Reklam
 İŞKUR’DAN YENİ İSTİHDAM PAKETİ

 İŞKUR’DAN YENİ İSTİHDAM PAKETİ

12 Mart 2019 - 17:38
Reklam

Ardahan Çalışma ve İŞKUR Müdürü Ahmet Sonkaya, 2019 İstihdam Seferberliği Programı kapsamında hayata geçirilen paketle ilgili önemli açıklamalara bulundu.

Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Morkoç’u ziyaret eden Müdür Sonkaya, yeni istihdam paketinin esnafa getireceği avantajlar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

İşverenlerin, nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca, hem çalışanın asgari ücrete kadar ücretini, hem de tüm prim ve vergileri devletin karşılayacağını ifade eden Müdür Sonkaya, “Üç aydan sonra izleyen 9 ay boyunca da çalışanın prim ve vergilerini devlet ödemeye devam edecek. Örneğin, işveren, mart ayında işe yeni birisini aldı; mart-nisan-mayıs aylarında çalışanın asgari ücret kadar maaşını, tüm vergi ve primlerini devlet karşılayacak, geri kalan 9 ay boyunca işveren çalışanın ücretini cepten ödeyecek ama vergi ve primleri yine devlet karşılayacak. Nisan ayında işe yeni bir çalışan alınırsa, nisan-mayıs-haziran aylarında ücret, prim ve vergiler devletten olacak, temmuz ayından itibaren 9 ay boyunca da işçinin prim ve vergilerini devlet ödemeye devam edecek” dedi.

9 AY İSTİHDAM ZORUNLU

Teşvikten yararlanmanın bazı şartları olduğunu kaydeden Müdür Sonkaya, “Çalışan açısından bakarsak; birincisi İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması ve işe alındığı aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalılığının bulunmaması gerekiyor. İşveren açısından ise birincisi, yeni istihdam yaratması yani, işe yeni birini alması gerekiyor. İkincisi, 2018 yılında, istihdam açısından en düşük ayda çalıştırdığı eleman sayının üzerine çıkması, ayrıca yine 2018 yılında toplam istihdam ortalamasının da üzerinde işçe alması gerekiyor. Şöyle anlatayım: Diyelim ki, 2018 yılında toplam 50 kişi çalıştırdınız, yeni teşvikten yararlanmak için 51’inci kişiyi işe almanız gerekiyor. İşin özü, Nisan sonuna kadar ilave istihdam yaratmanız gerekiyor ki, aldığınız işçinin maaşını devlet karşılasın. Bir şart daha var, teşvikten yararlanıp da aldığınız her yeni işçiyi, 9 ay boyunca işten çıkartamayacaksınız. Bir anlamda 9 aylık istihdam taahhüdü vereceksiniz” diye konuştu.

NİSAN SONRASI NE OLACAK?

Müdür Sonkaya açıklamasının devamında şunları kaydetti; “Peki, nisandan sonra yeni istihdam yaratan teşvikten yararlanamayacak mı? Ya da şöyle sorayım, nisan sonuna kadar yeni elamana ihtiyacınız yok ama mayıs veya da haziran ayında ihtiyacınız olacak, teşvikten yararlanılmayacak mı? Maaş desteği sadece nisan sonuna kadar olacak ama sonrasında alınacak her bir yeni kişi için devlet, prim ve vergi desteği sağlayacak. Hatta yeni istihdam paketi kapsamında 2020’nin aralık ayına kadar her yeni istihdam için 12 ay boyunca SGK primleri ve vergileri devlet karşılayacak. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 aya kadar çıkacak. Örneğin, mayıs ayında yeni işçi aldınız, maaş desteğinden yararlanamayacaksınız ama 2020’nin mayıs ayına kadar aldığınız işçi için vergi ve prim ödemeyeceksiniz.

 İŞVERENE AVANTAJI

Gelelim, yeni istihdam paketinin işverene sağlayacağı avantaja. Net asgari ücret, 2.021 lira. Maaş, vergi, sigorta primi ve tüm kesintilerle birlikte asgari ücretli bir çalışanın işverene aylık maliyeti 3.134 lira. Nisan sonuna kadar yeni istihdam yaratan işverenler, 3 ay boyunca aldıkları işçi için hiçbir ödeme yapmayacak. Bu da şu anlama geliyor ki, işverenin yeni aldığı her bir kişi için devlet; maaş, prim, vergilerle birlikte 9.402 lira ödeyecek. Geri kalan 9 ay boyunca da prim ve vergileri devlet karşılayacak.

ŞARTLAR NELER?

İşverenin mevcut istihdamının üzerine yeni istihdam yaratması şart. Maaş desteği için işe alımın 1Şubat-31 Nisan tarihleri arasında olması gerekiyor. İşverenin, 2018 yılında, şirket çalışan sayısı açısından en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe alınması gerekiyor. İşverenin, 2018 yılında toplam istihdam ortalamasının üzerinde işçe alması gerekiyor. İşveren, alınan her bir işçiyi 9 ay boyunca işten çıkartamayacak. İşe alınacak kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması gerekiyor. İşe alınacak kişinin işe alındığı aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalılığının bulunmaması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

ESOB BAŞKANI MORKOÇ: İŞKUR KAPSAMINDA 4 KURS AÇTIK

Yeni istihdam paketinin esnafa kolaylık getirdiğini söyleyen ESOB Başkanı Mustafa Morkoç ise, “Ardahan’da İŞKUR Müdürlüğü ile ortaklaşa 4 adet kurs açtık. Bu kurslar arasında aşçılık kursu, terzilik kursu gibi kurslarımız var. İŞKUR Müdürlüğümüzle birlikte esnaf kardeşlerimize yönelik teşvikler konusunda gerekli bilgilendirmeyi daha sonra yapacağım” diye konuştu. 

Bu haber 875 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Engin Turan: Esnaf kan ağlıyor!
Engin Turan: Esnaf kan ağlıyor!
Mazlumlara Şefkat Eli
Mazlumlara Şefkat Eli