Reklam
Reklam

AŞIK ŞENLİK TÜNELİ'NDE IŞIK GÖRÜLDÜ

Türkiye'nin Gürcistan ile ulaşımını sağlayan sınır kapıları arasında yer alan, Çıldır Aktaş Sınır Kapısı yolunun en önemli geçiş noktasında çift tüp olarak inşa edilen Aşık Şenlik Tüneli'nde ışık göründü.

AŞIK ŞENLİK TÜNELİ'NDE IŞIK GÖRÜLDÜ
23 Nisan 2022 - 13:20
Kazı çalışmaları tamamlanan tünelin ışık görme töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali Hüseyin Öner ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Ardahan İl Başkanı Kaan Koç'un katılımlarıyla gerçekleşti.

Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, tünelin bir tüpünün 2 bin 312 metre, diğerinin 2 bin 34 metre uzunluğunda olduğunu aktardı. Tünel sayesinde ağır kış şartlarının yaşandığı Mozeret Geçidi'ndeki keskin viraj ve rampaların ortadan kalkacağını ifade eden Karaismailoğlu, "Üç kıta ve iki büyük deniz havzasının ortasında yer alan ülkemiz, stratejik konumu ve uluslararası ulaşım sistemlerinin kavşak noktasında yer alıyor. Bu denli öneme sahip olan ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son 20 yılda, 1 trilyon 337 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Hükümetlerimiz döneminde, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş kara yolu uzunluğumuz yaklaşık 28 bin 650 kilometreye ulaştı" dedi.

Ardahan'da bugüne kadar ulaşım ve iletişim yatırımları için 6 milyar 538 milyon liraya yakın yatırım yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "2003'e kadar Ardahan'da hiç bölünmüş yol yoktu. Bugün 131 kilometre bölünmüş yolumuz var. Bitümlü sıcak kaplamalı yolu olmayan Ardahan'a 132 kilometre sıcak asfaltlı yol yaptık. Ardahan'da 280 kilometrelik tek yol yapım ve iyileştirme gerçekleştirdik. 632 metre uzunluğunda 16 köprü inşa ettik. Ardahan'da tutarları 2 milyar 549 milyon lirayı aşan 9 kara yolu projesine devam ediyoruz. 79 kilometrelik Türkiye-Gürcistan Azerbaycan yolunu çift hatlı ve sinyalizasyonlu olarak inşa ettik. Yolumuz 30 Ekim 2017'de hizmete açarak Asya'dan Avrupa'ya kesintisiz demir yolu bağlantısı sağladık. 2021 yılında bu hattan taşınan yük miktarını bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında artırdık."

GÜRCİSTAN'A KADAR YÜKSEK STANDARTLI BİR ULAŞIM SAĞLANACAK

Karaismailoğlu, tünel tamamlanınca Çıldır üzerinden Aktaş Sınır Kapısı ve Gürcistan'a kadar yüksek standartlı bir ulaşımın sağlanacağını vurguladı. Aşık Şenlik Tüneli'nin uluslararası kara yolu hatlarından birine nefes aldıracağını ifade eden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

 "Bedeli 659 milyon 320 bin lira olan projemizle güzergah 4 kilometre daha kısalacak. Zamandan 2,2 milyon lira, akaryakıttan da 2,2 milyon lira olmak üzere, bir yılda 4,4 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Bununla birlikte bu güzel dağlara salınan karbon miktarı 450 ton daha azalacaktır. Çıldır-Aktaş Yolu ve Aşık Şenlik Tüneli'mizin yapımında görev alan yüklenicisinden mühendisine, işçisinden tedarikçisine kadar, alın ve akıl teri döken, tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Ülkemize imarı için yaptığımız yollar, tıpkı akarsular gibi geçtikleri, gittikleri yerlere canlılık katmaktadır. Bizler ülkemizi bir vücuda, yollarımızı da damarlarımıza benzetiyoruz. Hele hele, kara yollarımız ülkemizin her bir köşesine ulaşan kılcal damarlardır."

Törenin ardından Ardahan’a geçen Bakan Karaismailoğlu, Vali Hüseyin Öner’i makamında ziyaret etti. Bakan Karaismailoğlu ile kent genelindeki karayolları ve ulaştırma yatırımlarını değerlendiren Vali Öner, ziyaretleri dolayısıyla Bakan Karaismailoğlu’na teşekkür etti.

ESNAFI ZİYARET ETTİ

Bakan Karaismailoğlu Valilik ziyaretinin ardından Kongre caddesinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak, işlerini sordu ve hayırlı işler diledi.
 
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER ONURUNA DÜZENLENEN İFTAR PROGRAMI

Bakan Karaismailoğlu ve Valimiz daha sonra şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen iftar programına katıldı. Burada konuşan Bakan Karaismailoğlu, birçok defa top yekun imha edilme planları yapıldığını ama her seferinde milletin bu oyunları bozduğunu hatırlatarak şunları söyledi: 

"Vatanımızın her karış toprağı şehitlerin kanıyla yıkanmıştır. Şunu çok iyi bilsinler, bundan sonra da bu ülkenin evlatları vatan için tereddüt etmeden canlarını vermeye hazırlar. İşte görüyorsunuz kısa bir süre önce kahraman ordumuz tarafından başlatılan, 'Pençe-Kilit' operasyonu ile Irak'ın kuzeyindeki terör yuvaları bir bir imha ediyoruz. Kahraman güvenlik güçlerimiz sınır ötesi harekatlarla ülkemizin güvenliği için ne gerekiyorsa onu yapıyor. Buradan kahraman ordumuza başarılar diliyor, harekatta şehit olan Mehmetçiklerimize yüce Allah'tan rahmet, yaralı gazilerimize de acil şifalar diliyorum."

Vali Hüseyin Öner de, "İftar yemeğimize, gönül soframıza hoş geldiniz. Çok güzel günlerin içindeyiz. Fitrelerimizle, zekatlarımızla, aşımızın, ekmeğimizin, sofralarımızın paylaşımıyla, davetlerimizle dayanışma içinde olduğumuz, ramazan ayının birleştirici, bütünleştirici, beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirdiği manevi atmosferi içindeyiz. Ramazan ayının bizleri birleştirici, birlik ve beraberliğimizi pekiştirici günlerinden birini de, ülkemizin, vatanımızın birlik ve bütünlüğünün sağlayıcısı, mimarı olan şehitlerimizin siz değerli aileleriyle ve gazilerimizle paylaşmak istedik. Şehitlerimiz, gazilerimiz ve siz değerli şehit ailelerimiz sonsuz minnet ve şükran hissiyat içinde olduğumuz, milletimizin ve ülkemizin en değerli varlığı olarak gördüğümüz kişileri ve zenginliklerisiniz. Sayın Bakanım, değerli davetliler, Türk Milleti, şehitlerimiz, gazilerimiz ve onların ailelerine büyük önem vermiş ve onlarla ilgilenmeyi, onların yanlarında olmayı çok önemli bir sorumluluk olarak bilmiştir. Bizde tüm kamu kuruluşlarımızla şehit ailelerimizin ve gazilerimizin yanındayız. Geçmişten günümüze bu güzel ülkeyi bize vatan kılan tüm şehitlerimize, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize ve şehitlerimizin bize mirası; şehit ailelerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Allah şehitlerimizin değerli ailelerine başka üzüntü ve keder vermesin. Ramazanın ayının güzelliklerini ve daha birçok güzelliği, mutluluğu yaşadığımız bu kutsal coğrafyada, vatanımızda en fazla emeği olan şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz onuruna düzenlediğimiz iftar yemeğimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.


 
Reklam
Bu haber 1092 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum