Reklam
Reklam

ARDAHAN HEYETİNDEN GÜRCİSTAN'A ÇIKARMA

Ardahan Valisi Hüseyin Öner Başkanlığında ki Heyet, Gürcistan’ın Başkenti Tiflis ve Ahıska merkezli Samtskhe-Javakheti bölgesine ziyaret gerçekleştirdi.

ARDAHAN HEYETİNDEN GÜRCİSTAN'A ÇIKARMA
06 Ağustos 2022 - 13:15
Beraberinde, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, Özel Kalem Müdürü İbrahim Güllüdağ ve iş adamlarıyla birlikte Başkent Tiflis’e giden Vali Öner, görevine yeni başlayan Türkiye Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay’ı ziyaret etti. Büyükelçi Orbay’a hayırlı olsun dileklerini ileten Vali Öner, sınır kapılarımızla ilgili olarak, bu kapılar üzerinden ticaret yapan iş adamlarının yaşadıkları problem ve sıkıntılarının giderilmesine yönelik görüşme gerçekleştirdi.
Vali ve beraberindeki heyet daha sonra Gürcistan Türk İş Adamları Derneğini ziyaret ederek, Türk iş adamları ile ithalat ve ihracat verilerinin yanı sıra diğer hususlar hakkında toplantı çekleştirdi.

Tiflis ziyaretinin ardından Vali Öner ve beraberindeki heyet, daha sonra Samtskhe-Cavakheti bölgesinin merkezi Ahıska’ya geçti. Ahıska Valisi Besik Amiranashvili tarafından karşılanan Vali Öner, ardından Ahıska Valiliğini ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında, Vali Hüseyin Öner ile Mevkidaşı Amiranashvili ve heyetlerin katılımıyla bir toplantı gerçekleşti. Tercüman eşliğinde yapılan toplantıda, Ardahan ve Ahıska merkezli Samtskhe-Cavakheti bölgesinin birbirleriyle olan ilişkileri ele alındı, bölgenin, sınır kapısı geçişleri, sınır güvenliği ve ticaret başta olmak üzere, turizm ve kültürel potansiyellerin değerlendirilmesi ve tanıtımı noktasında görüşmelerde bulunuldu.

Komşu Türk ve Gürcü Halkları arasında ki dostane ilişkilerin ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi yönünde nelerin yapılabileceğinin konuşulduğu görüşmelerde ayrıca, her iki bölgenin farklı yönlerden işbirliği perspektifleri de masaya yatırıldı.

Toplantıda ayrıca; Vali Hüseyin Öner, mevkidaşı Amiranashvili’ye, Gürcistan tarafında ki sınır kapılarında görevli personel sayısının az olması ve çalışma şeklinden kaynaklı geçişleri yavaşlatan sorunların yanı sıra, her iki tarafta TIR yoğunluğunu azaltacak ve sürücülerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecekleri TIR parklarının inşası ile Ahılkelek-Tiflis ve Ahıska-Ahılkelek arasındaki yolların standartlara uygun hale getirilmesi gibi konular hakkında talepleri iletti. Görüşmelerin ardından Vali Öner ve beraberindeki heyete, Ahıska Kalesi gezdirildi. 
Bu haber 847 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayse hanim
    1 hafta önce
    ardahanimizi lokasyon acidan daha iyi mercide görmek bizi sevindir umarim verimli gecmistir