Reklam
Reklam

Akkoç: Kaçak kesimin önüne geçmek için gözetim şart!

Akkoç: Kaçak kesimin önüne geçmek için gözetim şart!
17 Mayıs 2020 - 18:19

Göle İlçesi Köprülü Beldesi'nin başarılı Belediye Başkanı Yücel Akkoç, Köprülü Beldesi (Koreveng) Ormanlarında yapılacağı iddia edilen ağaç kesimine yönelik Köprülü Derneği ve İstanbul’da yaşayan vatandaşların tepkilerine açıklık getirdi.

Ağaç konusunda duyarlı ve hassasiyetiyle bilinen Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç, sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamada, bazı ağaçlara yönelik kesim yapılması yeni fidanların gelişmesi için yapılması halinde STK'larla birlikte karar alarak bu yönde adım atacaklarını dile getirdi.

"Bir olursak hiç bir güç ağaçlarımızı yok edemez" diyen Başkan Yücel Akkoç, " Çok kıymetli Doğa dostu orman dostu Duyarlı Arkadaşlar. Ormanlarımız Gerek geçmiş yıllarda Devlet tarafından kontrolsüz kesim gerekse Orman kaçakçıları diğer tarafta kesimi alan şahısların gelişi güzel Damgalanan Ağaçlara ilaveten fazlada ağaç kestikleri, bir kısmını orman deposuna bir kısmını ticari amaçla gayri resmi sattıkları olmuştur. 2019 yılında Haziran ayında Erzurum Orman Bölge müdürümüz ve Ardahan il Orman müdürümüz Metin Kaya, bir ekip göndererek ağaç damgalama işlemi yapıldı. Fakat şahsım ve iktidar partisinin seçilmiş bir mensubu olarak kesim işini engelledim.

Sağ olsunlar bizleri dikkate aldılar ve kesim yapılmadı. Şimdi ise Ormanı yerinde inceledik, yetkili arkadaşlara dedik ki eğer fidanların gelişimi içinse ve de mevcut sarı Çamlar Yaşlı değilse ve de ömrünü tamamlamamışsa kesinlikle kesime karşıyız. Ve de Dedik ki Ankara Genel müdürlükte Fidanlıklar Müdürümüz Sancar Öztürk beyle yerinde inceleme yapacağız. Kesim geleceğimizin lehine ve fidanların gelişimi için şart ise STK’larla yapacağımız toplantıda çıkacak sonuca göre karar vereceğiz. Bu nedenle kesim yapılacaksa Eylül 2020 gibi düşünüldü.

Ama bir olursak birlik olursak hiç bir güç ormanlarımızı yok edemez. Eğer kesim ticarî amaçla değil bozulan fidanlıklarının gelişimi içinse kesimi düşebilir. Buda disiplini gözetimle Mevcut Genç Orman Muhafaza memurlarının kesim süresince kesim bölgesinde ayrılmaması ve kesilecek yaşı dolmuş çamların muhafaza memurların gözetiminde kesilmesi şartıyla ancak Halkımızın da onayı olması kaydıyla yapılabilir. Bu konuda Halkımızın ve STK’larımızın görüşü bizim için birinci derecede bağlayıcı unsur olacaktır. Halkımızın ve STK’larımızın bilgisine önemle duyurulur" ifadelerine yer verdi
 

Bu haber 2796 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum