Reklam

Anası danasını bırakmadı

Anası danasını bırakmadı
20 Mayıs 2020 - 22:05

Ardahan merkeze bağlı Ardıçdere ( Yukarı Torosğev) köyünde yaşayan 30 yaşındaki Muhammet Penbe’den örnek davranış. Dere yatağında doğum yapan buzağısını, araç ulaşımının mümkün olmadığı zorlu arazi şartlarında canını dişine takarak 4 km boyunca sırtında taşıyıp, yuvasına götüren genç çiftçi, bu hareketiyle büyük beğeni topladı.

Mutluluğu yüzünden okunan Muhammet Penbe’nin bir de yetkililere çağrısı var.
6 ay boyunca yoğun kış ve çetin coğrafya koşullarının hüküm sürdüğü Ardahan’da temel gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olan köylüler, ailelerinin nafakasını sağlamak için uğraş verdikleri geçim kaynakları konusunda özellikle hayvancılık alanında devletin yardım elinin kendilerine uzanmasını istiyorlar.

Hayvanlarını otlatırken bir ineğinin nehir yatağında ani doğum yapması sonucu dünyaya gelen buzağısını, sadece yaya ulaşımına geçit verebilen Tora deresinden sırtına alıp, 4 km’lik mesafeyi hiçe sayarak evine ulaştıran genç çiftçi, bölgede her yıl yaşanılan bu olumsuz durumdan şikâyetçi. Ekmeğini ekip biçerek ve hayvancılık yaparak kazandığını belirten Penbe, meselenin çözümü için ildeki sorumluları göreve davet ediyor.
Haber: Özgür Evliyaoğlu / Ardahan Haber

Bu haber 2090 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ardahanlı
    3 ay önce
    Gerçekten genç çiftçiymiş. Doğacak ineği neden araziye bırakır. Her gelen devlet proje destek istiyor.genç çiftçi önce işimize bakalim