Reklam
Müftülük: Caminin tadilata ihtiyacı var!

Müftülük: Caminin tadilata ihtiyacı var!

09 Eylül 2019 - 16:15

27/08/2019 tarihinde www.ardahanhaber.com.tr sitemizde yayınlanan ‘Müslümanların Camisi Böyle Olmamalı’ başlıklı haberimize istinaden Ardahan İl Müftülüğü açıklama yaptı.

ARDAHAN İL MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN GÖNDERİLEN YAZILI AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:

27/08/2019 tarihinde www.ardahanhaber.com.tr sitesinde yayınlanan Müslümanların Camisi Böyle Olmamalı başlıklı haberine istinaden 28/08/2019 tarihinde Çıldır Merkez Cami İmam-hatibi İsmail SAKA ile beraber Doğankaya Köyüne gidilmiş, gerekli incelemeler yapılmış ve aşağıdaki sonuca ulaşılmıştır.

1- Doğankaya Köyümüzde toplam 9 hane bulunmakta yazın bu sayı 13 haneye yaklaşmakta nüfusu ise yaklaşık 35-40 kişi civarındadır.

2 -  Doğankaya Köyümüzde cami olarak kullanılan yapı 1954 yılında şahıs tarafından içinde oturmak üzere ev olarak yapılmış, 1991 yılına kadar ev olarak kullanılan yapı sahibinin vefatının üzerine varisleri tarafından köyde cami olmadığından vatandaşların ibadetlerini yerine getirmesi için cami olarak kullanılmak amacıyla Doğankaya Köyüne satılmış ve bu yapı 1992 yılından itibaren cami olarak kullanılmaktadır.

3 - Doğankaya Köyü Caminin dış duvarları taş yapı, tavanı tahtadan örtülü, tavanın üzerinde toprak, çatısı ise saçla kaplıdır. Kışın yağan kar çatı aralarından içeriye dolmakta ve havaların ısınmasıyla karın eriyip duvarlardan sızması sonucu cami içerisinde rutubet oluşmakta ve yer yer boyasının döküldüğü görülmektedir. Her defasında yapılan boya rutubetten dolayı dökülmektedir.

4 - Doğankaya Köyünde görev yapan İmam-Hatip 14/05/2019 tarihinde görevine başlamış, 5 vakit caminin açıldığı ve ezanların okunduğu ayrıca cami temizliğinin yapıldığı tespit edilmiştir.

5 - Caminin etrafında camiye ait Lavabo (WC) şadırvan yapılabilecek yeterli yerin olmadığı tespit edilmiştir.

6 - Caminin çevresindeki arsaların tamamı özel şahsiyetlere ait tapulu yer olduğundan burada cami bahçesi ve çevre düzenlemesi yapılamamaktadır.

Sonuç olarak caminin tadilata ihtiyacı olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir.

Bu haber 687 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • yasin KAYIKÇI
  5 ay önce
  Bu açıklama da çok eksik var Hem tadilata ihtiyaç var diyeceksiniz. Hem de eksikleri sıralayacaksınız olmadı. Hayır, sever zaten sizlere vermiş yeri Aynı yer üzerini iki katlı yapılır alt giriş wc, morg odası, ayakkabılık. Ve diğer ihtiyaçlar için kul***ılır üstte normal cami olarak hizmet verir
 • BAHA YUNUSOĞLU ÇILDIR CHP İLGENEL MECLİSİ ÜYESİ
  5 ay önce
  aArdahan müftülüğünün bu duyarlı davranışına teşekkür ediyorum .Ancak temizlik durumunu sizlerde gördünüz içler acısuydı.Temizliği yapı*** bir yerde örümcek ağları olmaz
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLK KAR TRENİ, ÇILDIR’A GELDİ
İLK KAR TRENİ, ÇILDIR’A GELDİ
FİDAN ATMACA’YA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ
FİDAN ATMACA’YA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