KENTİN YÜZDE 70’İ TEFECİLERE BORÇLU

KENTİN YÜZDE 70’İ TEFECİLERE BORÇLU

19 Mart 2019 - 10:53
Reklam

Son yıllarda sayıları bir hayli artan tefeciler, kolay yoldan para kazanıp, Bin TL karşılığında Bin TL para alırken, ay farkı geçmesi halinde bu rakamın dörde katlandığı ileri sürülüyor.

Ardahan’ın yüzde 20’si tefecilikle geçindiği iddia edilirken, yüzde 70’nin ise tefecilere borçlu olduğu ileri sürüldü. Başta müteahhitler olmak üzere, birçok iş adamı, esnaf ve memurun tefecilerin eline düştüğü Ardahan’da ciddi anlamda mağdurların yaşanmasına neden oluyor. Tefecilerin eline düşen çaresiz vatandaşlar, yüklü borç karşılığında evini satıp Ardahan’ı terk ederken, bazı tefeci mağdurları ise ailevi sorunlardan dolayı boşanıyorlar.

Ardahan ve çevresinde son yıllarda artan göçün ana nedeninin tefecilerin geride bıraktığı ve mağdur ettiği ailelerden kaynaklandığı iddia edilirken, ekonomik sıkıntı yaşayan, borcu olan, icraya düşen, çocuğunun okul taksitini ödemek isteyen vatandaşlar tefecilerin kapısını çalıyor.

KEFİLSİZ, AÇIK SENETLE KOLAY KREDİ: TEFECİ BANK

Kredi kullanmak isteyen vatandaşlara bankaların çıkarttığı zorluk, istediği ipotek ve memur kefil şartını yerine getirmemesi nedeniyle tefecilerin kapısını çalan borçlu vatandaşlar, kefilsiz, ipoteksiz açık senet karşılığında tefecilerden para alıyorlar. Tefecilerden alınan paraların zamanında verilmemesi halinde açık senet korkusuyla borçlu vatandaş evini, işyerini değerinin çok altında satıp tefecinin parasını vermek zorunda kalıyor, ya da evini veya işyerini tefeciye ucuz bir fiyatla kaptırıyor. Yaşanan bu gelişmeler akabinde tefeciden aldığı parayı yüksek faiz ve açık senet korkusuyla geri ödeyen vatandaş, önce eşinden boşanıyor, göç ediyor ya da intihar ediyor.

Çalışmadan, alın teri dökmeden, üretime katkı sunmadan, devlete vergi ödemeden,  kolay yoldan servetlerine servet katan, canından, eşinden ve evinden eden, göçe neden olan ve bankalara para yatırmadan milletin kanını emen bu tefecilerin önüne geçilmesi gerektiğini aktaran bazı vatandaşlar,

Banklarda bulunmayan para ve senetler, bu tefecilerin evlerinde ve işyerlerinde bulunuyor. Bankaların kredi vermek için ipotek ve memur kefil istediği ya da, öküzü tereke çıkarma bahanesi ihtiyacı olan vatandaşları direk tefeci bankın kapısına yönlendiriyor. İpoteksiz, kefilsiz ve zorunlu evrak istemeyen tefeci bank, açık senetle kolay kredi adı altında geçici bir süreliğine vatandaşın derine önce çare olurken, daha sonra ölüm, boşanma, göç, elindeki gayrimenkulleri değerinden düşük satma, tefeciye kaptırama gibi büyük olaylar başına geliyor. Aynı zamanda tefeciler, hangi vatandaşın borçlu olup olmadığını da ayakçıları sayesinde çabuk öğreniyor ve sözde sıkıntısını çözmek için yanaşıyor” dediler.

Tefecilerin mağdur ettiği Aileler, Ardahan Mustafa Masatlı başta olmak üzere, Cumhuriyet Savcıların harekete geçmesini istiyorlar. Tefeci mağdurları, Devletin ilgili birimleri bu sorunlara el atıp yeni mağdurların yaşanmasının önüne geçmesini ve bu sorunlara çözüm bulmasını bekliyorlar.

Bu haber 2169 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Onurcan
  3 ay önce
  Faiz haramdır bu işi meslek haline getirmiş tefecilik yapanlar karşınızdaki kişiler hemşehriniz belki bin yıl önceki akrabalarınızın çocuklarıdır.İnsanlar birbirini el , yabancı görmemelidir.Bu işten para kazanmak büyük günahtır.Cezası bu dünyada da çıkar öbür dünya da da çıkar.Birileri ağlarken gülmek dinimiz ce yasak***mıştır.Bu işi meslek olarak yapmayınız bilakis hayır hesanat için kul***ınız.1000 tl ver 2000 tl geri al alınteri yok çalışmak yok yani nasıl ailene yedireceksin
 • erkanbozkir
  3 ay önce
  vala gelsin bana da versin para hemde 100 de 200 verecem ona yerse
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göle’yi yasa boğan ölüm!
Göle’yi yasa boğan ölüm!
Ziraat Odasından önemli duyuru
Ziraat Odasından önemli duyuru