Reklam
Reklam

Ardahan CHP'de Ensar Öğüt hareketliliği

CHP Ardahan 22.23 ve 24. Dönem Milletvekili Ensar Öğüt, 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi memleketi Ardahan’da çalışmalarını ilçe ilçe ve köy köy yoğun bir şekilde sürdürüyor. 

Ardahan CHP'de Ensar Öğüt hareketliliği
06 Nisan 2017 - 20:32 - Güncelleme: 06 Nisan 2017 - 20:54

CHP Ardahan İl Başkanlığını kalabalık bir heyetle ziyaret eden Ensar Öğüt, 16 Nisan referandum öncesi önemli mesajlar verdi. 

Parti binasında düzenlenen toplantıya Öğüt’le birlikte Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Posof eski Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit, CHP eski İl Başkanı Fevzi Uygur, CHP Göle, Hanak, Damal, Çıldır ve Posof İlçe Başkanları, vatandaşlar ve partililer hazır bulundu. 

CHP Ardahan İl Başkan Yardımcısı Uğur Kaçar’ın açılışını yaptığı toplantıda daha sonra Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya ve Kurultay Delegesi Posof eski Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi açıklamalarda bulundu. 

16 NİSAN ÖNEMLİ BİR GÜNDÜR

16 Nisan referandumunun bir siyasi parti ve hükümet seçme meselesi olmadığını açıklayan Öğüt,  16 Nisan referandumu ülkenin geleceği ve nasıl bir rejimle yönetilmek istenmesi ile ilgili önemli bir gün olduğunu, bu yüzden herksin değişikliklerin ne getirip ne götürdüğünü bilerek oy kullanmasını istedi.

ÖĞÜT, 18 MADDEYİ ANLATTI

Siyasi parti ve kişileri hedef almadan konuşmasında sadece değiştirilmek istenen 18 maddenin ne anlama geldiğini madde madde anlatan Ensar Öğüt, “Bu bir siyasi parti ya da iktidar seçimi değildir. Bu ülkenin yönetilme biçimine ilişkin milli bir olaydır. Bu yüzden hangi partiden olursa olsun, tüm vatandaşlar parlamenter sisteme ve demokrasiye sahip çıkmalıdır. Ülkemizin geleceğine sahip çıkmalıdır” dedi.

MİLLİ İRADE ORTADAN KALDIRILYOR

Değiştirilmek istenen 18 madde ile yasama, yargı ve yürütmenin bir kişinin elinde toplandığını ve meclisin tamamen etkisizleştirildiğini ifade eden Öğüt,” Milletvekili sayısı artırılarak bütçeye yeni bir yük bindiriliyor. 18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı verilmesine elbette karşı değiliz ama burada yapılmak istenen kendi çocuklarına gelecek garantisidir. Yoksa, hangi vatandaşın 18 yaşındaki çocuğunu milletvekili yapacaklar. Milletvekillerinin sözlü soru önerge hakkı, yanı vatandaşın derdini dile getirme ve bakanları denetleme hakkı ve gensoru ortadan kaldırılıyor. Milletvekili ne iş yapacak? Bakanlar dışarıdan atanarak, meclise yani halkın seçtiği milli iradeye hesap vermesi önleniyor. Bakanlar meclise bile gelmeyecek. Vatandaş ne bakanlara ulaşacak ne de milletvekiline ulaşmasının anlamı olacak” dedi.

HERŞEY TEK KİŞİDE TOPLANIYOR, DEMOKRASİ NERESİNDE?

Yargı yürütme ve yasamanın tek elde toplanmasının demokrasi açısından tehlikelerine dikkat çeken Öğüt, “Düşünün, Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı oluyor. Hem milletvekilini, hem Bakanları, Vali’yi hem belediye başkanını hem de partisinin il ve ilçe başkanlarını atıyor. Demokrasi, hak hukuk bunun neresinde?  Böylesi bir Cumhurbaşkanı devletin ve halkın bütünlüğünü nasıl temsil edecek, nasıl tarafsız davranacak? Bununla da sınırlı değil. Anayasa mahkemesi üyelerini, yüksek yargıç kurum üyelerini ve rektörleri, Genel Kurmay Cumhurbaşkanı atıyor. Atamadığı ve kendisine bağlamadığı tek bir kurum kalmıyor. Bu ülkede, bir kişinin iki dudağına bırakılabilir mi” diye konuştu.

KARARNAMELER DEĞİL, YASALAR VE HUKUK ÜLKESİ 

Cumhurbaşkanına adeta yasama yetkisi verildiğini, kararnameler ile akşamdan sabaha değiştireceği kararnameler ile ülkeyi yönetme yetkisi verildiğini, kendisini denetleyecek kurumların zaten kendisine bağlandığını ifade eden Ensar Öğüt, “Tüm vatandaşlara sesleniyorum. Bu sorun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sorunu da değildir. Bugün var yarın yok. Böyle bir rejim ülkeyi felakete sürükler” dedi.

Yetkilerin tek elde toplanmasının hem demokrasiye hem siyaset bilimine hem de hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Öğüt, ekonomi açısından da tehlikeli olduğunu söyledi. 

Öğüt konuşmasının sonunda, “hangi siyasi partiye oy verirseniz verin ama en güzel güzel sistem demokrasiyi, çoğulculuğu, ortak akılı, her kurumun kendi işini yaptığı ve birbirini denetlediği bir yönetim için, parlamenter sistem için birleşmeliyiz” diye çağrıda bulundu.

ÖĞÜT GELDİ GENÇLİK FİLİZLENDİ

Öte yandan CHP Ardahan Gençlik Kollarının Öğüt’ün yanında topyekün yer alması dikkatlerden kaçmadı.

CHP’li Öğüt, vatandaşların sorununu dinledikten sonra 16 Nisan’da yapılacak referandum için Göle İlçesine gitti.

Bu haber 3125 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum