Reklam
Reklam

AVCILAR MAHALLESİ YAYLA ŞENLİĞİNDE SORUNLAR DİLE GETİRİLDİ

Ardahan’ın Hanak ilçesinde geleneksel hale getirilen Avcılar Mahallesi 3. Yayla Şenliği, 23 Temmuz 2022 Cumartesi günü Avcılar Mahallesi yaylasında yapıldı.

29 Temmuz 2022 - 12:49 - Güncelleme: 29 Temmuz 2022 - 22:16
Renkli görüntülere sahne olan Avcılar Mahallesi 3. Yayla Şenliği’nde bir araya gelen çok sayıda kişi, doğayla iç içe bir gün geçirdi. Halayların çekildiği festivalde yerel sanatçılar da sahne alırken, Avcılar Mahallesinin yayla sorunları da dile getirildi.

Avcılar Mahallesi 3. Yayla Şenliği etkinliğine Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay,  Hanak İlçe Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Damal İlçe Kaymakamı Burak Keser, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, İl Emniyet Müdürü Vekili Hüseyin Aslan, AK Parti İl Başkanı Kaan Koç, Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Togay Çoban, Ardahan Kültür Evi Yöneticileri, MHP İl Başkanı Turgay Mert, Avcılar Dernek Başkanı Ercan Çoban, Belediye Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

VALİ ÖNER: “TEMMUZ AYI İLİMİZDE FESTİVALLER, ŞÖLENLER VE ŞENLİKLERİN YAPILDIĞI VE GURBETLE SILAYI BULUŞTURAN ANLAMLI BİR AYDIR”

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ve temel amacı, birlik beraberlik, kardeşlik olan Yayla Festivalinde konuşan Vali Hüseyin Öner, “Bugün Hanak ilçemize bağlı Avcılar mahallemizin 2300 rakımlı yaylasında siz değerli hemşehrilerimizle bir araya gelme imkânı bulduk. Temmuz ayı ilimizde festivaller, şölenler ve şenliklerin yapıldığı ve gurbetle sılayı buluşturan anlamlı ve güzel etkinliklerin yoğun olduğu bir ay olarak geçiyor. Her ilçemizin kendine has doğal güzellikleri ve kültürel değerleri var. Bu tarzdan etkinliklerle bu değerlerimiz yaşatmanın gayreti içinde oluyoruz. Bizim şehrimiz hepimizin bildiği gibi Anadolumuzun büyük şehirlere en çok göç vermiş illerinden biri. Dışarıda yaşayan hemşehrilerimiz memleketlerini unutmamışlar, buraya karşı heyecan duyuyorlar, buraya olan özlem ve sevgilerini her fırsatta belli ediyorlar. Kurdukları derneklerle, vakıflarla şehirlerini yaşıyorlar, yaşatıyorlar. Dışarıdaki, şehrimiz dışında yaşadıkları yerlerde yaptıkları etkinliklerle kültürlerini yaşatmanın gayreti içindeler. Bugün burada düzenlenen “Avcılar Yayla Festivali” etkinliğide şehrimiz dışında yaşayan ve yaz aylarında buraya gelen hemşehrilerimizle bir araya gelme fırsatı bulduğumuz önemli bir etkinlik. Şehrimizin kültürünün yaşatılması, ilimizin, ilçemizin sosyal dokusuna uyan etkinliklerle vatandaşlarımızın hayatının zenginleştirilmesi, eğlenceli hale getirilmesi insanların hayatına dokunma adına çok kıymetli. Ben bu şölenin ve ilimizde yapılacak olan diğer şenlik ve festivallerin birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesi, sevgi ve saygının pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ATALAY: "YAYALARIMIZ KÜLTÜRÜMÜZDE VE EKONOMİMİZDE ÖNEMLİ BİR YER ALIYOR"

AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, “Bugün burada Avcılar Mahallesi festivalinde bulunuyoruz. Nüfus verilerimizde bölgemizin yüzde 65’i hayvancılıkla meşgul olduğu için yaylacılık da özellik bizim ekonomik ve sosyal hayatımızda, kültürel hayatımızda da çok önemli bir yer işgal ediyor. Yayalar insanların kendilerini daha serbest hissettikleri daha özgür alanlar manasında da son derece önemlidir. Çünkü yaylada özel mülkiyet yok, özel mülkiyet olmayınca da hem insanlar hem hayvanlar tabiri caizse sınırsız bir şekilde yaşama imkanı buluyorlar. Tabi Ardahan’ın ikinci önemli özelliğe de gurbetçilerimizin çok fazla olması, şuanda Ardahan’da nüfusun beş altı katı gurbette. Gurbette olunca bizde gurbetçilerimizi özellikle yaz dönemlerinde yayla mevsimlerin de kendi Sıla-i rahimlerini yapmak için o kültürel sürekliliği korumak için herhangi bir kopuşa neden olmamak için büyük şehirde yaşayan inşalarımızı organize edip memleketlerimizde oluşan Derneklerimizin bu konuda çok önemli katkıları söz konusu. Bu son yıllarda festival sayımız şenlik sayımız gittikçe artıyor. Daha önce ilde başlayıp ilçelere yayılan, köylere yaylalara kadar yayılan güzel bir etkinlik dönemi başladı. Temmuz ve Ağustos ayları hakikaten Ardahan yaylaları ve köyleri belki de Türkiye’nin en nadide gerek endemik bitki sayımız gerekse çiçek sayımız itibarıyla da doğal gıda açısından da hakikaten de bir cennet görevi görüyor. Çünkü toprağı havası suyu sanayi atıkları ile kirlenmemiş beklide yeryüzün de bakir olarak kalmış nadide yerlerimizden birisidir burası. Hele ki bu rakımlarda çiçek türü çok fazla sayıdadır. Buda ister istemez ete süte ve peynire doğal olarak yansıyor. Dolayısıyla bizim açımızdan da ülke açısından da yaylalar son derece kıymetli. Yaylalarımızın yollarını da en kısa sürede yapacağız. Ondan sonra tahmin ediyorum ki köy ve yayladaki hanelerimiz daha da artacaktır. Birçok yayla da eksiklikler tamamlanmıştır ancak burası uç bir noktada olduğu için eksikleri kısa sürede tamamlanacaktır” dedi.

MUHTAR İSMAİL ÇOBAN, KONUŞMASINDA YOL SORUNUNA DEĞİNDİ

Yaylaların kendileri için tarihi anlamları olduğunu açıklayan Avcılar Mahallesi Muhtar İsmail Çoban, “Bu yayların bize tarihi anlamları vardır atamızın dedemizin ecdadımızın yaşadığı yerlerdir. Bu yaylaların bizde çok önemleri vardır kadimden beri kullanılan Avcılar Mahallesi hala yaylasına devam ediyor. Bu Yaylalarda benim muhtarlık sürecimce bütün köylülerimizi, İstanbul’u ve Ardahan’ı burada akrabayı eşi dostu birbiri ile tanıştırarak kavuşturarak bir eğlence düzenliyoruz. Bu şölenin anlamı bizleri Avcılar Mahallesini yaylalarda buluşup tanışıp birbirini tanımayan insanların tanıması. Bu konularda bana her zaman desteklerini esirgemeyen buradan Esenyurt AK Parti Belediye Meclis Üyesi Togay Çoban sponsorluk yapmıştır huzurlarınızda Kendisine ben teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Aker Holding sahibi Eren Ertuğrul kardeşimizde destekte bulunmuştur kendisine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Avcılar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma Derneği başkanı ve yönetim kuruluna da şenliğimize sponsor oldukları için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Turgaylar perde sahibi Turgay Öztürk'e de teşekkür ediyorum. Buraya katılan bütün halkımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Şenliğimize beklediğimizin üzerinden bir katılım oldu. Programımıza Sayın Valim, Sayın Milletvekilim ve protokolün değerli üyeleri katılım sağlamıştır. Bu yaylalarımızın kullanımı sürekli olacak ama buradaki yol sıkıntımız ciddi bir konum. Yolları gördünüz basın mensubu arkadaşlar. Yaylalarımız da elektrik yok, İnsanlar elektrikte yoldan dolayı yaylalara ötekileşti ama ben bu yaylayı muhtarlığım süresince turizme kazandıracağım. Yaylamızın elektriğini almak için gerekirse Ankara'ya kadar bu sorunları taşırım. Yetkililer yaylamıza elektrik verilmesini Eylül ayının sonunu yapacaklarını söylediler, biz verilen sözlerin takipçisi olacağız. Tanıtımımıza katkı sunan basın mensubu arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Avcılar Mahallesi 3. Yayla Şenliği’ne katkı sunan Çoban, Çendik, Aydemir, Kaya, Işık, Öztürk ve Köroğlu ailelerine de canı gönülden teşekkürlerimi sunarım” dedi.

ERCAN ÇOBAN:  SEVİNÇLERİMİZİ VE ÜZÜNTÜLERİMİZİ BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

3 dönemdir Hanak Avcılar Mahallesi Dernek Başkanlığını başarılı bir şekilde yürüten Başkan Ercan kaya ise şunları söyledi: “Hanak Avcılar Mahallesi Dernek Başkanlığını başkan yardımcılarımla birlikte 3 dönemdir yürütüyoruz. Yönetimimizde toplam 20 kişi bulunuyor. Avcılar Mahalle Muhtarlığının yapmış olduğu geleneksel 3. Yayla şenliğine bizde maddi ve manevi olarak katkı ve katılım sağladık. Muhtarımızı tebrik ediyoruz. İstanbul’da yaşayan Avcılar sakini olarak her zaman mahallemize sahip çıkıyoruz. Mahallemize gelip birlikte eğlenmeye, sevinçlerimizde ve üzüntülerimizde birlikte varız. Ben sizin huzurlarınızda da muhtarıma, sponsorlarımıza ve dernek yönetimimizde bulunan tüm arkadaşlara hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN TOGAY ÇOBAN: YAZ TATİLLERİNİZİ BABA OCAĞINDA GEÇİRİN

Türkiye’nin değişik illerinde ve bölgelerinde yaşayan hemşehrilerine çağrı da bulunan İstanbul Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Togay Çoban:  “İstanbul’dan Bin700 kilometre uzaklıkta bulunan ve Avcılar Yaylası'nda üçüncüsü düzenlenen Yayla şenliğine katılım sağladık. Ben buradan özellikle emeği geçen Muhtarımıza ve köylülerimize çok çok teşekkür ediyorum. Çok önemli ve anlamlı bir Festival, çünkü gurbetten gelen insanlarımızın katılımıyla anlamlı bir etkinlik düzenleniyor. Özellikle memleketimizde olan İş adamlarına esnaflarımıza ve tüccarlarımıza seslenmek istiyorum.  İstanbul'da olsan diğer büyük şehirler de olsun, gurbetçilerimiz değişik yerlere tatillere gidiyorlar eğleniyorlar, özellikle yaz aylarında buraya gelmelerini istiyoruz. Çünkü buranın doğası havası güzelliği çok güzel,  bölgemiz ve memleketimizin havası ter temiz. Onun için gurbetçi arkadaşlarımıza seslenmek her zaman buraya destek vermek ve buraya da yardımcı olmak anlamında buraya gelmelerini özellikle istiyorum.

AVCILAR MAHALLESİNE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Ben İstanbul Esenyurt'ta Mali Müşavirlik yapıyorum Esenyurt Belediyesinde İlçe plan bütçe komisyon başkanıyım meclis üyeliği yapıyorum. Her yıl elimizden geldiğince de bu bölgeye gelip katkı sunmaya destek vermeye gayret ediyoruz. Hemşehrilerimizle berber buraya geliyoruz. Hem ekonomik anlamda hem de manevi anlamda da bir desteğimiz olsun istiyoruz. Bugün de burada yayla festivalimiz düzenliyor bakın burada da gördüğünüz gibi çevre köylerimiz sadece bizim Avcılar Mahallesi değil çevre köylerimizde burada güzel bir etkinlik yapıyorlar kutluyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de yine böyle daha geniş kapsamlı etkinlikler olur bizlerde buraya gelip elimizden geldiğince de destek veririz.

BÖLGEMİZİN VE MAHALLEMİZİN HİZMETKARIYIZ

Muhtarım bizi sponsor yazmış köyümüz adına ama biz sponsoru değil hizmetkarıyız çünkü öylede olması gerekiyor. Ben 17 - 18 yaşına kadar buradaydım ondan sonra İstanbul’a gittik. Ekmeğimizi orada kazanıyoruz ama doğduğumuz yere her zaman gelmemiz gerekiyor destek vermemiz gerekiyor. Ben buradan emeği geçenlere teşekkür ediyorum, sizlere de teşekkür ediyorum sizlerde 30 km uzaklıktan Hanak’tan buraya geldiniz. Yollar biraz bozuk ama zor şartlarda olsa buraya geldiniz çekim yapıyorsunuz. Buradaki tanıtımı sosyal medya da olsun ulusal kanallarda olsun yayınlıyorsunuz. Burada huzurlarınızda sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Protokolün yaptığı konuşmaların ardından Vali Öner, beraberindekilerle birlikte yöresel aşıkların sazlı sözlü türküleri eşliğinde halay çekti, alanda bulunan vatandaşlar ile sohbet etti. Avcılar Mahalle Muhtarlığının düzenlemiş olduğu 3. Yayla Şenliği amacına ulaşırken, şenliğe katılan vatandaşlar eğlendi, sorunlar konuşuldu gurbet ile sıla arasında hasret giderildi.


 
Bu haber 979 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum