Reklam
Yüklenici firmalara haksızlık mı yapıldı?

Yüklenici firmalara haksızlık mı yapıldı?

30 Haziran 2019 - 14:58 - Güncelleme: 30 Haziran 2019 - 15:01
Reklam

Kamu İhale Kanunları çerçevesinde büyük ihalelerin yayımlandığı, Elektronik Kamu Alımları Platformunun (EKAP) Ardahan’da bazı kurumlar tarafından, küçük ihalelerde bile tüm Türkiye’ye açıldığı iddia edildi. 

Kamu ihaleleri sistemi çerçevesinde Temmuz 2019’da Türkiye’deki tüm ihalelerin yurt geneline açılması kararlaştırıldı.

Ancak Ardahan’da bu uygulama Ocak ayının 1’inde uygulamaya sokuldu. Durum böyle olunca Ardahan’da ihaleye giren müteahhitler diğer illerdeki müteahhitlerle de yarışmak zorunda kaldı. Normal mevzuata göre kurumlar bu sisteme yedinci ayda yani Temmuz ayında bu sisteme geçmesi gerekiyordu.  
Ancak diğer illerdeki kurumlar Temmuz ayına kadar bazı ihaleleri sadece kendi şehirlerine açık bulundururken, Ardahan’da bazı kurumlar bu sisteme kendi tasarruf planları çerçevesinde Ocak 2019 yılında geçti. 

Durumdan etkilenen yüklenici firmalar, özellikle Ardahan İl Özel İdaresi ve İl Sağlık Müdürlüğü bu sisteme Ocak ayında geçtiğini, bu durumdan dolayı ihalelere 81 ilden gelen yüklenici firmalarının katıldığını ancak kendilerinin aynı şartlarda başka illerde ihalelere giremediklerini, bunun çifte standart olduğunu söylediler. Diğer illerdeki bazı ihalelere girmek için Temmuz ayını beklediklerini ve bu aydan itibaren sistemin tüm Türkiye’yi kapsadığını belirten yüklenici firmalar, şimdiye kadar kendilerine haksızlık yapıldığını ileri sürdüler. 

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz bazı kurum yetkilileri ise, kağıt tasarrufuna gitmek için elektronik sisteme erken geçtiklerini söylediler. 
 

Bu haber 1329 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ardahan 75
    3 ay önce
    2002 yılından beri her yıl açık***an doğrudan temin limitinin üzerindeki alımlar açık ihale ile ve EKAP üzerinden yapılır. Bu uygulama 17 yıldır var. Ocak ayı temmuz ayı diye bir şey yok. 2019 yılında Ardahanda eşik değer o*** 30.101 TL nin üzerindeki alımlar zorunlu olarak EKAP üzerinden yapılmıştır. Bu tarz haberleri yaparken lütfen daha iyi araştırın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Soruşturma başlatıldı
Soruşturma başlatıldı
Komşuda deprem paniği
Komşuda deprem paniği