Reklam
Potansiyel az, lokanta çok

Potansiyel az, lokanta çok

02 Aralık 2018 - 20:58 - Güncelleme: 03 Aralık 2018 - 13:41
Reklam

Son yıllarda Ardahan’da sayıları hızla artan lokanta sektörü kırmızı alarm vermeye başladı.  82 iki adet lokantanın hizmet verdiği şehirde, her köşe başında gelişi güzel lokantaların açılması dikkatlerden kaçmıyor.

Yemek sektörünün işinin ehli olmayan kişilerin eline geçmesi Ardahan’da lokanta sektöründe isim yapan markaları etkilemezken, nüfus sirkülasyonun fazla yaşanmadığı ilde, gelişigüzel lokanta açılması vatandaşları şaşırtıyor.

Her 5 metrede bir lokantayla karşılaşan Ardahan’da, işin ehli olmayan kişiler tarafından her boş bulunan işyerine dükkan açılması akıllara ‘bunlara ruhsata kim veriyor’ sorusunu getiriyor. Lokanta sektöründe belgesi, bilgisi olmadan bodoslama işin içine giren bireyler işini düzgün yapmazken, esnafı da zor durumda bırakıyor. Aynı kişiler yemek sektöründe piyasaya kaliteli yemek lezzetini ortaya çıkaramadıkları için kentte lokanta sektörü can çekişir hale geldi.

Kent merkezinde yaşayan kaliteli leziz yemek tatmak isteyen bireyler, Ardahan’da daha önce yemek sektöründe çalışmamış ve bu konuda bilgisi, belgesi ve sertifikası olmayan insanlara fırsat verilmemesi gerektiğini ifade ederken, işletmeciler ise bu konuda yetkililerin harekete geçmesini istedi.

İşletme sahipleri, yetkililere çağrıda bulunarak, “Bu işe bir an önce kota konulmalıdır. Bir kuaför salonu açılırken bile o kuaför salonundan belge istenirken, vatandaşın zaruri ihtiyacı olan yemek sektörü için bilgi belgesi olmayan insanların piyasaya türemesi doğru değildir. Yetkililerin bir an önce bu konu ile ilgili harekete geçmesi gerekmektedir. Belediyenin bu konuda denetimlerini arttırmaları gerekmektedir“ diye çekincelerini dile getirdiler.

ATSO BAŞKANI DEMİRCİ: GELİŞİGÜZEL LOKANTA AÇILMASININ ÖNÜNE GEÇEMİYORUZ

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, şehirde gelişigüzel lokantaların açıldığını, bu konuda yasal boşluk olduğu için bunun önüne geçemediklerini dile getirdi.

Nüfusu Ardahan gibi az olan, sirkülasyonun olmadığı şehirlerde diğer sektörlerde olduğu gibi lokanta sektörünü de bir kota konulmasının gerektiğini ifade eden Başkan Demirci, “ Elbette ticaret özgürlüğü anayasal bir haktır. Ancak şehrimizde hizmet sektöründe her köşe başında bir lokantanın açılmasını açıkçası ben doğru bulmuyorum. Bu işyerleri açılırken ruhsatı belediyeden alıyorlar, bunun bizimle bir ilgisi yok ama ATSO olarak şehrimiz küçük bir kent. Devletin diğer alanlarda olduğu bu sektöre bir kota konulması gerektiğine inanıyorum. Elbette şehrimizde işyeri açan esnafımızın başımızın üzerinde yeri vardır. Açılan yerlerin iyi ve kaliteli hizmet vermesi hepimizin temennisidir. Bazı esnaflarımızın bu konuda serzenişleri bizlere de geliyor. Ancak bu konuda bizim yapacağımız pek fazla bir şey yok. Şu da bir gerçek ki işini iyi yapan insan her zaman ayakta kalır. Bu bütün iş alanları için geçerli durumdur” dedi.

Bu haber 1422 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Engin Turan: Esnaf kan ağlıyor!
Engin Turan: Esnaf kan ağlıyor!
Mazlumlara Şefkat Eli
Mazlumlara Şefkat Eli