Vali Bilmez’den önemli açıklamalar

Vali Bilmez’den önemli açıklamalar

Basın Yönetmenliği’nin 77, 87, 89 ve 98. Maddelerine istinaden “Basın Kontrol Kurulu’nda” 12 ay süreyle 2018 yılı boyunca görev alacak gazeteci üye seçimi yapıldı.

29 Aralık 2017 - 23:43

Ardahan Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yerel gazeteler için 2018 yılı denetleme kurulu seçimi ardından yerel gazete sahipleri ve çalışanları Vali Mehmet Emin Bilmez’i makamında ziyaret ederek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Geçtiğimiz hafta Gürcistan İşverenler Derneği merkezinde, Türkiye Cumhuriyeti, Tiflis Büyükelçiliği ve MÜSİAD Tiflis’in katılımlarıyla iki ülke arasında düzenlenen iş forumunun açılışına katılan Vali Bilmez, gözlemlerini basınla paylaştı.

ÜRÜNLERİMİZ MARKALI OLMALI VE PAZAR PAYI BULMALIDIR

Ardahan’da yaşayan ve iş yapan esnafların komşu ülke Gürcistan’da yaşayan meslektaşlarına oranla daha iyi durumda olduğunu belirten Vali Bilmez, “esnafımız ürettiği ürünleri markalaştırmalı ve daha büyük pazarlara açılması gerekmektedir. Bunun için özellikle peynir ve süt sektörü üzerinde yoğunlaşan esnaflarımız birleşerek girdi maliyetlerini düşürmelidir” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARİ İŞBİRLİĞİ

İki ülke arasında yapılabilecek ticari faaliyetler ile Ardahan’da faaliyet yürüten işletmelerin geleceğine etki edebilecek gelişmelerin yaşandığını aktaran Vali Bilmez, Süt ve süt ürünleri başta olmak üzere diğer iş kollarında iş yapan esnaf ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını, Ardahanlı esnafın güç birliğinde bulunması ve geleceğe dönük yeni atılımlar yapması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

BİZİM ÇAĞA AYAK UYDURMAMIZ LAZIM

“Gürcistan bizim komşumuz. Sınır ili olarak orada ne tür faaliyetler yapabiliriz diye Tiflis’te düzenlenen foruma katılım sağladık. Orada esnaflarımız da vardı. İş kollarını, tarım ve hayvancılık üzerine bazı işletmeleri hep birlikte ziyaret ettik. İyi bir organizasyondu ve üst düzey bir ağırlama oldu. Bu organizasyonun verimli geçtiğini düşünüyorum. Bundan sonra ki süreçte Türkiye olarak, Ardahanlı iş adamları olarak Gürcistan ile ne tür bir ticaret ilişki kurabiliriz buna bakmamız lazım. Çünkü Gürcistan bizim orada iş yapmamızı, orada yatırım yapmamızı bekliyor. Geleceğe dönük düşünecek olur isek; belki bir işletmemiz değil ama özellikle süt ve süt ürünleri üzerine iş yapan birkaç firmamızın bir araya gelmesiyle orada bir temel atmak, orada ki pazara ürünlerimizi ulaştırmak doğru olur diye düşünüyorum. Ürün çeşidini arttırmak, farklı şekillerle bu piyasaya ulaşmak mümkün olabilir. İlimizde özellikle süt ve süt ürünleri üzerine iş yapan işletmelerde şuan için bir Pazar kaygısı bulunmuyor. Her işletme kendi müşterisine ürünlerini çok rahat bir şekilde satabiliyor. Bu konuda eksikliklerimiz var. Bizim çağa ayak uydurmamız lazım. Günümüz dünyasında toptancılık geleneği kalmadı. Artık üreticiden direk tüketiciye bir sistem var. Biz de bu modeli uygulamalıyız. Bu teknikleri araştırmamız, güç birliği yapmamız lazım. Dünya nereye gidiyor, biz nerede konumlanacağız onu görmemiz ve çocuklarımıza da onu aşılamamız lazım.”

SÜT ÜRETİCİSİNİN MEMNUN EDİLMESİ LAZIM

Süt ve süt ürünleri işletmelerinin geleceğine etki edecek etkenlerden de bahseden Vali Bilmez, “Bugün, bu bölge insanı süt desteklemelerinden faydalanamıyor. Ayrıca süt fiyatında bir dengenin sağlanamaması da sektörün geleceği açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla burada süt üreticisinin memnun edilmesi önemlidir. Süt üreticisi eğer ürettiği sütten tatmin edici gelir elde edemezse bu durum üretimin düşmesine neden olacaktır. Biz kendi ilimizde süt üretimini nasıl arttırabiliriz, fiyat dengesini nasıl sağlayabiliriz diye düşünmek durumundayız. Bu konuda süt üreticilerimizi modern işletmeler yapmaları için teşvik etmeliyiz. Aksi takdirde bir zaman sonra şuan süt ve süt ürünleri üreten firmalar süt bulamayacak ve bu firmalar kapanma noktasına gelecek” dedi.

VALİ BİLMEZ, YEREL GAZETELERİN SIKINTILARINI BİLİYORUZ

Vali Bilmez, daha sonra gazetecilerin sorunlarını dinleyerek yerel gazeteciliğin zor şartlar altında yapıldığını ve her yıl biraz daha geriye gittiğini söyledi. Kağıt gazeteciliğin dijital ve teknolojiye yenik düştüğünü aktaran Vali Bilmez, Valilik olarak yerel gazetelerin sıkıntılarının farkında olduklarını, 9 gazetenin iki şirket bünyesinde birleşerek yayın hayatına devam etmesini çok anlamlı bulduğunu söyledi. Gazetecilerin özellikle 21F’den kaynaklanan sıkıntılarının olduğunu Vali Bilmez’e aktararak ihale ilanlarının şeffaf olması için mutlaka EKAP ve yerel gazetelerden yayınlanması gerektiğinin altını çizdiler.  

DENETLEME KONTROL KURULU ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

Ardahan Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yerel gazeteler için 2018 yılı denetleme kurulu seçimi kura yöntemi ile gerçekleştirildi. Ardahan Valiliği toplantı salonunda Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yunus Emre Coşkun’un başkanlığında yapılan seçim sonucunda İl Kontrol Kurulu Asil üyeliğine Posof Sınır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Alper Turgut, Yedek üyeliğine 23 Şubat Gazetesinden Tekin Balcı, Geçici Kontrol Kurulu asil üyeliğine Göle Haber Gazetesinden Yağmur Avşar, Yedek üyeliğine ise Yunuz Akçay seçildi.

Bu haber 1414 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çetin Aşula, adaylığını ve projelerini de açıkladı
Çetin Aşula, adaylığını ve projelerini de açıkladı
Göleli kızlar okusun diye stant açıldı
Göleli kızlar okusun diye stant açıldı