Reklam
Solmaz Ebe Ardahan’da yılın ebesi seçildi

Solmaz Ebe Ardahan'da yılın ebesi seçildi

 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü kapsamında Ardahan'da yılın ebesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Çıldır Toplum Sağlığı Merkezinde görevli olan Solmaz Karasal seçildi.

16 Mayıs 2018 - 12:21

Vatandaşla kurduğu iletişim, özverili çalışma ve mesleğinde gösterdiği başarıdan dolayı bu ödüle layık görülen Karasal, 11 Mayıs 2018 Cuma günü Ankara'da düzenlenen ödül töreninde plaketini Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan elinden aldı.

Ardahan ili genelinde büyük bir başarı göstererek ödülü almaya hak kazanan Solmaz ebe, Çıldır için gurur kaynağı oldu. Duygularını açıklayan Karasal, "mesleğini severek yapan bir çalışan için böylesi anlamlı bir ödül almak tarif edilemez bir duygu. Beni bu anlamlı ödüle layık görenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara'daki bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanın yeryüzünün en değerli varlığı olduğunu belirterek, ona hizmet etmenin, onun ızdırabını dindirmenin en değerli iş olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetinin değerli bir hizmet olduğunu vurgulayan Demircan, bu hizmetin sadece bilgi, tecrübe, emek, fedakarlık ve sanat üzerine olduğunu belirtti. 

Bakan Demircan, Hemşireliğin, kendi canını hiçe sayarak hayat kurtarmaya adanmış bir ömür olduğunu ifade ederken programa katılan ebeler için de, “Ebelik, aylarca gelmesi beklenen en tatlı misafiri karşılayan, alınan ilk nefese şahit olan çok kutsal bir meslektir. Ellerine doğduğumuz ebelerimizin de hakkı elbette ki ödenmez.” dedi.

Türk insanının sağlık alanında büyük bir fedakarlık verdiğini ifade eden Demircan, Türkiye'nin sağlıkta elde ettiği standardı, artık sağlık alt yapısını yenileme noktasında tamamladığını söyledi.

18 bin sağlık çalışanını sağlık ordusuna katacağız

Bakan Demircan, şunları söyledi: "Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için mesafe alıyoruz. Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik.27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM'nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden çok da geciktirmeden 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki personel açığını bu sene bir nebze, gelecek sene inşallah daha güçlü gidererek bu açığı tamamlayacağız."

2023’ten itibaren pratisyen hekime mecburi hizmet kalkacak

Hekim ihtiyacını, pratisyen hekim noktasında karşılamak düzeyine hızla yaklaştıklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti: "Yaptığımız hesaplara göre, 2023'ten itibaren pratisyen hekim arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık açık kapanmış oluyor. Kadrolar ilan edilecek, hekim arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere zorunlu hizmet koyuyoruz. Uzman hekim açığımız da 2030'lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz zaman gerektiriyor."

Program sonunda katılımcılara Bakan Demircan tarafından belge takdiminde bulunulurken, toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Bu haber 850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yolcuların imdadına Jandarma yetişti
Yolcuların imdadına Jandarma yetişti
İlçe Belediye Başkan adayları belli oldu
İlçe Belediye Başkan adayları belli oldu