Reklam
Vali Masatlı, heyelan bölgesinde

Vali Masatlı, heyelan bölgesinde

17 Haziran 2019 - 13:22
Reklam

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, heyelan meydana gelen Posof ilçesine bağlı 50 haneli, 95 nüfuslu Savaşır köyünde incelemelerde bulundu. 4 evde ağır, 13 evde ise hafif hasar oluştuğunu belirten Vali Mustafa Masatlı, hareketliliği izleyecek olan teknik ekibin raporu doğrultusunda köyün tahliye edilip edilmeyeceğine karar verileceğini söyledi.

Köy içinde ve çevresinde yaşanan toprak kaymaları dolayısıyla panik yaşayan ve evleri hasar gören köy halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Vali, daha sonra heyelan sebebiyle ağır hasar gören binalarda incelemelerde bulundu. Valimiz, köy halkına heyelan ve sonrasında yaşanan gelişmelerin yanı sıra Devletimizin  konuyla ilgili çalışmaları ve yardımlarıyla ilgili Vatandaşlarımıza ve basın mensuplarına detaylı bilgi verdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vali Mustafa Masatlı, “Köy çevresinde toprak kaymaları ve küçük çaplı çatlakların görüldüğü bize bildirildi. Bunun üzerine heyelan riski taşıyan köyde gerekli tedbirlerin alınması, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla çalışmalarımız başladı.  Valiliğimiz İçişleri Bakanlığı AFAD, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Kaymakamlığımız ve İl Özel İdaremize bağlı ekiplerimiz köy ve köy çevresinde çalışma başlattı. Jeolojik olarak heyelan bölgesine kurulduğu ve daha önceleri de toprak kaymalarının yaşandığı tespit edilen köyümüz, heyelan riskinin ilerleme aşamalarının tespit edilmesi amacıyla ekiplerimizce izlemeye alındı. Alanın detaylı incelenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımıza bağlı AFAD Başkanlığımızdan da inceleme talebinde bulunduk ve uzman ekip buraya gelerek çalışma yaptı ve raporlarını hazırladı. Ekiplerin çalışmaları sonucu tutulan raporlar doğrultusunda Devlet olarak bölgede ne yapılması gerekiyorsa, vatandaşlarımızı mağdur etmeden ivedilikle yapıyoruz. Çok şükür can kaybımız yok. 4’ü ağır, 13’ü hafif olmak üzere 17 konutta maddi hasar tespit edildi. İçişleri Bakanlığımıza bağlı AFAD ekiplerimiz, köyün yerinde kalmasını, ağır hasarlı binaların boşaltılması gerektiğini bildirdiler. Ayrıca köy tedbir amaçlı bir hafta süreliğine tahliye edildi. Bir yandan da AFAD ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri gerekli hasar tespit çalışmalarını yaptılar. Heyelan sebebiyle zaman içerisinde oluşabilecek hasarları da tespit edeceğiz. Vatandaşlarımızın bir kısmının yayla mevsimi olması dolayısıyla yaylaya çıkması sağlandı. Tahliye edilen vatandaşlarımızın birçoğu da ilçe merkezinde Kaymakamlığımızca konaklatılmaktadır. Yaylaya çıkan ve ilçe merkezinde konaklatılan vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını Devletimiz karşılıyor. Yaylaya çıkan vatandaşlarımız için ayrıca AFAD müdürlüğümüz çadırlar kurdu. Ağır hasarlı iki binada yaşayan vatandaşlarımız da ilçe merkezinde sağlık lojmanlarına yerleştirildi. Bundan sonraki süreçte arkadaşlarımız burada heyelanı izleyecekler” dedi.

Heyelanın başlamasıyla birlikte köy içinde ve köy çevresinde İl Özel İdaresi tarafından risk azaltma vatandaşlarımızın hayatını normale döndürme çalışmalarının devam ettiğini de aktaran Vali Masatlı, “Köyde ki heyelan afetinin ortaya çıkardığı hasarları gidermek amacıyla İçişleri Bakanlığımız AFAD Başkanlığından 2 milyon 500 bin TL acil yardım ödeneği talebinde bulunduk. Ayrıca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 80 bin TL acil yardım ödeneği geldi. AFAD Müdürlüğümüzün de 400 bin TL acil yardım talebi karşılığında ilk etapta 150 bin TL bizlere ulaştı. Bu parayı ivedi bir şekilde vatandaşlarımız için kullanacağız.  Heyelan riski taşıyan bölgelerin jeolojik ve jeoteknik çalışmalarının daha kapsamlı yapılabilmesi amacıyla teknik personel talebimizde oldu. Ayrıca bir de bölgedeki heyelan riski hakkında üniversiteden ön rapor aldık. Devlet olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında olduk, konuyu yakından takip etmekteyiz. Sormadan, bilmeden, anlamadan buradaki afetten etkilenen vatandaşlarımızın duygularını istismar etmeye çalışan, sorumsuzca davranan Devletimizin burada yaptığı çalışmaları görmezden gelen art niyetli şahısları da sorumlu olmaya davet ediyorum. Vatandaşlarımız her şeyin ve yapılan her çalışmanın birinci derece tanığıdır. Biz Devlet olarak tüm imkanlarımızla buradaki vatandaşlarımızın yanında ve hizmetindeyiz” diye konuştu.   

    

Bu haber 523 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • erkan bozkır
  3 ay önce
  4. cü .Murat ardahana hoş geldin sayın valim size gibi insana bu halkihalkın çok ihtiyacı vardı
 • erkan bozkır
  3 ay önce
  4.cü murat ardahana hoş geldin sayın valim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Soruşturma başlatıldı
Soruşturma başlatıldı
Komşuda deprem paniği
Komşuda deprem paniği