Reklam
HDP İl Başkanı Ergül Koç’tan önemli açıklamalar!

HDP İl Başkanı Ergül Koç'tan önemli açıklamalar!

HDP Ardahan İl Başkanı Ergül Koç, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri Genel seçimleri öncesi, gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

05 Mayıs 2018 - 22:34 - Güncelleme: 06 Mayıs 2018 - 13:26

Bir taraftan Milletvekili aday adaylarını belirleme sürecine yoğunlaşan Halkların Demokratik Partisi Ardahan İl Örgütü, diğer taraftan da ülkede yaşanan gelişmelere ilişkin olarak erken genel seçimin neden alındığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

24 HAZİRAN ERKEN SEÇİM DEĞİL, BASKIN SEÇİMDİR

24 Haziran seçimlerine niçin gidildi diyen Koç: “Ülkeyi tek başına yöneten bir iktidar, koalisyonlardan yakınan bir iktidar, koalisyonlardan yakınmasına rağmen bir koalisyonu fiilen hayata geçirmiş olan bir iktidar, her istediği politikayı gerçekleştirebilecek, her istediği projeyi gerçekleştirebilecek bir iktidar, niçin erken seçime gider? Yani bir buçuk yıl süresi varken niçin erken seçime gider? Bu bize şunu hatırlatıyor, bu iktidarın bu ülkeyi yönetemediği, bu ülkeyi gerçekten dışarıda ve içeride büyük bir krize sürüklediğinin göstergesi olarak algılıyoruz biz bunu.  Gerek dünya ile gerek içerdeki 80 milyonu ile anlaşamadığı, uyuşamadığı ve ülkeyi yönetemediği, ekonominin gerçekten büyük bir krize bir depremle karşı karşıya olduğunu biz söylemiyoruz iktidar söylüyor, Ekonomi bakanı söylüyor. Böyle bir durumda ülkenin büyük krize gidileceği bu hükümetin yönetim tarzıyla ifade edilerek erken seçim kararı alındı.  Bu karar, erken seçim değil bir baskın seçim kararıdır. Çünkü en azından bir 6 aylık süre verilirdi. 6 ay öncesinde erken seçime gidilirdi” dedi.

HDP’NİN ASIL DERDİ ÜLKENİN GELECEĞİ

Muhalefeti hazırlıksız yakalama, tek başına istediği şekilde parlamentoyu fes etme yetkilerinin tümünün kendisinin elinde toplandığı zaten iktidarın sürekli Osmanlı'yı örnek göstererek Osmanlı modeline geçişi gerçekleştirmek üzere bir baskın seçim kararı alınmıştır diyen HDP Ardahan İl başkanı Ergün Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

KÜÇÜK KOALİSYON ORTAĞI KARAR ALDI

“İktidar, bu kararı koalisyon ortağı ile beraber aldı. Peki, ne olur Türkiye nereye götürülür, işte tek kişinin kendi iradesi doğrultusunda kendi isteklerini gerçekleştirme temelinde bir Türkiye’yi yönetmek, şunu da hatırlayalım iktidarlar var olan ekonomiyi kontrol etme, ekonomiyi idare etme yani yönetme temelinde nasıl yönetiriz kendimizi nasıl ekonominin sahibi ederiz diye bu baskın seçim kararını aldılar. Gerçekten muhalefet buna hazırlıksız yakalandı. Çünkü 2 aylık bir süre içerisinde muhalefetin kendisini bir bütün olarak muhalefet olarak örgütleyebilme koşulları gerçekten zor bir duruma geldi.”

MUHALEFET HAZIRLIKSIZ YAKALANDI AMA HDP HER ZAMAN HAZIRLIKLI!

HDP, erken seçime hazırlıksız olarak yakalandı mı sorusuna da cevap veren HDP İl Başkanı Ergül Koç, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tabii hazırlıksız yakalandık. HDP’nin onlarca milletvekili cezaevinde, yüzlerce yöneticisi cezaevindeyken yeniden kendisini bir seçim atmosferine ayarlaması 2 aylık süre içerisinde HDP gibi yüzlerce siyaset yapan yöneticisinin içeride oluşu AK Parti'de olmuş olsaydı AK Parti bugün tabelalarını indirmişti.  Ama HDP’nin hala tabelaları asılı, hala gördüğünüz gibi çalışanları vardır.

MEVCUT İKTİDAR, SİYASET HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALIYOR

 Tabii bu farklı bir şey, konu HDP’nin konusu da değil, konu Türkiye'nin geleceğidir. Türkiye eğer parlamenter sistemden ayrılırsa, bize dayatılan rejimle iktidar partisinin veya tek kişinin iradesi dışında kimsenin siyaset yapma hakkı kalmıyor, ortadan kalkıyor. Bugün örneğini parlamentoda görüyoruz. Parlamentoda gerçekten bu ülkenin sorunları tartışılabiliyor mu? Bu ülkeyi ileriye taşıyacak projeler, parlamentoya girebiliyor mu?

AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE ARDAHAN BÜYÜK GÖÇ VERDİ

Ardahan'ın nüfusu bu iktidar partisi başa geldiği zaman 150 bindi. Eğer bugün 97’bine inmişse bu iktidarın politikalarının göçe meyil vermesinden kaynaklı olduğunu ifade ediyorum. Bugün Ardahan’ın problemleri Ardahan'da göçün durması Ardahan'da bir nüfus yoğunluğunun sağlanması temelinde bir sorun iktidar milletvekili tarafından parlamentoda tartışıldı mı? Tartışılmadı? Parlamentoda tartışılmayan bir sistem, Ardahan gibi bir ilde Türkiye'deki yani birkaç metropol dışındaki illerin metropollere taşıma doğrultusundaki yürütülen politikaların geleceğini bize vaat ediyor. Dolayısıyla biz aynı zamanda kendisinden olmayanı siyaset yolunun kapatılacağı bir sisteme doğru sürüklendiğini düşünüyoruz. Yani tek bir kişinin yöneteceği bir ülkede o kişiye biat etmeyen kesimlerin ve muhalefetin siyaset yapma yolunun kapanacağını bize gösteriyor.

PARLAMENTER SİSTEMİ YENİDEN HAYATA GEÇİREBİLECEK BİR MUHALEFETİN ÖRGÜTLENMESİNİ İSTİYORUZ

Bizim bu seçimde adaylar konusunda kim aday olacak öyle bir sorunumuz yok. Partimizin Eğer basından takip ediyorsanız açıklamaları vardır. Biz bu ülkede kim Başkan olacak, kim milletvekili olacak diye bir kaygı taşımıyoruz. Bizim kaygımız Parlamenter sistemi yeniden hayata geçirebilecek bir muhalefetin örgütlenmesidir. Biz bunu düşünüyoruz bunun peşindeyiz.

SAYIN DEMİRTAŞ BİR MANİFESTO YAYINLADI

Bugün eski eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş’ın Manifesto niteliğinde Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir yazısı vardır. Muhalefete bir manifestosudur. Muhalefete bir deklarasyon sunmuştur. Beş yıldızlı otel köşelerinde kapılar arkasında kim başkan olacak arayışı yerine, gerçekten bu ülkeye parlamenter sistemi getirebilecek bir muhalefetin örgütlenmesinin gerekliliğine vurgu yapmıştır. Bizim sorunumuz, kendi siyaset yapma yolumuzun kapanmamasına engel olmaktır.  

