Reklam
Reklam

Ardahan'da 24 Haziran seçimleri öncesi!

Gazeteci Özkan Karakaya, 24 Haziran Başkanlık ve Milletvekili Genel seçimlerini analiz etti!

Ardahan'da 24 Haziran seçimleri öncesi!
09 Haziran 2018 - 18:19

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Başkanlık ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesi seçim startı veren Saadet, Ak Parti, CHP, HDP, İYİ Parti ve MHP Milletvekili adayları, bir tarafta seçmene ulaşmaya çalışırken, diğer taraftan yetersiz zaman ve Ramazan ayı olması nedeniyle daha belirleyici planlar yapmaya çalışıyorlar.

Son Başbakan ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın Ardahan ziyaretiyle Ardahan’da seçim havası değişmeye başladı.

AK PARTİ ARDAHAN’DA BÜYÜK BİR ÇIKMAZDA!

Ak Parti Ardahan 1. Sıra Milletvekili adayı Prof. Dr. Orhan Atalay ve 2. Sıra Milletvekili Yüksek Bilgisayar Mühendisi Halil İbrahim Dursunoğlu’nun 24 Haziran seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde çalıştığı gözlenirken, Posof Ak Parti İlçe Başkanlığı ve Belediye Başkanı Cahit Ulgar’ın dışında samimi bir çalışmanın ortaya çıkmadığı öğrenildi. Ak Parti İl Başkan Vekili Mutlu Şanlıtürk ise iki arada bir derede kalarak ortada durması, Baydar’ın ekibinin etkisinde kaldığı yönünde iddialara var. Ancak Şanlıtürk, parti bilinciyle hareket ederek dedi kodulara kulak vermiyor ve çalışmalara gece gündüz katılıyor.

Ak Parti’nin 2. Sıra adayı Yüksek Bilgisayar Mühendisi Halil İbrahim Dursunoğlu’un Ardahan merkezde çokta tanınmaması seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceği merak edilirken, Dursunoğlu seçime kısa bir süre kala kendisini seçmene tanıtmak için gece gündüz çalıştığı öğrenildi.

YUNUS BAYDAR AK PARTİYE’YE KÜSMÜŞ!

Ak Parti’ye küsen ve hiçbir etkinliğine katılmayan Yunus Baydar’ın yakın çevresini CHP ve İYİ Partiye yönlendirdiği ileri sürülürken, Baydar’ın AK Parti’nin Vefa İftarı başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım’ın Ardahan mitinginde de yer almaması dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan Ak Parti eski il başkanlarından eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibinde yer alan Av. Yusuf Demirci’nin Ak Parti Milletvekili adaylarıyla kısmen seçim çalışmalarına katılırken, kendi isteğiyle istifa edip milletvekili adayı gösterilmeyen Yunus Baydar ise ortalıkta gözükmüyor. Baydar’ın yurt dışına çıktığı ve tatil yaptığı ileri sürülüyor.

Milletvekili Atalay’ın yanında yer alanların yüzde 90’nının kendisine oy vermeyeceklerini gözlemlediğimiz 24 Haziran seçim öncesi, Atalay bunlara zaman harcayacağına gidip kırsalda yaşayan seçmenle buluşması daha faydalı olacak.

CHP BİR TÜRLÜ TOPARLANAMIYOR!

Ardahan’da istenmediği halde tabanın, İl Başkanı, 5 İlçe Başkanı ve 2 Belediye Başkanına karşın Ardahan’da milletvekili adayı gösterilen Öztürk Yılmaz’a daha tepkiler dinmezken, CHP’nin 2. Sıra Milletvekili adayı Eczacı Yunus Dündar’ın ilk günlerde yaşattığı heyecan daha sonra yerini durgunluğa ve sessizliğe bıraktı. Dündar, 1. Sıra Milletvekili adayı Öztürk Yılmaz’a yapılan tepki ardından geri çekildiği gözlenirken, yaşanan haklı tepki nedeniyle CHP’de morallerin bozulduğu ve o ilk günkü heyecanın son bulduğu görüldü.

HDP, Ak Parti ve İYİ Parti’nin Genel Merkez düzeyinde Ardahan’a çıkarma yaparak partilerinin Genel Başkanlarının Ardahan’da miting düzenlemesiyle birlikte gözler CHP’ye çevrilirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin neden Ardahan’a gelmediği soruları sorulmaya başlandı. Kamuoyu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu Öztürk Yılmaz’ı zaten gözden çıkarmış yorumlarına neden oldu.

HDP ARDAHAN’A BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Ardahan’a gelerek miting düzenlemesi, HDP 1. Sıra Milletvekili adayı Dr. Taşkın Aktaş’ın cezaevinden çıkması, Av. Yaşar Kaya’nın 2. Sıradan istifa etmesiyle yerine gelen gazeteci kökenli Özürk Polat’ın daha etkili bir isim olmasıyla HDP’de ciddi bir toparlanma sürecinin yaşandığı gözleniyor. Ardahan genelinde her iki adaya da büyük ilgi var.

25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili ve 27. Dönem İstanbul Milletvekili adayı Alevi camiasının büyük bir değeri olan Ali Kenanoğlu’nun 7 Haziran Perşembe günü Ardahan’a gelerek Damal ve Hanak’ta esnaf ziyareti gerçekleştirip köylerde seçim çalışmalarına katılmasıyla HDP’ye kuzey ilçelerinden de ciddi oy geleceği konuşuluyor ve CHP tabanı da yoğun ilgi gösteriyor.

