Temizlik görevlilerini "Belki de en çok biz yoruyoruz"

Temizlik görevlilerini "Belki de en çok biz yoruyoruz"

Her yıl mevsim değişikliğine bağlı olarak yağan kar temizleme çalışmaları eksi 20’ lerde çalışan temizlik işçileri yıl da aynı sıkıntılarla baş etmek zorunda…

11 Ocak 2018 - 12:25 - Güncelleme: 11 Ocak 2018 - 21:11

Temiz ve sağlık koşulları iyi olan bir Ardahan için kolları sıvayan ve işinin gereği her yeri temizleyen temizlik işçilerini belki de doğa olaylarından ziyade her adım başı konulan çöp kutularını dikkate almadan elimizdeki çöpleri yere atan biz insanlar yoruyoruz.

Temiz bir çevre elde etmenin zor olduğu bilinen bir gerçek bununla birlikte gerek ressamların gerek fotoğrafçıların ilgisini çeken doğa olaylarından kar yağışı ve sararan ağaç yapraklarının dökülmesi bahçe veya yeşillik alanlarda tablolara konu olabilecekken maalesef şehir hayatında çevre kirliğine konu olmakta. İşte bu noktada temizlik işçilerini konu aldığımız haberimizi genel yaklaşımlarla detaylandırdık… 


EN ZOR MESLEKLERDEN BİRİ 
Herkes hemen hemen bir imtihan verir ancak onlarınki bir başka. İnsanların oluşturdukları atıkların yanında doğa koşullarının getirdikleri çevresel atıkları temizlemeleri de söz konusu… 


Her günün belli saatlerinde sokakları temizleyen, sokaklara güzel görüntü verebilmek için gecesini gündüzüne katan temizlik görevlileri belediyenin temizlik hizmetlerini büyük bir titizlikle yerine getiriyor. Büyük bir alana hizmet eden temizlik görevlileri en zor meslek olan temizlik görevini yerine getirerek çöplerden oluşacak kötü kokuyu engellemek adına, çevrenin düzenini sağlamak adına, sorumlu olunan alanın güzel ve temiz görünmesi adına kimi zaman bilerek atılmış çöpleri, kimi zaman da doğal şartların oluşturduğu çöpleri toplamak zorunda kalıyor. 


Duyarsız insanların attıkları çöplerle daha çok uğraşan temizlik görevlileri doğal şartların oluşturduğu çöplerle sadece belli dönemlerde uğraşıyor. İşte doğal şartların oluşturduğu ve çöp sayılan şeylerden biri de yapraklar. Yaşanan hava değişimiyle birlikte ilkbahara yeniden hazırlanmak için soğukta yapraklarını döken ağaçlar doğal şartların bir getirisiyken şehir merkezlerinde bu yapraklar birer çöp olarak kabul ediliyor. Bu yüzden dökülen yaprakları da toplamak zorunda kalan temizlik görevlileri temiz bir çevre için ağaçların yaprağını döktüğü belli dönemlerde her zamankinden fazla çalışıyor. Özellikle sorumlu oldukları alanlarda dökülen yaprakları toplayan temizlik görevlileri esen her bir rüzgârda süpürülen alanları tekrardan temizlemek zorunda kalıyor. Tam bir imtihan olan bu durum sinirleri biraz zorlasa da işinin gereğini yerine getiren temizlik görevlileri sabırla hizmete devam ediyor. 


SÖZ KONUSU CAN SAĞLIĞI
 İster doğa koşulları olsun ister vatandaşlardan kaynaklanan çöpleri temizleyen temizlik işçilerinin yaptığı işi kısaca değerlendiren vatandaşlar ise: “Gerçekten zor bir işi onlar başarıyor. Temizlik mide gerektiren bir şey ki evde sürekli bayanlar temizlik yapar yapar durur ancak yine de kamu alanı olmamasına rağmen temizlenen yerler hemen kirleniverir. Sokaklarda böyledir temizlik işçileri temizler temizler sonu bir saat sonra yine aynı. Duyarsızlığımızı da hesaba katarsak gerçekten onların işi zor. O yüzden bu konuda hem erkekler hem de bayanlar olarak onlara destek olmalıyız.

Tamam onların işi, ancak zaten onlar işin gereğini yeterince, denetimler ile birlikte yapıyor zaten biz sadece biraz daha hassas olmalıyız ve çevreyi fazla kirletmemeye dikkat etmeliyiz. Çünkü bizim ailemizin ve çevremizdekilerin can sağlığı söz konusu herkes vicdanını eline koymalı bu noktada. Diğer yandan doğa olaylarıyla da baş etmek zorundalar temizlik görevlileri kar yağıyor karı temizliyorlar, yapraklar dökülüyor yaprakları topluyorlar. İnanın ki doğa olaylarından çok belki de en çok biz insanlar yoruyoruz temizlik işçilerini.
    Haber/T.Şahin Şirin

Bu haber 453 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çetin Aşula, adaylığını ve projelerini de açıkladı
Çetin Aşula, adaylığını ve projelerini de açıkladı
Göleli kızlar okusun diye stant açıldı
Göleli kızlar okusun diye stant açıldı