mart 2014'te Belediye Başkanı seçildi. Partisinin muhalefet olmasına rağmen seçildikten kısa bir süre sonra gece gündüz demeden çalışma sergileyen Büyükkaya, halka vad ettiği projeleri tek tek hayata geçirmeye başladı. Yapıcı ve ayağı yere basan projelerle kalkınma ajanslarına ve destekleme fonlarına giden Büyükkaya'nın projeleri onay alınca Hanak'ın çehresi değişti. Büyükkaya, en büyük vaatlerinden biri olan Belediye hizmet binasının temelini attı ve kısa sürede inşaatı tamamlanan belediye hizmet binası geçtiğimiz hafta büyük bir açılışla faaliyete başlamıştı.

PROJELERİN YÜZDE 90’I TAMAMLANDI

CHP'li belediye meclis üyeleriyle birlikte basın mensuplarıyla önce kahvaltı yapıp, ardından toplantıya geçen Büyükkaya, görev süresi boyunca yaptığı hizmetleri, yapamadıklarını ve yeni dönemde yeniden belediye başkanı seçilmesi halinde Hanak'a kazandıracağı projeleri sıraladı.

ÖNCE KENDİMİZ İNANDIK

Görev süresi boyunca alınan tüm kararların oy çokluğuyla değil, oy birliğiyle alındığını aktararak söze başlayan Büyükkaya, "Bugün ki toplantıyı yapmamızın amacı 4 buçuk yıl içerisinde ilçemize yaptığımız hizmetleri, meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte tanıtmaktır. 2014 yılı seçimlerinde geldik ilçemizden aday olduk. Önce beni aday gösteren CHP'ye ve yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum. Burada bir ekip oluşturduk. Önce kendimiz inandık seçimi alacağız diye. Çünkü biz Hanak halkının karşısına projelerle çıktık. Halka yapacağımız işleri iyi anlattık. Çevre mühendisleriyle, şehir plancılarıyla, mimarlarla birlikte bir çalışma yaptık. Sonra bu çalışmayı masamıza koyup, halkımıza anlattık. Bize bir soru soruyorlardı. Bu işleri nasıl yapacaksınız peki? Biz belediyeciyiz, Kocaeli büyük şehir belediyesinde uzun yıllar çalıştık. Belediyecilik tecrübemiz var diyorduk. Elbette ki bu projelerin bir de maliyeti var ama burası saklı kalsın biz bu projeleri hayata geçirelim o zaman konuşuruz dedik. İnanmayanlar oldu. Onlara, bölgede kalkınma ajansları var. SERKA, SODES, AKAK, DAP gibi. Biz bunları devreye sokacağız, Avrupa Birliğinden fon çıkaracağız dedik. Bunları deyince 'sizden önceki belediye başkanları neden yapmadı bunları' dediler. O bir vizyon meselesi tabi. Ama şükürler olsun ki biz vatandaşa verdiğimiz tüm vaatleri tek tek yerine getirdik. Şuana kadar yapmak isteyip de yamadığımız tek bir proje kaldı. Arıtma projesi, onun da maliyeti baya yüksekti ama onu da hayata geçireceğiz. Bunun dışında tüm projelerimizi hayata geçirdik" dedi.

Vatandaşların karşısında hiçbir sorunda asla elimi ovuşturmadım diyen Büyükkaya, 3 milyon 600 bin lira borçla devir aldıkları belediyeyi tasarrufla yeniden ayağı kaldırdıklarını belirterek şöyle devam etti:

GELİR VE GİDERLERİMİZİ KONTROL ALTIN ALDIK

"Göreve geldiğim günden beri vatandaşların karşısına elimi ovuşturarak çıkmadım. Nasıl bu işlerin altından kalkacağım, ne yapacağım diye düşünmedim. Çünkü belediyecilik başlı başına bir proje işidir. Eğer projen iyiyse her iş yürüyor. 3 milyon 600 lira borçla devir aldık. 2027 yılına kadar borçlu, gelen iştikak yaklaşık 103 bin lira bunun 40 bin lirası kesiliyor. Bize kalan 60 bin lira kadar bir para. Personel, işçi aylık gider 110 bin liradır. Araç bakımı, mazot, vergi elektrik bunları üstüne koyduğunuz zaman her ay 180 bin liraya yakın bir giderimiz var. Ama bununla beraber biz gelirlerimizi, giderlerimizi kontrol altına aldık. Tasarruf yaparak, hayvan pazarı, su, inşaat gibi gelirlerimizi tasarruf altına alarak bu yatırımları yaptık. Bununla beraber bir de borç ödemeye başladık. 2027 yılına kadar borcumuz var. Bazı borçlarımızı bitirdik. İller Bankasından gelen direk borcumuza kesiliyor. Biz Hanak belediyesi olarak AKAK'tan, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansından, Serhat Kalkınma Ajansından ve SODES'ten toplam 1 milyon 600 bin lira ve 104 bin lira da Turizm Bakanlığından kaynak aldık. Bu ödenekleri nasıl aldık? Projelerimizi güzel yaptık, yapacağımız şartlara uygun proje hazırlayınca otomatikman projelerimiz onaylanıyordu. Kardeş belediyelerden Buca Belediyesi, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Ataşehir Belediyesi, Maltepe Belediyesi bize destek oluyor. Bunun dışında AK Partili olup da benim samimi olduğum belediyelerden mesela Gebze Belediyesinden çok sayıda destek geldi. Çayırova Belediyesi mesela makam aracı gönderdi. Beykoz Belediyesi yine konteynır isteğimize karşılık verdi. 50 konteynır gönderdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bunların dışında 12 kilometre su hattı değişimi yaptık. Asbest boruları söktük yeni hat çalışması yaptık. Yani kısaca iş yapmak isteyip de devletten, hükümetten yardım alamıyoruz diyen insanlar yalan söylüyor. İstemesini bilmek lazım, biz bu konuda biraz şanslıyız. Benim teknik ekibim ve kendimin belediyecilikten gelmesi bu konuda bize şans veriyor."

SÖZ VERDİK VE SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRDİK

Önce ilçenin temel sorunlarını çözdük ardından hizmet binası için kolları sıvadık diyen Büyükkaya, "Göreve geldiğimizde dedik ki ilçeye yakışır bir hizmet binası yapmamız gerekiyor. İlçenin temel sorunları vardı. Yol, su, kanalizasyon, su hatları, ana ve ara sokaklar, kaldırımlar. Önce bu sorunlara yöneldik. İlçemiz gelişiyor, büyüyor, göçü geri getireceğiz diye bir vaadimiz vardı. Dolayısıyla ilçeye yakışır bir hizmet binası yapmamız gerekiyordu. 1958'de ilçe olmuş ve bizden önce 10 belediye başkanı gelip geçmiş ve o dönem yapılan hizmet binası 55 yıl hizmet vermiş. Artık Hanak'a yakışır bir bina yapmalıydık. Bunu da yaptık şükürler olsun. 1920 metrekare kullanım alanı, altında hamamı, konferans salonu, belediye hizmet alanları, üst katta misafir hane, ön tarafında ve yan tarafında 5 adet de işyeri kazandırdık. İşyerlerinin birini sattık, ikisini bir bankaya kiraya verdik. Bununla birlikte bu bankada Hanak'ta oturan üç kişiye de iş imkânı sağladık. Ana cadde ve sokaklarımızda kilit parke çalışması yaptık. Yaklaşık 100 bin metrekare kilit parke yaptık. Artık ilçede kilit parkesiz sokak kalmayacak demiştik çok şükür bunu da gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

KESİMHANE PROJESİNE BAŞLANILACAK

Hanak'a en modern hayvan pazarlarından birini inşa ettiklerini aktaran Büyükkaya, "İlçemizin önemli eksiklerinden biri hayvan pazarının olmamasıydı. Pazar, hayvan barınağı, satış yeri, kesimhane olarak inşa ettik. Avrupa Birliğinden ve AKAK ile ortaklaşa bir proje hazırladık, büyük bir gayretle bölgede en güzel hayvan pazarını ilçemize kazandırdık. Önümüzdeki günlerde ruhsatı aldığımız zaman kesimhaneyi de faaliyete geçireceğiz" dedi.

HANAK İLÇESİNE DOĞALGAZ GELİYOR

Enerji bakanlığı yetkilileriyle protokol imzaladıklarını aktaran Büyükkaya, 2019 yılında doğalgaz verilmesini beklediklerini belirterek, "Enerji Bakanlığınca bize bir evrak imzalattılar. 2019 yılının Nisan ayında ilçeye doğalgaz verilecek ve bu sürede ilçede bozulan alt ve üst yapı karşılığında herhangi bir para talep etmeyeceğiz. Böyle bir evrak imzaladık. İnşallah 2019 yılında bütün ilçelere doğalgaz verilir. Hanak ilçemizde doğalgaza kavuşmuş olur. Konunun takipçisi olacağım" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin, yeniden aday olacak mısınız sorusunu yanıtlayan Başkan Büyükkaya, "Ben seçildiğim gün şunu söyledim. Önümüze beş yıllık bir program koyduk ve o gün dedim ki ben bir sonraki seçimi düşünerek hareket edersem hiçbir şey yapamam. Bu anlamda vatandaşın seçim geliyor söylemlerine aldırış etmedim. Ben burada beş yıl görev yapıp, en iyi şekilde ayrılacağım dedim. Hala aynı şekilde devam ediyorum. Bu söylem aday olmayacağım anlamına gelmesin. Burada ki halk 'Sen bu işi layıkıyla yaptın. Sana beş yıl daha görev verelim" derse bu göreve hazırım. Ben kendimi hemen yarın seçim olacakmış gibi hazırlamıyorum. Çünkü bu hazırlık işi gücü yarıda bırakır. Ben hizmet için geldim ve çok şükür hizmetlerimi neredeyse tamamladım. Bundan sonra olsa da olur, olmasa da. Kazansam sevinmem, kaybetsem üzülmem. Ama takdir yine Hanak halkınındır. Halkım, partim, ekibim devam derse görevden kaçmam. Takdir halkımın, takdir parti yönetimimizindir" dedi.

Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, basın toplantısının ardından gazetecilere yeni belediye hizmet binasını gezerek gündeme ilişkin samimi sohbette bulundu.

Bu haber 2568 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum