Reklam
Reklam

ARDAHAN 'ATA'SINI KIŞIN DA GÖRDÜ

ARDAHAN 'ATA'SINI KIŞIN DA GÖRDÜ
02 Ocak 2021 - 19:11
Ardahan'ın Damal ilçesindeki Karadağ sırtlarında 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında beliren doğal Atatürk silüeti, bu defa 25 Aralık tarihinde de yüzünü gösterdi.

Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan, Ermenistan ve Gürcistan’a yakınlığıyla bilinen Ardahan'da her sene 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında görmeye alışık olduğumuz Atatürk silüeti, kötü geçen 2020 yılının son günlerinde bir kez daha kayıtlara geçti.25 Aralık'ta hava aydınlanmadan çekilen görüntüde Atatürk'ün silüeti net bir şekilde fark edildi. Bir vatandaşın çekip sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf kısa sürede çok sayıda yorum ve beğeni aldı.

İLK OLARAK 1954 YILINDA FARK EDİLDİ

Atatürk silüeti ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi.

ŞENLİKLERE COVİD-19 ENGELİ

Sahip olduğu önem bakımından 23 yıldan bu yana Damal ilçesinde temmuz ayında 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenleniyordu. Fakat bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında şenlik yapılamadı.

SİLÜETİ GÖRMEK İSTEYENLER İLÇEYE AKIN EDİYOR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk halkının kalbinde yerini her zaman koruyan Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında havanın güneşli olması durumunda 17.55 - 18.10 saatleri arasında Ata Mahallesi'nden izlenebiliyor. Bu eşsiz manzarayı ölümsüzleştirmek isteyen fotoğraf sanatçıları ve yerli-yabancı turistler adeta birbiriyle yarışıyor.

Haber: Özgür Evliyaoğlu / Ardahan Haber
Foto: Çetin Atam / Damal
 
Bu haber 12903 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum