Reklam

Ardahanlılar Rektör Prof. Dr. Abamüslüm Güven'i anacak!

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü merhum Prof. Dr. Abamüslüm Güven ölümünün beşinci yılında Ardahan ve Kars'ta gönüllerde eserlerinde yaşatılmaya devam ediyor.

Ardahanlılar Rektör Prof. Dr. Abamüslüm Güven'i anacak!
05 Ocak 2017 - 22:59

Ardahan Hanaklı olan Abamüslüm Güven, 14 Ocak’ta kabri başında, yine aynı tarihte İstanbul Avcılar Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak olan anma törenleriyle bilim, siyaset ve yakın çevresiyle anılacak.

Üniversitelerin bulundukları kente katkıları’ adlı panelle anılacak olan merhum Rektör Abamüslüm Güven’ın anma paneline, CHP İstanbul Milletvekili Ardahanlı hemşerimiz Gürsel Tekin, CHP Ardahan Milletvekili, Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ile İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgüç Güven konuşmacı olarak katılacak.

Ardahan’a Meslek Yüksekokulu’nun gelmesinde büyük katkısı olan Rektör Abamüslüm Güven, Üniversitede üniversitelilerin gönüllerinde özgün, değerli kişiliği ve önemli eserleriyle saygıyla yaşatılmaya devam edecek.

PROF. DR. ABAMÜSLÜM GÜVEN KİMDİR

1965 yılında Ardahan 'ın Hanak İlçesi Koyunpınarı Köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimimi Hanak'ta, Liseyi Posof Lisesi'nde tamamladı. 1983 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne girdi ve 1988 yılında mezun oldu. Bir süre özel sektöre ait bir Et Entegre Tesisinde (İmeks A.Ş - Ankara) muayene veteriner hekim olarak çalıştı. Eylül 1988 tarihinde Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak girdi. Ekim 1989 yılında Kars Veteriner Fakültesi adına Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde doktora eğitimime başladı. Aralık 1994 tarihinde de doktora çalışmalarını tamamlayarak Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalındaki görevine döndü. Eylül 1996 tarihinde Yardımcı Doçentliğe atandı. 1998 yılında Doçent, 2004 yılında Profesör oldu. Bu süre zarfı içerisinde Hastalıklar ve Klinik Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcılığı ile 6,5 yıl Ardahan Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Mart 2005 tarihinde Veteriner Fakültesi Dekanlığı'na atandı. 2006-2011 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Rektörü olan Güven, evli ve 3 çocuk babasıydı.  

                                                                                                                                                                                           Ardahan Haber

Bu haber 3739 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum