Reklam
HDP’li Kemalbay: Umutla zafere gidiyoruz!

HDP'li Kemalbay: Umutla zafere gidiyoruz!

Halkların Demokratik Partisi bir önceki dönem Eş Genel Başkanı Ardahanlı hemşerimiz Serpil Kemalbay, 24 Haziran seçimleri öncesi Ardahan’a gelerek partisinin İl Örgütünü ve esnafları ziyaret etti.

11 Haziran 2018 - 20:31 - Güncelleme: 11 Haziran 2018 - 20:50
Reklam

Ardahan'da HDP'nin seçim bürosu büyük bir coşkuyla açıldı. Açılışa katılan HDP İzmir milletvekili adayı Serpil Kemalbay, "Erdoğan çıkıp 'köprü yaptık' diyor. Biraz utanın! Onları bırakın da biraz nasıl insan olduğunuzu anlatın" dedi. 

HDP'nin seçim çalışmalarının yoğun sürdüğü kentlerden biri olan Ardahan'da çalışmalar kapsamında seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa; HDP İzmir milletvekili adayı Serpil Kemalbay, partinin Ardahan milletvekili adayları Dr. Taşkın Aktaş, Öztürk Polat ile il ve ilçe yöneticileri katıldı. Kent merkezinde yapılan açılışta konuşan Kemalbay,  HDP’nin Türkiye halklarının biriken sorunlarını çözmek için önemli bir programa sahip olduğunu belirtti. 

Halkların Demokratik Partisi, Türkiye haklarının bugüne kadar biriktirdiği tarihsel sorunları çözmek için biriktirdiği çok önemli programa sahiptir diyen Kemalbay:

“Bizler Halkların Demokratik partisinin çok değerli çok mücadeleci neferleriyiz. Çünkü partimiz Türkiye haklarının bugüne kadar biriktirdiği tarihsel sorunları çözmek için biriktirdiği çok önemli programa sahip. Halkların Demokratik Partisi bir halklar bahçesi olan Türkiye Cumhuriyeti coğrafyasında toplumsal kurutuluşun halkların demokrasi içerisinde birlikte yaşayışının barışın ve demokrasinin, özgürlüğün nasıl hayata geçirilebileceğinin formülünü buldu. Bu formül halklaştı, toplumsallaştı. HDP Türkiye’nin her yerine ulaştı. Edirne’den, Ardahan’a sahiplenildi ve 7 Haziran’da biz bunu yaşadık. Türkiye’nin kadim sorunlarına çözüm olacak bir parti olarak biz 7 Haziran’da onu başkan yaptırmadık. Çünkü onun istediği başkanlık tek adam diktatörlüğüydü. Türkiye’de bugüne kadar ki iyi kötü geleneğini yok etmek. Sadece ve sadece onun çevresinde ki bir grup yandaşının hakim olduğu antidemokratik ve despotik iktidar kurmak için bir başkanlık talep etti. O yüzden sevgili Demirtaş dedi ki seni başkan yaptırmayacağız. Selahattin başkan şuanda Edirne hapishanedeyse, rehin alınmışsa işte bu nedenden dolayı alınmıştır. Selahattin Demirtaş’ın bütün fezlekeleri, yargılandığı bütün dosyaların içeriği işte benim gibi burada yapmış olduğum konuşma gibi, mecliste yapmış olduğu konuşmalar halkla buluşmalarında yapmış olduğu konuşmalarından kaynaklıdır. Demirtaş’ın suçlanması Erdoğan’ın her toplantıda, her mitingde, her röportajda Selahattin Demirtaş’a kara çalınmaya çalışılması, kriminalize edilmeye çalışılması tamamen Selahattin Demirtaş’ın bu ülkede umut olmasından kaynaklıdır. İstiyor ki bu ülkenin umudunu karartsın, istiyor ki bu ülkenin umudunu rehin alsın, bu ülkenin umudunu teslim alsın ki o tek adam sistemini kurabilsin. Bizde ona diyoruz ki bizi rehin alabilirsiniz, ama bizi asla teslim alamazsınız. 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’ın en az Erdoğan kadar eşit haklara sahip olması gerekirken hukuksuz bir şekilde hapishanede tutuluyor. Buna karşılık Demirtaş bulunduğu koğuşta kampanya yürütüyor. Öyle bir kampanya ki sesi sadece Türkiye coğrafyasında değil uluslar arası alanda bile gümbür gümbür duyuluyor” ifadesini kullandı.

'ARDAHAN HEP ZALİMİN ZULMÜNE MARUZ KALDI'

Ardahan'ın her daim zalimin zulmüne maruz kaldığını söyleyen Kemalbay, yıl içerisinde kentte 500'den fazla kişinin sadece siyaset yaptığı için tutuklandığını söyledi. Kemalbay, "Duvara ketıl resmi çizdiği için tutuklama yapmak Erdoğan-Bahçeli ittifakının tam bir iflas içerisinde olduğunu gösteriyor. Yine karne nedeniyle eylem yapan gençler yoğun işkencelerden geçirildi. Bu cinsiyetçi, ırkçı ve şoven politikaların yürütenlerin Türkiye'ye verecek hiçbir şeyleri kalmadı. Halkımız gittikçe yoksullaştı. Ne emekli memnun, ne yoksul ekmek bulabiliyor, ne işsiz iş bulabiliyor, ne çiftçi mazot alabiliyor. Bu ülke geçinemiyorum diyerek kendisini yakanların ülkesidir. Bu ülke çocuğunun cenazesini sırtına alıp taşıyanların ülkesi. Bu ülke ilacını alamadığı için tedavi olamayanların gençlerin ülkesi. Bu ülke bebeklerin açlıktan öldüğü bir ülke" diye konuştu. 

'ÜLKENİN İNSANLAŞMAYA İHTİYACI VAR'

Ülkenin katliamlar ülkesi olduğunu söyleyen Kemalbay, sokağa çıkma yasakları sırasında yaşananları hatırlattı. Kemalbay, "Dünyada cenazesi alınamadığı için sokakta 7 gün bekleyen bir durum görülmemiştir. İşte biz,16 yıllık Erdoğan iktidarında bu insanlık dışı politikalara maruz kaldık. Erdoğan çıkıp 'köprü yaptık' diyor. Biraz utanın! Onları bırakın da biraz nasıl insan olduğunuzu anlatın. Bu ülkenin betonlaşmaya değil, insanlaşmaya ihtiyacı var. Bu seçim tarihi bir seçimdir. Bu ülkenin ezilmişlerinin, kadınlarının, çiftçilerin, işçilerin, emekçilerin ve halkların kurtuluşu için tarihi bir seçimdir. Tüm bu sorunların çözümünün tek adresi HDP'dir. Sen istersen değişir" diye konuştu. 

ESNAFLAR ZİYARET EDİLDİ

Konuşmaların ardından "HDP umuttur, umut dimdik ayakta" sloganları atıldı. Konuşmaların ardından büronun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından kent merkezinde bulunan esnafları ziyaret eden Kemalbay ve beraberindekiler halktan büyük ilgi gördü. 

YEREL BASINLA BİR ARAYA GELDİ
Halkların Demokratik Partisi bir önceki dönem Eş Genel Başkanı Ardahanlı hemşerimiz Serpil Kemalbay, daha sonra parti binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek 24 Haziran seçimleri başta olmak üzere Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve gündem konuları üzerinde önemli açıklamalarda bulundu.

Ülke genelinde yapılan bazı anketlerde her seçimde olduğu gibi bu seçimde de HDP’yi  baraj altında bırakarak algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar diyen Kemalbay: “Ancak biz her seçimde olduğu gibi bu seçimde de o anket şirketlerini yanıltacağımıza inanıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün sorunu partimizi devletin olanaklarını kullanarak barajın altına çekmeye çalışmak ve çeşitli planlar yapıyor. Kendisi çeşitli planlar yapıyor diyor ki ‘benim A planım var B planım var böyle bir şey olabilir mi? Seçim halkın idaresidir, demokrasi budur bizler inanıyoruz ki halkımız 24 Haziran’da kendisine en güzel cevabı verecektir” dedi.

24 Haziran’da seçimlerinde iki tane formülün olduğunu açıklayan HDP’li Kemalbay,  “Eğer biz demokrasiyi seçeceksek yeni bir demokratik parlamenter sisteme geçmek için iki şey yapmamız gerekiyor. Birincisi barajı yıkmak, diğeri demokratik parlamenter sistemi başlatacak bir süreci yaratmak. Biz bunu Selahattin Demirtaş ile yaratacağımıza inanıyoruz ve canla başla bunun için çalışıyoruz.

Ama diyelim ki Salahattin Demirtaş ikinci tura kalamadığı zaman o zaman şuna bakacağız bizim programımıza en yakın program hangisi ve ona göre hareket edeceğiz” ifadesini kullandı.

Ülkede yaşanan gelişmelere de değinen Kemalbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şırnak’ın haritasına hiç baktınız mı oradaki insanlar sadece bir siyasi partiye oy verdikleri için ağır silahlarla tanklarla saldırdılar. Bodrumlarda insanlar yandı, yani çok acı yaşadık. Bizlerin acıları bu süreçte daha katlandı. Bütün bunlara bakmak gerektiğini ve bunlara bakarak bir karar vermek gerektiğini ülkenin biran önce daha barışçıl, demokratik sürece geçebilmemiz için kendimizi yenilemeliyiz ve güncellemeliyiz.”

30 yıl sonra memleketi olan Ardahan’a geldiğini ve çok duygusal bir gün yaşadığını açıklayan Kemalbay:

“Yaklaşık 30 yıllık bir aradan sonra memleketim olan Ardahan’a ilk defa geliyorum ve burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Çünkü biz Halkların Demokratik Partisi olarak Ardahan’da da çok güçlü bir partiyiz. Hedeflerimizin burada da çok iyi anlaşıldığını görüyorum. Çok büyük sevgiyle karşılandığımızı da görüyorum. Biz halkların umuduyuz birlikte yaşamın umuduyuz. Burası tamda HDP’nin öngördüğü gibi bir havaya sahip, halklar bahçesi çoğulcu bir yapı var. Burada ki yok edilmiş bazı şeylerde var, yani bu yapı burada yok edilmeye tek tipleşmeye çalışılmış bugüne kadar fakat buna rağmen farklı halklar kültürler burada var olabilmişler. Birlikte yaşamışlar biz daha iyi bir yaşamı birlikte kurabiliriz. Halkların Demokratik Partisi güneşli güzel günlerin işaretini veriyor. Tüm yurttaşlarımıza tüm hemşerilerimize Halkların Demokratik Partisine destek olmaya ve oylarını HDP’ye vermeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Kemalbay daha sonra ata dede toprağı olan Sulakyurt Köyünü ziyaret etti.

Bu haber 1041 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Engin Turan: Esnaf kan ağlıyor!
Engin Turan: Esnaf kan ağlıyor!
Mazlumlara Şefkat Eli
Mazlumlara Şefkat Eli