Reklam
İSRAİL, ARDAHAN’A SİPARİŞ VERDİ

İSRAİL, ARDAHAN'A SİPARİŞ VERDİ

20 Ocak 2020 - 00:27 - Güncelleme: 21 Ocak 2020 - 22:40

Dünyaca ünlü Burcin Pantolon ve Motobike Jeans markalarının sahibi olan Ardahanlı iş insanı Nihat Aktürk, Ardahan’da 150 kişinin çalışabileceği tekstil firmasını kurdu.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’in çağrısıyla tekstil üzerine yatırım yapan Aktürk, 1954 yılında Halilefendi Mahallesinde doğdu. Ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınan ve Küçükçekmece’de liseyi bitiren iş insanı Nihat Aktürk ticarete atıldı.

ARDAHAN’A VEFA BORCU

İstanbul’da kendi markalarını yaratarak Burcin Pantolon ve motorcular için Motobike Jeans kuran Nihat Aktürk, Türkiye’de birinci sırada olan ve tanınan bu iki markayla birçok ülkeye ihracat yaptığını,  Ardahan’ı hiç unutmadığını ve Ardahan’a vefa borcunu ödemek için yatırım yapmaya karar verdiğini söyledi.

150 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Ardahan Haber Gazetesinin sahibi Özkan Karakaya’ya kurduğu firma hakkında açıklamalarda bulunan Nihat Aktürk: “Ardahan’ı seviyorum, burası benim memleketim. İlimize ne tür bir katkımız olur diye bir takım araştırmalarım oldu. Ardahan'da tekstili bilen tek kişi yok, ne yapabiliriz, en basit iş taşıma torbası dikerek profesyonel eleman yetiştirmek oldu. Döndük geldik on beş makineyle başladık, Doğudaki kadınlarımız becerikli ve hevesli, devletten destek almaya çalıştık, belediyemiz çok destek verdi, yer gösterdi, yardımcı oldular ve küçük bir yer kurarak basit siparişlere başladık. İlk siparişimiz Ardahan’da Turan Süt ürünlerinden aldık, arkasından tüm esnaflarımız yavaş, yavaş sipariş vermeye başladılar, biz de bunu değerlendirip dedik ki hedefimiz 150 kişilik kapasite olsun. Şu anda 30 kişi var, 150 kişilik istihdam yakalayıp bu işi Türkiye geneline taşıyıp, daha sonra Avrupa’ya ihracatını yapmayı hedefliyoruz. Her şey yoluna girdi, Türkiye'nin hemen hemen her yerinden sipariş alıyoruz, bunun yanında dış ülkelerde de siparişler aldık, Almanya ve İsrail’den ilk siparişimizi aldık. Çanta üretimi için İstanbul’da birçok firmadan teklif aldık. Yine bunun yanında MİGROS,  A101, ŞOK, BİM ve ŞOK marketlerden de sipariş aldık” dedi.

AKTÜRK, HEDEF BÜYÜTTÜ

Tekstil firmasının bu noktaya geleceğini ve bu kadar büyüyeceğini beklemediklerini belirten Aktürk, artık bundan sonra daha büyük düşünmek, işi daha profesyonel bir çalışmayla dört dörtlük yapmak için çalışacaklarını söyledi.

ÜRETİM, DİKİM VE BASKI ARDAHAN’DA OLACAK

Çanta üretiminin yanında baskısının da Ardahan’da yapılması için yeni makinelerin alındığını açıklayan iş insanı Nihat Aktürk: “Torbada en önemli şey baskıdır. Baskısı olmayan torbanın hiçbir tanıtım amacı yoktur, o yüzden baskı tesisimizi kurduk. Burada personel yetiştirdikten sonra daha büyük bir alanda daha büyük makinelerle işlerimizi büyüteceğiz. Ardahan dışına çıkmadan her şeyi Ardahan’da üreteceğiz” ifadesini kullandı.

HEDEF, AYLIK 400 BİN TORBA

Ardahan’da torba üretimi konusunda hedef belirleyen Aktürk, aylık 30 Binle başladığımız üretimimizi 50, 100 ve 400 Binlere taşımayı planladıklarını açıklayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

ÇOCUK VE KADIN DIŞ GİYİM ÜRETİMİ DE YAPILACAK

“Torba üretimimizi sürdüreceğiz. Ardahan halkına daha fazla getirisi olacak dikimde tecrübe sahibi olan elemanları çocuk ve kadın dış giyim üretimi yapmak için bu alana kaydıracağız. Yeni eleman alarak onları çanta dikiminde yetiştireceğiz. Ürünlerimiz son derece kaliteli ve doğal kumaşlardan oluşuyor. Testten geçen kumaşlar üretici firmalardan tedarik ediliyor.

DUYARLI ARDAHANLILAR SİPARİŞ VERSİN

Yurt içi ve yurt dışında yaşayan Ardahanlı iş adamlarından firmamıza iş imkanı konusunda destek istiyorum. Ben büyük bir fabrikatör değilim, büyük bir iş adamı da değilim, orta ölçekli bir esnafım. Ben kendi çapımda buraya bir şeyler yapıyorsam benden çok çok büyükleri var, doğdukları toprağı dönsünler istiyorum. Ben kimseden para pul istemiyorum, sadece iş versinler.  İşlerini diğer firmalara yaptıracaklarına Ardahan’da ki firmamıza yaptırsınlar. Hem memlekete hem de ceplerine faydası olur.

KADINLAR VE MARKETLER İÇİN KULLANIŞLI TORBA

Türkiye’de artık poşet dönemi bitti, geri dönüşümü olan torba maddesi dünya genelinde kabul görüyor. Kadınların Marketlerde, pazarlarda taşıma torbası olarak kullandığı bir üründür. Bunu kullanan çoğu firmalar reklam amaçlı olarak promosyon ürünler yaptırıyorlar. Genelde seçim zamanları bütün partiler milyonlarca torba yaptırır hediye olarak dağıtırlar.

BURASI KAR AMAÇLI DEĞİL

Ardahan Belediye Başkanı'ndan talebim var, daha sonra da Türkiye genelindeki yardımsever belediye başkanlarından böyle bir talebimiz var. İnşallah sağduyulu davranırlar, bizim sesimizi duyarlar. Kurulan bu torba tekstil atölyesi kesinlikle kar amaçlı değil, şahsımla ilgisi yok, biz burayı tutturup daha sonra Ardahan Kadın Kooperatife hibe edeceğiz.

İKİ YIL SONRA KADIN KOOPERATİFİNE BIRAKILACAK

KOSGEB desteğiyle kurulan, kar amacı gütmeyen, iki yıl sonra Ardahan Kadın Girişimi Üretimi Kooperatifi’ne bağışlanacak olan Ardahan Tekstil Firmasının gelirleri, kimsesiz çocuklara ve üniversite okuyan öğrencilere bağış olarak verilecek. Bu tekstil firması kadınlara yönelik olup Ardahanlı kadınlara bir armağan olarak sunuyoruz.”

VALİ MASATLI’DAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı ve ATSO başkanı Çetin Demirci, kadın istihdamına yönelik ilimizde faaliyete başlayan tekstil atölyesini ziyaret ettiler.  Vali Masatlı, firma sahibi Nihat Aktürk’den üretim ve istihdam konularında bilgi alarak hayırlı olmasını temenni etti.

Bu haber 3200 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİFTÇİLERE MÜJDE
ÇİFTÇİLERE MÜJDE
KÖPRÜLÜ’DE İMAR SEVİNCİ
KÖPRÜLÜ’DE İMAR SEVİNCİ