Reklam
Reklam

ACİL DUYURU!

ACİL DUYURU!
30 Kasım 2018 - 10:00 - Güncelleme: 30 Kasım 2018 - 15:12

SGK’DAN ‘GELİR TESTİ’ UYARISI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Aziz Boz, Genel Sağlık Sigortası kapsamında, gelir testi yapılması ile ilgili son tarihin 30 Kasım 2018 (bugün) olduğunu hatırlattı.

Genel Sağlık Sigortası (GSS)’na ilişkin açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Aziz Boz, vatandaşları gelir testi yaptırmaları konusunda uyardı.

Boz, söz konusu vatandaşların yılsonuna kadar başvuru yapılması halinde ceza ve zamlardan vazgeçileceğini söyledi.

“30 Kasım son gün”

Gelir testi sonucunda, hane içinde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3’te 1’inden az ise borçlarının silindiğini belirten İl Müdürü Aziz Boz, şunları kaydetti:

“Gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımız,30 Kasım tarihine kadar, İkametinin olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelerek, gelir testi için başvurmaları halinde, gelir testi sonucuna göre, genel sağlık sigortası primleri, ilk tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek” dedi.

“Tahsilinden vazgeçilecek”

Gecikme zammı ve cezalarına maruz kalınmaması için uyarıda bulunan Boz, ”2018 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin, Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescili yapılmış ve tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan, GSS prim borçlarının 31 Aralık tarihine kadar ödenmesi halinde ise gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.” ifadelerini kullandı.

Boz, lise mezunu olan öğrencilerin 20 yaşı geçene kadar, fakülte veya yüksekokul mezunu öğrencilerin ise 25 yaşını geçmemek üzere iki yıl süreyle ücretsiz sağlık provizyonu almaya devam edeceklerini hatırlatarak sözlerini tamamladı.

Bu haber 1994 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum