Reklam
Reklam

Ardahan'da hayvancılık can çekişiyor!

Temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olan Ardahan’da, bir türlü yükselişi durdurulamayan dolar ve ekonomide ki belirsizliğin devam ettiği şu günlerde hayvancılıkla uğraşan üreticileri de sıkıntılı günler geçiriyorlar.

Ardahan'da hayvancılık can çekişiyor!
28 Mayıs 2018 - 16:30

Yaşanan ekonomik dar boğazın içinde kıvranan esnaf gibi zor günler yaşadığı görülen bölgede ki hayvan yetiştiricileri aylardır bir tüccarın gelmediği Ardahan’da hayvan satışlarının adeta durduğundan yakınmaktalar.

Meydanları dolduran hayvanların günlerdir yabancı bir tüccar beklediğini belirten Ardahanlı hayvan yetiştiricileri, piyasalarda yaşanan belirsizliğin en çok kendilerini vurduğunu, bu durumunda otomatikman kent merkezinde ki esnafa yansıdığına dikkat çektiler.

Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahanlı Hayvan Tüccarı Hayrettin Hanoğlu, yem fiyatlarının iki kat arttığı şu günlerde yetiştirdikleri hayvanlarının ellerinde kaldığına dikkat çekerken, ‘Hayvan ucuz, et pahalı’ diyerek yaşanan duruma dikkat çekti.

Ardahan’da hayvan fiyatlarının, Bir ineğin danası ile birlikte 5 ila 10 Bin liraya müşteri bulduğuna dikkat çeken Hanoğlu, Ardahan’da kısır ineğin tanesinin 3 ila 8 bin TL’ye, Damızlık bir boğanın 8 ila 11 Bin TL. arasında, dişi düğe 2 ila 4 bin TL arasında, Mozik bir tosunun 3 ila 6 bin lira arasında, Küçükbaş hayvanlarının çiftinin 1,5 ila 2 bin TL’ye satıldığını belirtti.

Kemiksiz etin kilosunun 42 TL'ye, Koyun etinin kilosunun 50 TL’ye satıldığı Ardahan’da bir çuval yemin bir ay içinde 55 TL’den 70’leye fırladığı da alınan bilgiler arasında oldu.

HAYVAN TELEFLERİ DE YAŞANIYOR

Öte yandan baharın kendisini iyiden iyiye his ettirdiği Ardahan’da hayvan telefleri de yaşanıyor.

Son olarak Ardahan merkez bağlı Güzçimen (Kirman) köylü hayvan yetiştiricisinin bir boğası gece boğularak telef olduğu Ardahan’da hayvanlarına yem alamayan hayvan yetiştiricilerinin pahalı olan karma aşısını yaptırmadıkları ve sabahın erken saatlerinde meralara saldıkları hayvanların çiselenmiş yaş otları yedikleri için patlayarak telef oldukları öğrenilirken Tarım Bakanının ‘Almayacağız’ dediği küpe ve aşı parasının da alınmaya devam ettiği de belirtildi.

Bu haber 4162 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum