Reklam
Reklam

Ardahan’ın organik etini İstanbullular tadıyor ...

Merkezi İstanbul Kavacık’ta bulunan Bayramoğlu Döner, Ardahanlıların organik etini İstanbullulara tattırıyor.

Ardahan’ın organik etini İstanbullular tadıyor ...
22 Haziran 2016 - 12:16

BAYRAMOĞLU DÖNERArdahan Merkeze Bağlı Bayramoğlu köylü İşadamları İbrahim ve Halim Arslan kardeşler tarafından işletilen Bayramoğlu Döner, İstanbullular tarafından yoğun rağbet görüyor.   

İstanbul Kavacıkta son derece nezih bir ortamda müşterilerine hizmet veren Bayramoğlu Döner, İstanbul’u ziyaret eden Ardahanlıların da uğrak mekânı haline geliyor.    

Birçok Ardahanlı Bayramoğlu Döner’de etin tadına bakıyor. Ardahan’dan organik meralarda beslenen sığır ve danaların kesilip döner olarak hizmete sunulduğu Bayramoğlu Döner’de, yoğun rağbet nedeniyle birçok kişi etin tadını almak için sırada beklemek zorunda kalıyor.    

İstanbul halkının döneri çok sevdiğini, Ardahan etinin lezzetini İstanbullara tattırdıklarını ifade eden Bayramoğlu Döner işletmecisi Halim Arslan, “İşletmemiz yoğun rağbet görmesinin nedeni, etin lezzetini iyi tutturmamızdandır. Bir masa boşaldığı an, hatta daha siz hesabı ödemeden doluyor. Garsonları-mızda  son derece hızlı ve etkin çalışıyor.  Daha siz kalkmadan masa temizlenip hazır duruma getiriliyor. Keza aynı şekilde İstanbul’un en iyi ustalarıyla çalışıyoruz. Müşterilerimiz mekânımızdan son derece memnun ayrılıyor.  Yaprak Dönerimizin tadı oldukça nefis. İşletmemizde ayrıca koyun etini de müşterilerimizin damak tadına sunuyoruz. Ardahan-Kars yöresinin etinin tadını tatmak isteyenleri Bayramoğlu Döner’e bekliyoruz” dedi.

Bu haber 7052 defa okunmuştur.