Reklam
Reklam

Aydemir: Sandıktan demokrasi çıktı

Aydemir: Sandıktan demokrasi çıktı
30 Haziran 2019 - 14:53

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir hemşerimiz Deniz Aydemir, 23 Haziran’da gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir seçim sonuçları ile ilgili olarak gazetemize bir değerlendirme yaptı. 

Bu sonucun hiçbir iktidarın halkın iradesine karşı iktidar gücünü kullanmaması gerektiğini, böyle bir yolun asla işe yaramayacağını bir kez daha gösterdiğini ifade eden Aydemir, değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:  “23 Haziran’da gerçekleştirilen İBB seçimleri Türk demokrasi tarihi açısından çok değerli sonuçları barındırıyor. Yaşanan süreci bir bütün olarak değerlendirdiğimizde; öncelikle iktidarın 31 Mart’ta yapılan seçimin meşru olan sonucuna yersiz itirazına; sonrasında da yargı üzerindeki tahakkümünü kullanarak, bu seçimin haksız bir şekilde yenilenmesine şahit olduk. Vatandaşlarımızın bu haksızlığı görmesi ve gereken tepkiyi de kendilerine yakışan bir şekilde sandığa yansıtmaları sonucu; kazanılmış olan bir hakkın yeniden iadesi sağlanmış oldu.” 

AKP, SİYASET SAHNESİNDE İNİŞE GEÇTİ 

Yaşanan son seçimle AKP’nin inişe geçtiğini anımsatan Aydemir, “ Bu sonuç; hiçbir iktidarın halkın iradesine karşı iktidar gücünü kullanmaması gerektiğini, böyle bir yolun asla işe yaramayacağını bir kez daha gösterdi. Yaşananlar Türk demokrasi tarihinde, altın harflerle yazılarak yerini alacaktır. Bu seçim bizlere, 17 yıldır ülkeyi yönetmekte olan AKP’nin siyaset sahnesinde inişe geçtiğinin ciddi emarelerini gösterdi. Diğer yandan AKP iktidarının kullandığı, ayrıştırıcı, sert, çirkin siyaset dilinin artık toplumda karşılığının kalmadığı net bir şekilde ortaya çıktı. Toplum artık huzur istiyor, birlik beraberlik söylemleri istiyor; kavga eden değil kucaklayan, kibirli değil alçak gönüllü, gösteriş budalası değil, halk ile bütünleşen siyasetçi istiyor” ifadelerine yer verdi. 

AKP, KENDİ İÇİNDEN YENİ PARTİLER ÇIKARACAK 

AKP’nin kendi içerisinde yeni partiler çıkaracağını ve 2020 yılında erken seçimin olacağını beyan eden Aydemir, “ Bu partilerin AKP’yi Kanaatimce; 24 Haziran itibariyle Türk siyasetinde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İlk fırsatta Bakanlar Kurulunda ciddi değişiklikler olacağını düşünüyorum. Ardından da kısa sürede iktidar partisi kendi içinden yeni partiler (parti değil partiler) çıkaracaktır. Liderlerin üstüne basa basa erken seçim yok demesinden de anlaşılacağı üzere en erken 2020’de bir genel seçim olacaktır. Söz konusu seçimle birlikte; adına ‘Türk tipi’ dedikleri bu ucube başkanlık sisteminden de bir an evvel vazgeçilip; güçlü bir parlamenter demokrasiye ve kuvvetler ayrılığına acilen dönüş yapılması gerekmektedir. Türkiye’nin önünü açabilmek, çağdaş uygarlık sahnesinde bulunmamız gereken yere erişebilmek, vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltebilmek için bunu bir ön şart olarak görmekteyim” şeklinde değerlendirmede bulundu. 

 


Bu haber 963 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları