Reklam

ARDAHAN BAYRAMA, KORONA GÖLGESİNDE GİRDİ

ARDAHAN BAYRAMA, KORONA GÖLGESİNDE GİRDİ
14 Mayıs 2021 - 16:59
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tam kapanma sürecinde ikinci koronavirüs vaka tablosunu açıkladı. Doğu'da vaka sayısında düşüşün en fazla olduğu şehir Erzincan, vaka artışı yaşanan tek şehir ise Ardahan olarak haritada yer almıştı. Ardahan, Ramazan Bayramını koronanın gölgesinde sessiz bir şekilde geçiriyor.

APARTMANDA İP VE KOVA İLE OLUŞTURULAN MAKARA SİSTEMİYLE ŞEKER TOPLADILAR

Ardahan'da, tam kapanma nedeniyle sokağa çıkıp, bayram şekeri toplayamayan çocuklar için apartman yöneticisi, ilginç yöntem geliştirdi. 2 apartmanın 3'üncü katlarına ip ve makara sistemi kuran yönetici, çocukların sokağa çıkmadan şeker toplamalarını sağladı. 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanma nedeniyle Ardahanlı çocuklar, geleneksel bayram şekerlerinden toplayamadı. Merkez Karagöl Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanın yöneticisi Yüksel Özcan, çocukların sokağa çıkmadan şeker toplayabilmeleri için ip ve makara sistemi ile çözüm buldu. Kendi binasının 3'üncü katından 10 metre uzaklıktaki apartmanın 3'üncü katına ip ve makara sistemini kuran Özcan, bağladığı kovayla da çocukların şeker toplamasını kolaylaştırdı. Her iki apartmanda yaşayan çocuklar, dairelerden topladıkları şekerleri kovayla birbirlerine göndererek, geleneği yaşattıkları için sevindi. Koronavirüs salgını nedeniyle çocukların ve ailelerinin sağlığı için böyle bir yola başvurduğunu söyleyen Yüksel Özcan, “Çocukların sağlığı bizim için çok önemli, onların dışarı çıkarak riske girmelerine izin veremezdim. Bayram ile özdeşleşen şeker toplama geleneğini de yaşatmak için böyle bir yola başvurduk” dedi.

VALİ ÖNER'DEN ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE BAYRAM ZİYARETİ

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ramazan Bayramı dolayısıyla, eşi Zehra Mine Öner ile birlikte şehit aileleri ve gazi ziyaretinde bulundu. Ardahanlı Şehitler Hakkı Çelik, İlhami Görmüş, İbrahim Küçük ve ile Gazi Yener Göydemir'i ziyaret eden Vali Öner, aile fertleriyle bir süre görüşüp, bayramlarını tebrik etti.

Pandemi şartları nedeniyle kısa süren ziyaretlerde, şehit ve Gazi aileleri ile bir süre görüşen Vali Öner, şehitlerin ailelerinin kıymetli bir emanet olduğunu belirterek, "Sizler, bize şehidimizin emanetisiniz. Devlet olarak her zaman Şehit ailelerimiz ve Gazilerimize kapımız, gönlümüz açıktır. Şehitlerimizin, ahirete intikal eden Gazilerimiz ve hayatta olan Gazilerimizin, devletimiz ve milletimizin gönlünde her zaman ayrı bir yeri vardır. Allah sizlere başka kederler yaşatmasın. Şehitlerimize tekrar Allah'tan rahmet, Gazilerimize de sağlıklı ömür diliyorum" dedi. 
Bu haber 1151 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum