Reklam
Reklam

ARDAHAN'IN DÜZ OVASINA YAPILMAYAN HAVAALANI ARTVİN-RİZE ARASINDA DENİZ DOLDURULARAK YAPILDI VE AÇILDI

ARDAHAN'IN DÜZ OVASINA YAPILMAYAN HAVAALANI ARTVİN-RİZE ARASINDA DENİZ DOLDURULARAK YAPILDI VE AÇILDI
14 Mayıs 2022 - 14:29
2017 Yılında Ardahan ve Artvin kapsayacak ortak havaalanı projesi ilin basiretsiz siyasetçiler yüzünden Rize-Artvin'e kaydırılarak elimizden alınmıştı.

AYRIMCILIK YAPILDI

Dönemin siyasetçileri ve bürokratların üzerine düşeni yapmaması nedeniyle fizibilite çalışması yapılan ve projesi bile hazır olan Ardahan-Artvin ortak havaalanından vazgeçen hükümet aynı yıl Rize-Artvin ortak havaalanı projesini hayata geçirerek deniz dolgusu yaparak ilk temelini atmıştı.

ORHAN ATALAY, KARS HAVA LİMANI VAR DİYE GEREKSİZ GÖRMÜŞTÜ!

Ak Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın, bu proje hakkında olumsuz düşüncelerinin olduğu ve Kars Havaalanının Ardahan'a 90 km yakınlıkta olması nedeniyle bu projenin atıl kalacağı ve Ardahan'ın asıl ihtiyacının demiryolu olduğunu birçok kez basına yaptığı açıklamalarda duyurmuştu. Oysa açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı Rize-Artvin Havalimanı da Trabzon Hava limanına sadece 80 km mesafede olmasına rağmen Karadeniz lobisinin bastırması neticesinde bu proje hayata geçirildi.

ARTVİN-RİZE HAVAALANINA İLK UÇAK İNDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilecek Rize-Artvin Havalimanı'na ilk yolcu uçağı indi. Uçaktaki yolcular, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile alanda bulunan kişilerce çiçeklerle karşılandı. Uçaktan ilk olarak inen THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Çok güzel bir havalimanı. İnişi çok kolay" dedi.

İstanbul Havalimanı'ndan saat 08.30'da havalanan Türk Hava Yollarına ait TK 2538 sefer sayılı "Rize-Artvin" adlı yolcu uçağı, 10.35'te Rize- Artvin Havalimanı'na iniş yaptı. Uçaktaki yolcular, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile alanda bulunan kişilerce çiçeklerle karşılandı.

ARDAHAN'IN DÜZ OVASINA YAPILMAYAN HAVAALANI DENİZ ÜZERİNE YAPILDI

Ardahanlı siyasetçilerin gereksiz bir yatırım olarak gördüğü havaalanı projesi, Türkiye'nin ikinci denize dolgu havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak. Temeli 3 Nisan 2017'de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇACAK

Rize- Artvin Havalimanı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından gerçekleştirilecek. İki liderin uçağının havalimanına inmesi bekleniyor.
 
Reklam
Bu haber 3018 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali veli
  1 hafta önce
  Ben artvinde yaşayan biri olarak trabzon varken ardahandan seyahat etmem boş boş haber yapıypsunuz
 • Yaşar Geler
  1 hafta önce
  Evet, çok haklı bir yorum haber. Ancak, yorumda da belirtildiği gibi bu işi tüm Ardahan halkı sahiplenmelidir. Sadece basiretsiz siyasilere bırakmadan herkes tek ses olmalıdır. Orhan Atalay'ın tavrını kınıyorum ama peki kentin diğer siyasi örgütleri, Belediye başkanları, kamu yöneticileri, STK' ları hangi çabayı göstermişlerdir. Havaa***ı gitti, arkasından demiryolu da gidiyor. 6 yıldır 10 yataklı bir hastaneyi bitiremeyen bir kent Yönetimi mi olur? Saygıyla!