Reklam
TRAFİK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

TRAFİK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

17 Temmuz 2019 - 17:22

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan, “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı 2011-2020” kapsamında Vali Mustafa Masatlı Başkanlığında, ilimizde 2019 yılının ilk 6 ayını kapsayan Trafik Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı  tarafından, trafik kazalarından kaynaklı ölüm vakalarının ilk etapta %50 oranında azaltılmasına yönelik, “Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı 2011-2020” hazırlanarak, trafik kazalarının en aza indirilmesi için kısa vadede yapılacaklarla ilgili bir sistem yaklaşımı geliştirildi. Bu sistemle birlikte, “Trafik Güvenliği Politika Belgesi” uygulamaya konuldu.

Valilik Toplantı Salonunda, Belediye Başkanı Faruk Demir, İl Jandarma Komutanı Selçuk Özden, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu, Karayolları Şube Müdürü Ümit Yıldırım,  Şoförler Odası Başkanı Asim Özer, Jandarma ve Emniyet trafik yetkililerinin katıldığı toplantıda Bakanlığın uygulamaya koyduğu Politika Belgesi ve Ardahan’da yapılacak olan uygulamalar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Vali Mustafa Masatlı, Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesiyle, trafik kazası nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi, kaza nedeniyle yaşanmakta olan manevi kayıplar yanında sosyo-ekonomik kayıplarında ortadan kaldırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Vali Masatlı, İlimizde uygulanan politikalara ilişkin verileri de paylaşarak, 2018 yılının ilk 6 ayında 60 bin 801 olan denetim sayısının 2019’un aynı döneminde 89 bin 97’ye çıktığını, bu anlamda %46,5 artışın kaydedildiğini, 2018’in ilk 6 ayında meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazası sayısının da 2019’un aynı döneminde 58’e düştüğünü bildirdi. Valimiz, ayrıca “Bu Yolda Hep Birlikteyiz- Trafik Kuralı İhlal Tespit Tutanağı Düzenlenmesi” uygulamasında ise 257 işlemin yapıldığını kaydetti.

Vali Masatlı daha sonra şöyle konuştu; “Ülkemize bakıldığında, Çoğunlukla önlenebilir trafik kazaları neticesinde, 2018 yılında ülkemiz genelinde 6 bin 675 kişi hayatını kaybetmiş, 310 bin 109 kişi yaralanmış veya hayatının geri kalanını engelli olarak geçirmek durumunda kalmıştır. Ayrıca trafik kazaları nedeniyle ülke ekonomisi 46,5 milyar TL ekonomik kayba uğramıştır. Yaşanılan bu kayıpların önüne geçebilmek amacıyla  bazı plan, faaliyet ve tedbirler uygulamaya konulmuştur.

Bu plan ve tedbirlerden biri ‘Trafik Kazalarını Önleme Planı’dır. Bilgilendirme, Denetim ve Algı Yönetiminden oluşan bu plan da; denetimlerin arttırılması, ölümlü ve yaralamalı kazaların azaltılması, hız ve emniyet kemeri denetimlerinin arttırılması, yaşam tünellerinin oluşturulması gibi tedbirler yer almaktadır.

Bir diğer tedbir ise ‘Bu Yolda Hep Birlikteyiz- Trafik Kural İhlal Tespit Tutanağı Düzenlenmesi’dir. Bu planda da trafik kazaları ve can kayıplarının artmasına neden olan, seyir halinde cep telefonuyla görüşme, şerit değiştirme, makas atma ve emniyet kemeri kullanmama hususlarının tespit edilmesi, sürücülerde yakalanma riski duygusunun oluşturulması ve kolluk birimlerinin seferberlik ruhuyla bu alanda etkin görevlerde bulunması tedbirleri uygulanmaktadır.

Bir diğer tedbir olan ‘Önce Yaya Uygulaması’nda ise 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesiyle birlikte, yaya ve okul geçitlerinin  bulunduğu noktalarda yatay ve dikey işaretleme eksikliklerinin tespit edilerek en kısa sürede giderilmesi, araç sürücülerinin yaya ve okul geçitlerine yaklaşımı yönünde ve güvenle yavaşlayabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, karayolu üzerine yaya önceliği ne vurgu yapan ‘Önce Yaya’ görsellerinin yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla koordineli bir şekilde tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine çizdirilmesi, uygulamanın şehrin öncelik arz eden noktalarından başlayarak 1 Temmuz 2019 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir. ‘Bu yolda hep birlikteyiz’ kampanyasında olduğu gibi yaya güvenliğinin sağlanması konusunda da  tüm kolluk personeli ne görevi esnasında ve görevi dışında karayolları trafik kanununun yaya önceliği ne ilişkin maddelerin ihlaline yönelik olarak kural ihlal tespit tutanağı düzenlemeleri ve ihlalleri ile topyekün mücadele edilmesi önem taşımaktadır. 

Bakanlığımızca ‘Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” ile ortaya konulan hedefler doğrultusunda yürütülen eylem planları, kampanyalar, etkin, sürekli ve yoğun trafik denetimleri ulusal, yerel ve sosyal medya kullanılarak yapılan bilgilendirme ve algı yönetimi faaliyetleri sonucunda 2019 yılının ilk 6 ayında 2018 yılının aynı dönemine göre araç sayısında yüzde 1,6 sürücü sayısında yüzde 4,2 ve trafik hareketlerindeki artışa rağmen, ölümlü ve yaralamalı kazalarının toplamında yüzde 12,3 ölümlü kazada yüzde 31,3 yaralanmalı kazada %12, kaza yeri Can kaybında yüzde 35,2 yaralı sayısında yüzde 13,1 azalma sağlanmıştır.

Tüm bu tedbirler ile birlikte, tedbirlerinin değerlendirilmesi ve takip edilmesi, gereken ilave tedbirler kapsamında ise ‘Yaşam Tünelleri’nin, Kurban Bayramı öncesinde tamamlanarak etkin bir şekilde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri ile kullanılması, ‘Bu yolda hep birlikteyiz’ kampanyası kapsamında başlatılan tüm kolluk kuvvetlerinin, seyir halinde cep telefonu ile görüşme, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme, makas atma, emniyet kemeri kullanmama ve yaya önceliği maddelerinden trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenleme uygulamasına aynı kararlılıkla devam edilecektir. Ayrıca valiliğimiz, kaymakamlıklarımız tarafından belediyeler ve karayollarının ilgili birimleri ile gerekli koordinasyon sağlanarak ve gereken maddi kaynak ve insan gücü konusunda yerel imkanlar harekete geçirilerek ‘Önce Yaya’ görseli uygulamasını eğitim-öğretim döneminin başlayacağı 9 Eylül 2019 tarihinden önce tamamlanması, trafik güvenliği uygulama politika belgesi doğrultusunda bakanlığımız hedeflerine ulaşılması ve trafik kazaları ile sonucunda ki ölüm ve yaralanmaların azaltılması amacıyla yürütülen eylem planları kampanyalar ve alınan trafik tedbirlerinin iller bazında fayda analizinin yapılarak gelinen durumu ve alınması gereken ilave tedbirlerin değerlendirilmesi önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Toplantıda, Emniyet ve Jandarma Trafik birimleri de sunumlar yaptı.

Bu haber 677 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ballıbaba
    6 ay önce
    Öncelikle; İnsanlar aileleri ile birlikte kaldırımlardan geçemiyorlar. Komisyonumuzdan buna dikkate alarak gerekli tedbirler alınması yönünde bir karar bekliyoruz...
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN POLAT, AK PARTİYİ TOPARLADI
BAŞKAN POLAT, AK PARTİYİ TOPARLADI
POSOF VE ÇILDIR’DAN ELAZIĞ’A YARDIM ELİ
POSOF VE ÇILDIR’DAN ELAZIĞ’A YARDIM ELİ