Reklam
MÜSLÜMANLARIN CAMİSİ BÖYLE OLMAMALI

MÜSLÜMANLARIN CAMİSİ BÖYLE OLMAMALI

27 Ağustos 2019 - 19:11 - Güncelleme: 27 Ağustos 2019 - 20:55

CHP Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Eğitimci Baha Yunusoğlu, İlçeye bağlı Doğankaya (Helevan) Köyü camisinin içler acısı durumu hakkında yetkilileri göreve çağırdı.

Camilerimiz Allah’ın evidir, camilerimiz İslam’ın sembolidir diyen Eğitimci Baha Yunusoğlu, Diyanet İşleri Başkanı ve Ardahan İl Müftüsüne seslendi.

MİNARE VE ABDESTHANE YOK, CAMİ DÖKÜLÜYOR

Yunusoğlu: “İlçemize bağlı Doğankaya (Helevan) Köyü camisinin önündeyiz. Dışarıdan baktığımızda buranın camii olduğu belli olmuyor, çünkü caminin minaresi yok. Caminin abdesthanesi yok, hal bu ki her caminin abdesthanesi olmalıdır.  Yabancı birisi bu köye geldiğinde nerde abdest alıp namazını kılacak. SERKA’dan proje geçirerek veya kredi kullanarak cami yapacaklarına ilk önce köydeki camilerin eksikliklerini gözden geçirsinler. Doğankaya Köyünün Camisi temizlenmiyor, cami havalandırılmadığı için küf kokuyor ve duvarlar rutubetten dolayı dökülüyor. Görevli kişi neden camiye bakmıyor. Müslüman bir ülke de buraya camii demeye insan utanır. Sadece tabeladan dolayı camii olduğunu anlamak mümkün, içeri girdikten sonra da camii demeye bin şahit lazım. İçerdeki camiye ait malzemeler olmazsa eğer cami olduğu anlaşılmaz. İnan ki bizim köyde ki çoban evi buna bin çeker. Köylü de gariban, 2- 3 tane zengin var onlarda burada yaşamadıkları için el atmıyorlar” dedi.

SORUMLULAR ÇARPILACAK

Doğankaya köyü Camisine ilk önce minarenin yapılmasının şart olduğunu belirten Yunusoğlu, “Eğer imam maaş alıyorsa en azından bu camiyi havalandırıp duvarda ki örümcek ağlarını temizlemelidir. Ben öğretmenlikten geliyorum sınıfı kendim temizliyordum, pas pas yapıyordum. Abdesthane yok minare yok temizlik yok, temizlik imandan gelir ayeti aklıma geldikçe utanıyorum. Ben Çıldırlı bir öğretmen olarak büyük utanç duyuyorum. Yetkililer bir an önce el atıp Müslümanlığa yakışacak bir cami yaptırsınlar. 1992’de yapılan camiye bir daha el değmemiş. Ellerimizi yıkamak için su yok, caminin çevre düzeni yok, caminin etrafında her hangi bir ağaca rastlamak mümkün değil, ezan merkezi sistemle okunuyor. Allah’ın evi böyle olmamalı, sorumlular çarpılacak” diyerek bir an önce camiye sahip çıkılmasını istedi.  

NECATİ ÜNAL KÖYÜN YOLUNU BOZDU

Doğankaya Köyünün eski ihtiyar heyetini kınadığını da belirten Baha Yunusoğlu, “Ünallar şirketi bu köyün yolunu ve suyunu kullanarak kendilerine para kazanacak baraj kurdular. Bu firma neden bu köyün yoluna, suyuna ve camisine el atmadı. Necati Ünal ve oğlu Özer Ünal köyün yolunu da bozmuşlar. Köyün sınırları içinde enerji üretmek için baraj yapan firma, bu köyümüzün hiçbir sorunu ile ilgilenmemişler. Köylüler içme suyu için elektrik parası ödüyorlar. Biz halkımıza hizmet üreteceğiz diye söz verdik ve Halkımızda bize inandı ve oy verdi. Çıldır ilçemizin tüm köylerinin sorunlarını çözmek için kararlı bir şekilde çalışacağım” ifadesini kullandı.

Ardahan Valiliği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından köy yollarından yapılan çalışmaları da takip eden CHP Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Eğitimci Baha Yunusoğlu, projelerin amacına uygun yapılması için ekiplerle birlikte sürekli sahada olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu haber 2903 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Hasan hsanova
  3 ay önce
  Köyünde 1 kişi bile abdest alıp camiye gidecek kadar imansız olursa imam ne yapsın
 • Nejdet kalecik
  4 ay önce
  Yasin bey neden bu kadar rahatsız oldunuz acaba gündeme getirmeyin demissiniz biz sizin gibi düşünenlerin gündemine getirmedik merak etmeyin.Koylu yaptıra bilse zaten böyle bisey yapmayız her halde lütfen destek olmuyorsanız böyle iyiliklere köstek te olmayın bence düşünceleriniz sizde kalsın.
 • GÜROL KAVUT
  4 ay önce
  ben imam hatip lisesi mezun öğrencisiyim camideki bu manzarayı gördüğümde utanç duydum oradaki din görevlisi bu caminin penceresini açıp hava***dırması ve temizliğini yapması gerekir çünkü peygamber efendimiz HZ.MUHAMMED sav. temizlik imandan gelir demiştir.
 • BAHA YUNUSOĞLU
  4 ay önce
  SEVGİLİ KARDEŞİM, BEN SİZİ - SİZLERDE BENİ TANIMIYORSUNUZ . ELEŞTİRİ YAPILIRKEN GERÇEKÇİ OLMAK GEREKİR . BEN BU ELEŞTİRİYİ YAPARKEN FARKINDAYSAN TEMİZLİK KONUSUNU ÖN PLANA ÇIKARMAYA ÇALIŞMIŞIM . ÇÜNKÜ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED TEMİZLİK İMANDANDIR DİĞEREK TEMİZLİĞİN ÖNEMİNİ BELİRTMİŞTİR . ÜLKEMİZDE ZIRHLI ARAÇ VE KORUMAYLA GEZEN DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ BİR HAFTALIK MASRAFIYLA BU CAMİ GİBİ 10 TANE CAMİ YAPILIR SAYGILARIMLA
 • yasin KAYIKÇI
  4 ay önce
  Her köyün bir muhtarı var. İnceleme araştırma yapar rapor hazırlar kaymakamlığı iletir ilçede müftülük var. Bu tip konuları gündeme getirmekle ne oluyor anlamadım. Cami özel yerdir köylü kendi imkânlarla yaptıra bilir her camiyi devlet yaptıracak diye bir ibaremi var bizim köyde cami eski tarihi cami ve koruma altında şimdi devlet yeniden nasıl cami yapacak. Bu sıkıntılar her ilçede var gündeme getirmeyin. Her vatandaş belli miktarda yardım etse birde gurbettekilerden alınsa o cami onarılır. Bu imece usulü ile olur her köy böyle yapıyor minarede şart değil.
 • EMRE YILMAZ
  4 ay önce
  ÖNCE BU SORUNLARI DİLE GETİREN VE YERİNDE TAKİP EDEN BAHA HOCAMA VE BU HABERİ YAPAN YÜREKLİ VE CESUR GAZETECİ ÖZKAN KARAKAYA ABİME ÇOK TEŞEKKÜRE EDERİM BÜTÜN HERKESİN BU TÜR KONULARDA DUYARLI OLMASI GEREKİR
 • SFD
  4 ay önce
  ÖNCE OKU ÖĞREN . CAMİDE MİNARE OLMAZ . PEYGAMBER ZAMANINDA HANGİ MESCİDDE MİNARE VARDI ?
 • BAHA YUNUSOĞLU
  4 ay önce
  SEN VE SENİN GİBİLERİNİ HEM OKUTMUŞ HEMDE .EĞİTMİŞİM .AMA NE YAZIKKİ SENİ OKUTAN MESLEKTAŞIM İYİOKUTUP VE EĞİTMEMİŞTİR. ÇÜNKÜ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED S.A.A.VESSALEM EFENDİMİZ İSLAMİYETİ YAYAN ,EŞİ VE BENZERİ BULUNMAYAN EN BÜYÜK DÜŞÜNÜR VE İYİ BİR DEVRİMCİDİR.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MHP’DEN KGK’YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
MHP’DEN KGK’YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Kalp krizi geçiren polis, hayatını kaybetti
Kalp krizi geçiren polis, hayatını kaybetti