Reklam
Reklam

ARDAHAN BAROSU SEÇİMDEN KAÇIYOR MU? (2)

ARDAHAN BAROSU SEÇİMDEN KAÇIYOR MU? (2)
16 Haziran 2021 - 23:56
Geçtiğimiz gün www.ardahanhaber.com.tr ve 23 Şubat gazetemizde yayınlanan “Ardahan Barosu Seçimden Kaçıyor mu? Başlıklı habere istinaden sosyal medya üzerinde Ardahan Barosu Başkanı Av. Osman Nuri Yıldız ve bazı okurlar,  bir takım iddia ve tepkilerde bulunmuştu.

Kamuoyunu tarafsızca bilgilendirmek için yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu haberi yapma ve muhataplarına birkaç günlük bir yazı dizisiyle bir kısım soruları yöneltme gereği duydum. Öncelikle, konunun hukuk alanı ile alakalı bir kurumla ilgisi olması nedeniyle, alakadarlarının dezenformasyon amaçlı kaçamak cevaplar yerine hukuki dayanaklarını gösterecekleri gerekçeli cevaplarla olaya yaklaşmasının halkın doğru haber alma ve aydınlanma hakkına daha uygun olacağını da hatırlatmak isterim.

Sorumlu, araştırmacı ve ilkeli gazetecilik duyarlılığımız gereğince de kişi ve kurumların cevap hakkının kullanılmasının vicdani teminatımız altında olduğunu hatırlatarak ilk gün sorumuzu kaleme alıyoruz.

1. GÜNÜN SORUSU;

Bilindiği gibi 11.07.2020 tarihli 7249 sayılı yasa ile Avukatlık Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmıştır. Bu kanunun 22. maddesi ile Avukatlık Kanununa eklenen geçici 23. Geçici madde gereğince “Görev sürelerine bakılmaksızın” tüm baroların organlarının seçimlerinin 2020 Ekim ayının ilk haftasında yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Pandemi şartları nedeniyle ertelenen seçimler kısıtlamaların devam ettiği tarihlerde birçok baronun aldığı kararlarla kısıtlamaların kaldırıldığı tarihler için seçim kararı almasına rağmen sizin kanunun bu emredici hükmünü talep olmaksızın yerine getirmekten kaçınmanızın nedeni nedir? (Bakınız; Kars, Artvin, Iğdır, Ağrı vb. çevre Baroları)
2. SORU YARIN

Bu haber 650 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum