Reklam
KORKMAZ KARACA, KORONA ZİRVESİNDE

KORKMAZ KARACA, KORONA ZİRVESİNDE

19 Mart 2020 - 23:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında, Bakanların katılımıyla Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı'na hemşerimiz Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca'da katıldı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya dalga dalga yayılan koronavirüs nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’nde yapılan Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı'na başkanlık eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada virüs nedeniyle ortaya çıkan ekonomik zorlukların üstesinden gelinebileceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şayet önümüzdeki birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor” dedi.

Toplantının ardından millete sesleniş mahiyetindeki basın toplantısında hastalığın dünyadaki ve Türkiye’deki sürecini detaylı bir şekilde anlatacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki dönem için alacağımız tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceğiz. Bugüne kadar hastalığın kontrol altında tutulması ile ilgili sağlık önlemleri ve diğer tedbirleri peyderpey hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı adeta durma noktasına getiren böyle bir sürecin pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik sonuçları da ortaya çıkacaktır. Türkiye olarak hem bu hastalığın salgın haline dönüşmesini engelleme hem de üretimi, ticareti, istihdamı, ekonomiyi canlı tutma mecburiyetimiz var. Ülkemizin Ağustos 2018 yılında yaşadığımız kur-faiz-enflasyon saldırısının etkilerinden yeni yeni kurtulmaya, işlerin tekrar yoluna girmeye başladığı bir dönemde ipin ucunu asla bırakamayız. Kovid-19 ile mücadele ederken sanayisi ve ticareti ile tüm ekonomin çarklarının dönmeye devam etmesini sağlamak elbette kolay değildir. Bunun için devlete düşen görevler yanında özel sektörümüzün de yerine getirmesi gereken sorumluluklar olduğu muhakkaktır. İnşallah burada alacağımız kararlarla bu zoru birlikte başaracağız. Ülkemizi sağ salim bu süreçten çıkardığımızda önümüzde eskisinden çok daha büyük fırsatların bizi beklediğini şimdiden görebiliyoruz. Burada bir taraftan sabır, bir diğer taraftan dua ile biz bu süreci aşacağımıza inanıyorum. Çin’deki salgın dönemi Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı üretim konusunda alternatifler aramaya itmiştir. Üretimde alternatif denince de ilk akla gelen yerlerden birisi Türkiye olmaktadır. Ayrıca virüs salgını ve petrol fiyatlarının düşüşü ile bağlantılı olarak finans alanında yaşanan gelişmeler de ülkemize ilave avantajlar sağlayacaktır. Şayet önümüzdeki birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor. Önemli olan hastalığın bizi yenmesine fırsat vermemek. Bizim hem tıbbi olarak virüsün hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üstesinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir. Bu konuda ben sizlere güveniyorum. Bunu birlikte aşacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Şansölyesi Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson ile yaptığı dörtlü video konferans oturumunu hatırlatan Erdoğan, “Onlarla şöyle bir değerlendirme yaptığımızda en iyi konumda biz görünüyoruz, bizim ardımızdan Almanya görünüyor. İngiltere ve Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek derecede olumsuz. Bunun yanında bir diğer taraftan bölgedeki gelişmeleri, gerek İdlib konusunu, gerekse Barış Pınarı konusunu görüşme fırsatını bulduk ve Moskova’da yaptığımız son zirve ile ilgili bir bilgilendirmemiz oldu. Bütün bu virüsle ilgili alacağımız kararların ülkemiz ve ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

Bu haber 516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANAAT ÖNDERİ ŞEVKET DÜZ, HAYATINI KAYBETTİ
KANAAT ÖNDERİ ŞEVKET DÜZ, HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN ÖNAL, 1 NİSAN ŞAKASI YAPMIYORUZ
BAŞKAN ÖNAL, 1 NİSAN ŞAKASI YAPMIYORUZ