Reklam
Reklam

Artvin'e havalimanı var, Ardahan'a yok

Daha önce yapılmasını planlanan ancak son anda vazgeçilen Ardahan-Artvin Havalimanı projesi Artvin’e kaydırıldı. Son alınan bilgilere göre, Artvin’e 75 kilometre uzaklıkta Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine Havalimanı inşa edileceği öğrenildi.

Artvin'e havalimanı var, Ardahan'a yok
22 Aralık 2016 - 17:30

Karadeniz lobisi iş başında, Ardahan kaderiyle baş başa 

Alınan bilgilere göre, Karadeniz lobisinin devreye girmesiyle Ardahan’ın Havaalanı projesi suya düştü.  Zira Ardahan’a havaalanı yapılsaydı birçok yöre insanı hem iş sahibi olacak, hem de şehir gelişim açısından bir kat daha sınıf atlamış olacaktı. Özellikle CHP Milletvekilinin Ardahan’ın sorunlarıyla uzak kalması, olabilecek projelerle ilgilenmemesi ve iktidar partisi Milletvekiliyle arasına mesafe koyması, Ardahan’ı değil, TV’lerde ülke gündemini yorumlaması Ardahan’ı Ankara nezdinde güçsüz bıraktığı gibi, bu gibi projelerin gerçekleşmemesine de büyük katkı sunuyor. 

10 ile daha Havaalanı yapılıyor 

Son yapılan açıklamalara göre,  Türkiye'de havalimanı sayısı 65'e çıkıyor. Erzurum'u en yakınındaki illere de havalimanı yapılıyor.

 Erzurum Güncel- Türkiye, mevcut 55 havalimanına 10 tane daha ekleyecek. Bunlardan biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de deniz doldurularak yapılacak havalimanı olacak. Havalimanı için ihaleye çıkıldı. İhaleye 11 firma teklif verdi. Kısa süre içerisinde İhale Komisyonu'nca yapılacak değerlendirmede teknik olarak yeterlilik alan firmalardan mali teklifler istenilecek. Rize merkeze 34, Trabzon'a ise 105, Artvin sınırına da 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. Havalimanı, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek. Yapılması planlanan diğer havalimanları ise İstanbul yeni Havalimanı, Çukurova Havalimanı, İzmir Çeşme Alaçatı Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Niğde Aksaray Havalimanı, Batı Antalya Havalimanı, Tokat Havalimanı, Karaman Havalimanı, Bayburt-Gümüşhane Havalimanı olacak.

Bu haber 3456 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum