Reklam
Reklam

1 HAZİRAN'DA KAPILAR AÇILIYOR

1 HAZİRAN'DA KAPILAR AÇILIYOR
25 Mayıs 2021 - 20:14
Gürcistan hükümeti, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında aylardır kapalı olan tüm sınır kapılarının 1 Haziran’da açılmasına karar verdi. Buna göre Posof Türkgözü ve Çıldır Aktaş sınır kapıları 1 Haziran’dan itibaren vatandaş geçişine açılacak.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili´nin başkanlığında Tiflis’te düzenlenen Kovid-19 konulu koordinasyon toplantısında, salgın nedeniyle uygulanan bazı kısıtlamaların kaldırılmasına karar verildi. Buna göre, 1 Haziran’dan itibaren yabancılar negatif PCR testi ve Kovid-19 aşısı raporu ile ülkeye girebilecek ancak ülkede bulundukları 3. gün bir kez daha Kovid-19 testi yaptıracak.

Gürcistan Kurumlar arası Koordinasyon Konseyi’nin 25 Mayıs tarihinde aldığı karar doğrultusunda;

Gürcistan kara sınır kapılarının 1 Haziran’dan itibaren açılacak. Gürcistan’a karayoluyla girmek isteyen kişilerin aşı sertifikası (tam doz) ve son 72 saatte temin edilmiş PCR test sonucunu beraber ibraz etmek suretiyle ya da sadece test sonucunu ibraz ederek giriş sağlayabilecek. Bununla beraber, aşı sertifikası bulunmayan kişilerin Gürcistan’a girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olmaları gerekecek.

Ülkeye karayoluyla giriş yapacakların ayrıca kendi ülkelerinden veya Gürcistan’dan temin edilmiş sağlık sigortasına sahip bulunmalarının zorunlu olduğu bildirilmiştir. Havayolu giriş rejimi (aşı sertifikası veya PCR test sonucu ibrazı, sertifikasız olanlar için girişin üçüncü günü ilave PCR testi yükümlülüğü) değişmemiştir.

Yeni uygulama çerçevesinde sağlık güvencesine sahip olunduğuna yönelik belgenin Gürcistan hudut makamlarına ibraz edilip edilmeyeceği, söz konusu güvencenin seyahat sigortası benzeri bir uygulama olup olmadığı, ibrazının zorunlu olması durumunda tercüme ve tasdik işlemlerine gerek bulunup bulunmadığı gibi detaylar henüz netleşmemiş olup, ilerleyen günlerde bu hususta ilave bilgi sunulacaktır.
Bu haber 1195 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum