Reklam
Reklam
Kaz ölümleri tedirgin etti!

Kaz ölümleri tedirgin etti!

12 Haziran 2019 - 22:28
Reklam

Ardahan'da bölge halkının kışlık yiyeceklerinin başında gelen ve son dönemlerde aileler için iyi bir gelir kapısı olan kazlar, bilinmeyen bir hastalık sonucu telef olmaya başladı. İlkbahardan itibaren büyük emekler vererek yetiştirdikleri ve kışa doğru kesip hem kışlık yiyeceklerini karşıladıkları hem de satıp geçimlerini sağladıkları kazların telef olması aileleri kara kara düşündürürken, vatandaşlar Ardahan Tarım İl Müdürlüğü'nün olaya el atmasını istedi. Kaz ölümleri ile ilgili ilk vaka Hoçvan Lehimli köyünde yaşandı.  Alınan bilgilere göre, Lehimli Köyünde İsmet Okçu’ya ait 270 kaz telef oldu. 

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNLEM ALSIN

Ardahan’da her yıl tekrarlanan kaz ölümleri için köylü vatandaşlar Tarım İl Müdürlüğü’nden yardım isterken, geçtiğimiz yıl il genelinde yüzlerce kaz telef olmuştu. Ardahan’da geçtiğimiz yıl bölgede büyük veba yani tıp dilinde "Salmonella" denen hastalık vakası yaşanmış "Yalancı veba olarak da adlandırılan bu hastalık sonucu kümes hayvanları telef olmuştu. 
 

Bu haber 2326 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İSO
  3 ay önce
  KAZCILIKTAN ÇANKIRILI YOZGATLI PARA KAZANIYOR KARSA KAZ SATAN ÇANKIRILILAR VAR .. ARDAHAN GİBİ KAZ İÇİN YARATILMIŞ BİR BÖLGEDE BU İŞİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇABA SARF EDİLMİYOR. ÇOK YAZIK .
 • Her şey güzel olacak
  3 ay önce
  Ya***cı veba hastalığı salmonella değildir Newcastle hastalığıdır, bu konuda ise hayvanlarınız sağlıklı iken çok düşük maliyetlere belirli periyotlarda aşı ile koruyalirsiniz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Köprülü Belediyesi tam gaz çalışıyor
Köprülü Belediyesi tam gaz çalışıyor