Reklam
Reklam

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ'NDE YÖNETİM KRİZİ

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ'NDE YÖNETİM KRİZİ
03 Temmuz 2020 - 20:50
Ardahan Üniversitesi’nde görev yapan çok sayıda öğretim üyesi yönetimin uyguladığı baskı nedeniyle başka üniversitelere gidiyor, birçoğu da yok yere açılan soruşturmalar nedeniyle büyük bir huzursuzluk yaşıyor.

Ardahan’da kurulduğu yıllarda önemli hamleler gerçekleştiren ve Kafkasya Üniversiteler Birliğinin kurulmasına öncülük eden Ardahan Üniversitesi bugünlerde hem öğretim üyelerini hem de öğrencilerini kaybediyor. Üniversitede 350 olan yabancı öğrenci sayısı bugünlerde 30’a düşerken, üniversiteler sıralamasında 30’lu sıralamalardan 180’inci sıralara gerileyerek kan kaybetmeye devam ediyor.

Ardahan Üniversitesi İnsanı Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak da 11 yıldır görev yaptığı Ardahan Üniversitesi’nde yaşanan bu gelişmelerden dolayı büyük bir üzüntü ve kırgınlık yaşıyor.

Halk edebiyatı alanında başarılı çalışmalar yapan öğretim üyesi Altınkaynak, birçok ülkede bulundu. Ulusal ve uluslararası önemli çalışmalara imza atmış bir bilim adamı olarak 2 yıl Kazakistan’da, 2 yıl Kırım’da Altay’da Gürcistan’da görev yaptı. 100’ün üzerinde yayını 100’ün üzerinde makalesi bulunuyor.

İDDİALAR DOĞRUYSA REKTÖR İSTİFA ETMELİ, ÇEKİP GİTMELİ

Kars ve Giresun üniversitelerinde görev yapan Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, 11 yıldır Ardahan Üniversitesinde görev yapıyor. MYO Müdürlüğü, dekan vekilliği, bölüm başkanlığı görevlerinde bulunan Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünü kurdu.

Ardahan Üniversitesinde son zamanlarda bilim üretmek yerine adam kayırmacılık ve Rektörün kendi düşüncesinde olmayan öğretim üyelerine baskı yapıldığını öne süren Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, “Gerekli gereksiz soruşturmalar açılıyor. Bazen iftira boyutunda soruşturmalar yapılıyor. Özlük haklarına yönelik saldırılar yapılıyor. Öğretim üyelerinin bilimsel programlara katılımları engellendi. Korkunç derecede bir itibarsızlaştırma söz konusu. Profesör varken doçent, doçent varken yardımcı doçent, yardımcı doçent varken okutman göreve getirilemez. Ben yaptım oldu anlamında icraatlar yapılıyor. Kanun veya kanunsuz istedikleri yapılıyor. Öğrenciyi memnun etmezseniz olmaz. Daha önce 7-24 öğrenci merkezli bir üniversiteydi. Merkeze insanı koyan bir üniversiteydi. Öğretim görevlileri ile ilgili olarak hak edene hak ettiği görevler verilmedi, Türk Dili Edebiyatı bölümünde yükselmesi, kadrosu verilmediği için çok sayıda hocamız üniversiteden ayrıldı. Öğrenci sayımız azalıyor. Yabancı öğrenci sayımız 360’lardayken bugün bu rakam 30’ların altına düştü. Öğretim üyeleri cezalandırılıyor. Kafkasya üniversiteler birliğinden ayrılarak, etkili öğretim üyelerin üniversiteden uzaklaştırılması, ehliyetsiz ve liyakatsiz kadrolar alınarak üniversitenin kadrosu zayıflatıldı.
Bilim adamı oyuncak mı? Önünde eğilmek, yalakalık yapmak bilim adamının işi değildir. Bilim adamının cübbesinin düğmesi yoktur. Savcının hakimin düğmesi yoktur. Din adamlarının cübbesinin önünde düğmesi yoktur kimsenin önünde eğilmesinler diye. Bilim ve sanat itibar görmediği yerden gider.
Buraya 10 yılımı verdim. Emeklerimi zayi edemem. Sayın Mehmet Biber geldikten sonra her şey tersine dönmeye başladı. Üniversiteye katkı sağlayan onlarca önemli bilim adamı üniversiteden uzaklaştırıldı. 29. sıralardan 180’inci sıraya düştü. Yani son sıradayız. Üniversiteye puan kazandıran adamlar uzaklaştırıldı. Büyük projelere imza atılamadı. Proje yapacak üretecek adamlar gittiler. Öğretim üyelerinin üzerine baskı yapılıyor.
Öğrenci sayımız düşüyor. Kapanan fakültelere eleman alınıyor, çalışan fakültelere eleman alınmıyor. Genç elamanlara kadro verilmiyor. Üniversitenin sahip olduğu alanlar başkalarına devrediliyor” şeklinde konuştu. iha
 
Bu haber 4220 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • ÜLPETAY NİYETBAY
  11 ay önce
  Muini zâlimin dünyada erbâb-ı denaettir Köpektir zevk a*** sayyâd-ı bi-insâfa hizmetten” (Günümüzün diliyle: Dünyada zalimin yardımcısı alçak kişilerdir İnsafsız avcıya hizmetten zevk a*** köpektir Gerçi sen bunları anlayamayacak kadar anlasa da çok hoşuna gidecek kadar köpeksin.
 • Arüüü
  11 ay önce
  Haberin içeriği ve haberin yorumlarının bu kadar çelişkili olmasının tek sebebi ERDOĞAN ALTINKAYNAK hocamızı tamamen kıskanılmasıdır. Erdoğan hocamızın yaptıkları ortada , yabancı uyruklu öğrencilere yeri geldi abi yeri geldi baba oldu . Alkol a*** biri için ayyaş diye tabir etmeniz gerçekten çok ayıp sizleri kınıyorum . Lütfen herkesi saygıya davet ediyorum
 • Halk
  11 ay önce
  Erdoğan hoca doğru diyor şu cıkar menfaat işlerini bırakın 300 tane yabancı öğrenci varken şuan 20 öğrenciye düştü ramazan korkmaz zaman arü ilk 30lardaydı şimdi sondan ikinci raktör denen adamın yüzünü gören arü en ufak faydası olmayan ayda milyarları alıp yiyip icip keyfine bakan rektörü savunmayın
 • ÇATLI
  11 ay önce
  BU ADAMIN ÜNVANI VE YAPTIKLARI HAKKINDA DAHA DÜZGÜN BİR ŞEYLER GÖRSEYDİK KEŞKE. NE YAPMIŞ? DEVLET PARASI İLE ÜLKE DIŞINA ÇIKMIŞMIŞ. ÜLKEMİZDE, DÜNYADA 15.000 TL MAAŞ ALAN BU ZATIN NE YAPTIĞINI BİLEN VAR MI? BAŞARISI VAR MI? TIPKI ASKERİ VESAYET GİBİ ASTIĞIM ASTIK KESTİĞİM KESTİK DENİLEN DÖNEMLERİNİN BİTMESİNDEN SONRAKİ BAĞRIŞMALARI. REKTÖR HOCA NASIL TAHAMMÜL EDİYOR HAYRET. YÖK KANUNU BENCE PROF VE DOÇ ÜNVANLI KİŞİLERİNDE GÖREVLERİNE SONVERME YETKİSİ VERMELİ. MİLLETİN AKLINI KARIŞTIRIP ÇIKARLARI GERÇEKLEŞMEYEN KİŞİLERİN KULLANDIĞI BU HOCANIN VE KULLANDIĞI SAÇMA SAPAN İFADELERİN BİR CEZASI OLMALI. SONUÇDA DEVLET MEMURU ZIRT BIRT BASINA YALAN BEYAN MI OLUR. NASILSA EMEKLİ OLURUM EN KÖTÜSÜ DEYİPTE ORTALIKDA BU KADAR YAYGARA YAPMAYA NE GEREK VAR. İNSAN AĞIR OLUR. PROFÖSÖR YAPTIKLARI İLE KONUŞTURUR. YAZIKLAR OLSUN BU ÜNVANLARI HERKESE DAĞITANLARA.
 • Vatandaş
  11 ay önce
  Haberi yapan ve yaptıranın Ardahanlılık gibi bir derdi olsa bu iddiaları araştırırdı. Haber yaptığınız adamın yabancı uyruklu kız çocukları ile aynı evde kalması,(neden yabancı öğrencileri önemsiyır!) kız çocuklarına yaptığı tehtit ve şantaj, bu adamın ayyaşlığı, yazdığınız haberden daha önemlidir. Hepimiz yaptıklarımızdan, siz de yazdıklarınızdan Allaha hesap vereceksiniz
 • Vatandaş 2
  11 ay önce
  Konunun muhattabı cevap vermiş:Kendi kızının veya eş(ler)inin başka bir ülkede yalnız yaşayan bir erkekle, aynı evde kalmasına da razı olur demek ki, Prof. Neden:; "rızayı hak"mış. (Rızayı hak için burs vermen daha evla olurdu). Fıkıh konusunda da bilgisi var, hakkını yemişsin adamın, vatandaş:)). Lütfen bilip bilmeden konuşma, sakın "vatandaş" :((
 • ÜLPETAY NİYETBAY
  11 ay önce
  ARDAHANLI kimin arkadan vurduğu bellidir. Sen Ardahanlı değil, kanalizasyonlu bile olamazsın.
 • E. Ö
  11 ay önce
  Yönetim kendi elamanlarını müdür yaparsa olacağı buydu
 • Ardahanlı
  11 ay önce
  Bunu mu müdür yapsınlar. Yönetim ekip işidir. Bunu al arkadan vursun (mu)