Reklam

14. GEZİCİ FESTİVAL KARS'TA

14. Gezici Festival bu yıl yine Kars durağında, Kars Belediyesi’nin katkılarıyla, 6-14 Kasım 2008 tarihleri arasında,

14. GEZİCİ FESTİVAL KARS'TA
19 Eylül 2008 - 20:39

 

14. Gezici Festival bu yıl yine Kars durağında, Kars Belediyesi’nin katkılarıyla, 6-14 Kasım 2008 tarihleri arasında, Kars’ta Sinema Konuşalım buluşmasını üçüncü kez gerçeklestiriyor. Türkiye’nin değişik illerinden sinema ile ilgilenen gençleri ve sinema öğrencilerini Kars’ta buluşturmayı ve onları sinema profesyonelleriyle biraraya getirmeyi amaçlayan etkinliğe katılımcı olmak için son başvuru tarihi 20 Eylül 2008.

Buluşmada bu yıl da 100’den fazla genç bulunacak ve katılımcılar bir hafta boyunca hem sinema üzerine çeşitli atölye ve söyleşilere katılacak, hem de festival programındaki filmleri ve festivalin diğer etkinliklerini takip etme imkânı bulacaklar.

Ilk kez 2006 yılında düzenlenen Kars’ta Sinema Konuşalım kapsamında Zeki Demirkubuz (yönetmenlik), Tuncel Kurtiz (oyunculuk), Işıl Özgentürk (senaryo), Leyla Özalp (film yapımcılığı), Replikas (film müzikleri), Derviş Zaim (söyleşi) kendi alanlarında sinema odaklı söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirdiler. Geçtiğimiz yıl (2007) ise Kars’ta Sinema Konuşalım II kapsamında Thomas Balkenhol kurgu, Zeynep Tül Akbal Sualp film tarihi dersi verirken; Serra Yılmaz oyunculuk, Erkan Oğur film müzikleri üzerine, Zeki Demirkubuz ve Cem Yılmaz ise sinema odaklı birer söyleşi gerçekleştirdiler. Ayrıca geçen yıl Kars adeta bir film platosuna döndü: Buluşma kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Bilkent ve Gazi Üniversiteleri ile Diyarbakır Sinema Kulübü’nün birlikte gerçekleştirdiği BelgeSeyir isimli belgesel atölyesi yapıldı. NISI MASA Avrupa Gençlik Sinema Ağı da Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden genç sinemacıların katılımıyla Orhan Pamuk’un “Kar” romanından esinlenerek kısa filmler ürettiler.

Bu yıl Kars’ta Sinema Konuşalım III buluşması ile yine sinema alanında amatör gençleri ve profesyonelleri buluşturmayı ve Kars’ın bir hafta boyunca filmler ve sinema tartışılan; bu alanda üretimler gerçekleştirilen bir platforma dönüşmesi amaçlanıyor. Bu yıl Reha Erdem ile yönetmenlik, Natali Yeres ile sanat yönetmenliği, İsmail Karadaş ile ses, Çiçek Kahraman ile kurgu, Gökhan Tiryaki ile dijital görüntü yönetmenliği, Leyla Özalp ile film yapımcılığı, Nurşen Bakır ile deneysel film yapımı atölyelerinin yanı sıra; yine Reha Erdem ile yönetmenlik ve Filmist Belgesel Grubu ile belgesel sinema üzerine toplantılar yapılacak. Ayrıca bu yıl yine Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’den genç belgeselcilerin katılımıyla BelgeSeyir atölyesi ikinci kez gerçekleşecek. Atölye süresince gerçekleştirilen belgeseller 13 Kasım 2008 Perşembe günü Kars’ta izleyiciyle buluşacak.

NISI MASA Avrupa Gençlik Sinema Ağı buluşmamıza bu yıl iki atölye çalışması ile katılacak. Nisimazine Kars isimli film yazarlığı workshopu esnasında Avrupa’dan katılımcılar tarafından film eleştirileri, ropörtajlar ve inceleme yazıları içeren günlük bir festival gazetesi çıkarılacak; festival boyunca ücretsiz dağıtılacak. One-Take Workshop süresince ise katılımcılar Kars’ta tek plan-sekanstan oluşan kısa filmler gerçekleştirecekler. Üretilen filmler 13 Kasım 2008 Perşembe günü Kars’ta gösterilecek.

One-Take Workshop ile paralel olarak bu yıl Gezici Festival programına tek plan-sekanstan oluşan filmlerin yer aldığı bir bölüm ekledik. Uzun, orta ve kısa metraj filmlerin yer aldığı bölüm 14. Gezici Festival, NISI MASA ve One Take Film Festival (Zagreb, Hırvatistan) işbirliği ile hazırlanıyor.

Bu yıl Kars’ta Sinema Konuşalım III kapsamında yine Türkiye’nin önemli müzik grupları Kars’ta konuğumuz olacak; şarkıları ve performanslarıyla festivali renklendirecekler. Baba Zula, Replikas, Gayda İstanbul, Selim Sesler, Sonbahar filminin müziklerine imza atan Sonbahar Kumpanyası adlı grup bu müzisyenlerden yalnızca bazıları.

Buluşma’ya başvurular için son tarih 20 Eylül 2008. Başvuran adaylar katılmak istedikleri atölye çalışmalarını seçebiliyorlar. Başvuru sürecinin ardından gerçekleşecek eleme sonucunda seçilen katılımcılar Ekim ayı başında duyurulaca


Bu haber 807 defa okunmuştur.
Reklam