HDP Ardahan İl Örgütü, Göle İlçe örgütü ve Milletvekili adaylarının da katılımıyla geçtiğimiz gün Göle’de gerçekleştirdiği halk buluşmasında mutlu döndükleri öğrenilirken, MHP’nin Ak Parti ile seçim ittifakı yapması nedeniyle Göle seçmeni, yönünü HDP’ye çevirdiği yönünde bilgiler geliyor.

11 Haziran 2018 Pazartesi günü Ardahan’a çıkarma yapacak HDP Eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın Ardahan’da esnaf ziyareti yapacak olması, HDP’nin 7 Haziran’da kazandığı, 1 Kasım’da kaybettiği ve 24 Haziran’da yeniden milletvekilini kazanmak için Ardahan’a özel bir önem verdiği öğrenildi.

AKŞENER ARDAHAN’A GELİYOR

İYİ Parti Ardahan Milletvekili aday listelerinin açıklanmasıyla Levent Pehlivan’ın İYİ Parti Ardahan 1. Sıra Milletvekili adayı olmasının yaşattığı sürpriz ve heyecan sürüyor.

Ardahan’da gözler, İYİ Parti kurucu Lideri Meral Akşener’in 20 Haziran’da Ardahan’a yapacağı çıkarmaya çevrildi.

Meral Akşener’in prenslerinden olan Pehlivan, Ardahan’da seçim startı verdikten sonra çalışmalarına genç ekip arkadaşları ve yakın çevresiyle sürdürüyor. Özellikle sosyal medyayı iyi kullanan Pehlivan, halk ziyaretlerinde Ardahan’ın sorunlarını daha çok ön plana çıkarıyor. Ardahan’ın yerel dinamiklerini harekete geçiren Pehlivan, seçimden seçime Ardahan’a gelen, seçildikten sonra Ardahan’ı unutan ve çantacı adaylara ateş püskürüyor.

Aynı zamanda İYİ Parti Ardahan İl başkanlığı görevini de yapan Pehlivan, 2. Sıra adayı Çelik Demir’in hala seçim çalışmalarına katılmaması İYİ Parti’nin Ardahan’da seçim sonuçlarını etkilemiyor. Pehlivan’ın geçmişte aktif siyasette yer almasının verdiği avantajla  tek başına tüm görev ve sorumluluklarını fazlasıyla yerine getiriyor ve çalışmalarına devam ediyor.

SAADET ADAYI ÇAPAN’A YOĞUN İLGİ VAR

Türk siyaset tarihine damga vuran Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun sorunlara ve olaylara akılcı yaklaşımı Ardahan’a da olumlu olarak yansıyor.

Bir dava adamı yaklaşımıyla seçim çalışmalarını büyük bir sabırla sürdüren Saadet Partisi Ardahan 1. Sıra Milletvekili adayı Eğitimci Hakan Çapan’a yoğun bir ilgi var.

Seçim çalışmaları kapsamında kıt kanat imkanlarla seçmenleri bilinçlendiren Çapan, seçilmesi halinde gerçekleştireceği büyük projeleri de açıklıyor.

Partisinin seçim beyannamesini her gittiği köye, esnafa ve ilçeye açıklayan Çapan, özellikle iktidar partisinin son 16 yıllık dönemde uyguladığı yanlış politikalara daha çok ağırlık veriyor.

İyi bir eğitimci olmasının yanı sıra iyi bir ekonomist de olan Çapan, Ardahan’ın nasıl kurtulacağını, göçün nasıl önleneceğini, işsizliliğin nasıl son bulacağını, tarım ve hayvancılık alanında yapacağı projeleri çalışmaları başta olmak üzere, sınır kapıları ve Ardahan’ın birlik beraberlik içinde nasıl yaşayacağının örneklerini madde madde anlatıyor. Çapan’ın açıklamalarına seçmen olumlu bakarken, bu bakışın sandıklara yansıyıp yansımayacağı 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde nasıl bir etki uyandıracağı merak konusu oldu.

KÖSELİÖREN, MHP’Yİ TOPARLADI

24 Haziran seçimlerinin en farklı adayı Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan 1. Sıra Milletvekili adayı iş kadını Sevim Köseliören’in siyasi arenada yer almasıyla ortaya çıktı.

Köseliören ve ekibi, MHP tabanını korumayı başarırken, MHP İl Başkanı Hülya Davutoğlulları’nın Başbakan Yıldırım’ın Ardahan ziyaretinde Ak Parti Mitinginde sahneye çıkıp Ak Parti’lilerle el ele tutuşması tepkilere neden oldu. MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı çıkarmaması nedeniyle seçmenin kafasının karışık olduğu 24 Haziran seçimleri öncesi, MHP Milletvekili adayı Sevim Köseliören esnaf ve köy ziyaretlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Köseliören, MHP’nin simgesi olan kurt işaretini ise alışkın olmadığı için tam yapamadığı ve bazen karıştırdığı ileri sürüldü.

Bu haber 2334 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • seffet
  2 yıl önce
  saadet partısı ardahanda oy patlaması yapacak çapanın proje bazlı çıkışları ve temel karamollaoğlunun söylemlerı olumlu yansıyacak ARDAHANA
 • ardahanlı
  2 yıl önce
  çapan nerenin eğitimcisi Özkan? çapan hariç haberin on numara