Reklam
Reklam

ARDAHAN BAROSU ZAMLARA KARŞI HAREKETE GEÇTİ

ARDAHAN BAROSU ZAMLARA KARŞI HAREKETE GEÇTİ
11 Şubat 2022 - 14:13
Ardahan Barosu'nun da içinde bulunduğu 76 Baro, elektriğe yapılan fahiş zamlara karşı harekete geçti.

Yılbaşında gelen enerji zamlarına toplumun her kesiminden tepki yağıyor. Enerjinin ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir olmasının insan hakkı olduğunu açıklayan Ardahan Barosu zamların geri çekilmesi için hukuki süreç başlatacağını duyurdu.

Konu hakkında bir basın açıklaması yapan Ardahan Barosu, "Yılbaşı gecesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren zamlı tarifelerin Anayasa'nın 2,10 ve 167. maddeleri ile AİHS'nin 14. maddesine aykırıdır" denildi.

Açıklamada şu bilgilere ver verildi, "Enerji ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir olması temel bir insan hakkı olduğu gibi enerjinin adil ve herkese ucuz bir şekilde ulaştırılması da sosyal devletin en temel görevidir.

Barolar hizmet üreten, hiçbir ekonomik çıkarı olmayan ve Anayasa'nın 129. maddesinde kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olarak belirtilen; avukatlar ise Avukatlık Kanunu'nun 1.maddesi uyarınca kamu hizmeti gören, Ceza Kanunu tanımıyla da yargı görevini yürüten kişilerdir. Yapılan bu zam sonrası avukatlık bürolarına, barolarımız tesislerine, yerleşke ve binalarına gelen elektrik faturalarının fahiş olduğunu da açıkça belirtmek isteriz. Biz imzası bulunan 76 barolar olarak elektrik enerjisine yapılan fahiş orandaki bu zam miktarının karşısında yer aldığımızı, zammın vatandaşlarımız için daha hakkaniyetli bir seviyeye indirilmesinin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte tüm hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz" açıklaması yapıldı.
 
Bu haber 916 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Karakaya dikkat et
  6 ay önce
  Çok değerli ardahanli hemserilerim günlerdir size ve gazeteci ozkan beye yazıyorum İlimizde elektrik faturaları eleştiriliyor ama yüksek dukkan kiraları eleştirilmiyor üstelik bu kira sahipleri maliye ve deftardarliga gerçek beyan vermiyorlar bunu gazeteci ozkan beye belirttiğim halde gündem yapmıyor evet sn ozkan bey maliye ve deftardarliga bildirilmeyen yüksek kiralari paşa paşa yazacakmisin
 • Bu da burada dursun
  6 ay önce
  Ardahan Barosu ve üyelerine teşekkür ederiz. Av Sinan Yılmaz ı vekil olarak görmek istiyoruz