Reklam
Reklam
Vali Bilmez’den yatırımcılara çağrı

Vali Bilmez'den yatırımcılara çağrı

Çıldır Gölü'nün tanıtımı amacıyla Çıldır Belediyesince düzenlenen ve Akçakale Adası'nda başlayan etkinliklere, Çıldır, Ardahan, Kars başta olmak üzere çevre illerden çok sayıda vatandaş katıldı.

23 Temmuz 2017 - 17:57 - Güncelleme: 23 Temmuz 2017 - 18:16
Reklam

Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, amaçlarının Çıldır Gölü ve Çıldır ilçesini tanıtmak olduğunu belirtti.

Başkan Azizoğlu, "Yatırımcıları bölgeye davet ediyoruz. Çünkü bu bölgenin kalkınması gerek. Bölgenin kalkınması için ise bu bölgeye yatırım gerek." diye konuştu.

Belediye olarak Çıldır'a önemli hizmetler yaptıklarını anlatan Azizoğlu, özellikle il dışındaki Çıldırlı ve Ardahanlı iş adamlarını bölgeye yatırıma davet ettiğini söyledi.

HAMZA EKTEMUR FESTİVALE RENK KATTI

AK Parti Ardahan 25. Dönem Milletvekili aday adayı iş adamı Hamza Bektemur, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak için Ardahan’a geldi. Ardahan başta olmak üzere bölge sorunlarına olan duyarlılığıyla tanınan Bektemur, 16. Uluslararası Çıldır Göl Festivaline katılarak sevenleriyle bir araya geldi. 

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, protokol üyeleri ve 26. Dönem AK Parti Ardahan Milletvekili aday adayı Hamza Bektemur ve diğer yetkililerin de katıldığı etkinlikler, gün boyunca halk oyunları gösterisi, aşıkların dinletisi ve çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Çıldır Kaymakamlığı ve Çıldır Belediyesi tarafından düzenlenen festivale katılan Vali Bilmez, festival alanını gezerek federasyon, dernek ve köy muhtarlıklarının stantlarını ziyaret etti. Standa bulunan gurbetçilerle ve festivale gelenlerle sohbet etti.

Festivalde konuşan Vali Bilmez, Ardahan’ın en güzel döneminde göreve başlamanın kendisi için büyük şans olduğunu belirterek, bu sürede bölgede ki bütün festivallere ve şenliklere katıldığını, Ardahan’ı tanımaya ve Ardahanlılar gibi hissetmeye çalıştığını söyledi.

Çıldır’ın daha fazla tanıtılması gerektiğini, o potansiyeli taşıdığını da vurgulayan Vali Bilmez konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu dostluk, kardeşlik şenliğimize hepiniz hoş geldiniz. Kısa bir süre önce Ardahan’da göreve başladım. Şanslıyım çünkü gurbette yaşayanların akın akın Ardahan’a geldiği, her tarafında cennet misali en güzel günlerin yaşandığı bir dönemde başladım. Bütün festivallere, şenliklere katıldım. Ardahan’ı, Ardahanlıları tanımaya, onlar gibi hissetmeye çalıştım. Gördüm ki Ardahan’ın tanıtılmaya daha çok ihtiyacı var. Ardahan’da yapılan hizmetleri, güzellikleri anlatmaya ihtiyaç var. Çıldır denilince sadece kar ve buz akla gelmemeli. Çıldır artık yaz sporlarıyla, teknelerimizle, kano yarışmalarıyla da akla getirmemiz lazım. Bu bölgede yapılan kamu yatırımları bizi sevindiriyor. Her tarafta şantiyelerimiz var, duble yollarımız yapılıyor, tünellerimiz yapılıyor, gümrük kapılarımız yapılıyor. Çıldırlıların yıllardır hayali olan Aktaş Sınır Kapısı faaliyete geçti. Bu sene bu kapımızdan geçen araç ve yolcu sayısı şimdiden geçen yılın birkaç katına yetişti. İnşallah bundan sonra daha fazla artacak. Bizim dünyaya tanıtmamız gereken çok büyük güzelliğimiz var. Ardahan’ın beş katı Ardahanlı dışarıda yaşıyor. Biz bu dışarıda yaşayan insanların mecburen gittiğini, iş aş için gittiğini biliyoruz. Gönüllerinin burada olduğunu da biliyoruz. Ama yazın birkaç hafta, kışın da birkaç haftanızı burada geçirmenizi istiyoruz. Baba ocaklarınızı tüttürmenizi istiyoruz. Hiç olmazsa yaz aylarında da olsa, buranın hep böyle şen olmasını istiyoruz. Bu bölgenin birliğinin, beraberliğinin çimentosu olan âşıklarımızı, başta Âşık Şenlik olmak üzere rahmetle, minnetle anıyorum. O geleneği kıt imkânlarla yaşatmaya çalışan günümüz âşıklarını da tebrik ediyorum. Yüreklerine, ağızlarına sağlık. Onlar, tarih boyunca bu bölgede ki insanların birliğini, beraberliğini hep umutlarını canlı tutmaya çalışmışlardır. Onun için Ardahan, bir taraftan da bütün farlıklarıyla bir arada yaşamayı becermiş, kardeş olmuş, kardeşçe yaşamayı becermiş bir yerin adıdır. Onun için biz bu farklılıklarımızı muhafaza ederek, bu birlik ve beraberliklerimizi vatanımızı, milletimizi, devletimizi, cumhuriyetimizi, değerlerimizi birlikte korumalıyız. Bu festivalinde tüm bunlara hizmet ettiğini görüyorum. O yüzden bu festivali düzenleyenlere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından, yöresel halk ozanları ve yerel sanatçılar tarafından konser verildi, buzağı yarışmaları yapıldı ve Gürcistan’ın Adige Belediyesi’nin halk oyunları gösteri topluluğu tarafından gösteriler düzenlendi. Festivale katılanlar, Halk Müziği sanatçısı Yudum’un türküleri eşliğinde halay çekti.   

Bu haber 1503 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Ardahan’dan Etiler’e, oradan da FOX’a
Ardahan’dan Etiler’e, oradan da FOX’a