EZİLENDEN, İŞÇİDEN, KÖYLÜDEN VE ESNAFTAN YANAYIZ

Bu ülkede sorun, bu sistemle bize dayatılan sistemle siyaset yapma yolunun tıkanması dayatılıyor. Bizde, gelecekte siyaset yapma yolunu açmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bizim kim başkan olacak, kim milletvekili olacak diye bir kaygımız yoktur. Sadece bizim bir kaygımız var, muhalefetin örgütlenerek demokrasiden, laiklikten ezilenden, işçiden, köylüden, esnaftan yana bir demokrasi bloğunun oluşarak parlamenter sisteme gitme yolunun açılmasıdır. Bizim HDP olarak perspektifimiz budur, bakış açımız budur” şeklinde konuştu.

24 Haziran’da yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adayımız ve milletvekili adaylarımızla gireceğiz diyen Koç, “Hiç kimseye de öyle HDP mecburdur sonradan bana oy vermeye gibi bir yaklaşım içerisine girmesin. Gerekirse HDP ikinci turda seçimi boykotta edebilir” dedi.

HDP 24 HAZİRAN’DA BİRİNCİ PARTİ OLACAKTIR!

24 Haziran seçimlerinde Ardahan’da parti olarak nasıl bir başarı bekliyorsunuz sorusunu da açıklık getiren HDP İl Başkanı Ergin Koç; Biz Ardahan’ da normal seçimde 1. Parti olmuşuz. Bütün baskılara rağmen bütün operasyonlarına rağmen birinci Parti olmayı kendi hedefimize koymuşuz. Adayımızın kim olacağı önemli değildir, bizim hedefimiz önemlidir.  Ardahan’da tekrar kaybettiğimiz 1. sırayı geri almaktır” ifadesini kullandı.

HDP GENEL MERKEZİ SON DAKİKA SİZİ ADAY GÖSTERECEĞİZ DERSE YA DA İL ÖRGÜTÜ SİZİ İSTİYOR, GENEL MERKEZDE İL ÖRGÜTÜNÜN GÖRÜŞÜNE KANAAT GETİRİRSE HDP’DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLURMUSUNUZ?

 HDP İl Başkanı Ergin Koç; “İl Örgütümüzden ziyade bağlayıcı olan genel merkezdir. Partimin verdiği görevden kaçmam, bugüne kadar olmadı yine de olmaz. Ama kesinlikle ben bir seçilmişlik düşünmüyorum. Ben zaten burada kendi politikalarının ideolojik düşüncenin hayata geçmesi temelinde emek üretmek için bir zeminin var zaten üretiyorum başkalarını katalım.”

DİĞER İLÇELERDE ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI MI?

HDP İl Başkanı Ergin Koç; “Merkez ilçe ve Göle ilçesinde örgütlüğümüz var, diğer ilçelerimizde arkadaşlarımız var ama örgütlü diyebilecek kadar değiliz, oralarda örgütlerimiz yok belki atamalarla iki ilçemize atama yapabiliriz.  

25. DÖNEM HDP MİLLETVEKİLİ TAŞKIN AKTAŞ HANGİ SEBEPTEN DOLAYI TUTUKLANDI?

HDP İl Başkanı Ergin Koç; “Burada sebep yok, HDP’yi yıldırmak ve siyaset dışı bırakma temelinde bir girişimdir. Bakın geçenlerde bir duyum aldım, Van 1 milyon nüfuslu bir ildir. KCK operasyonları ile ilgili toplamda 45 dosya vardır. Ardahan 97 bin nüfuslu bir yerdir, KCK adına 350’den fazla dosya açılmıştır. Ardahan’da KCK adına hiçbir çalışma olmamakla birlikte sırf HDP’yi siyaset dışı bırakma temelinde Ardahan ilinde 350’den bireysel ve toplu olarak dosya açılmıştır. Eski Milletvekilimiz Taşkın Aktaş arkadaşımıza açılan davada bunun gibi bir dosyadır. Bize açılan davada bunun gibi bir dosyadır. Bize açılan dosyalarda sahte kimlikle ihbarcılar üzerinde kolluk kuvvetlerinin yazmış oldukları mektuplarla bu davalar açılmış ve tutuklanmışız, tutuklandıktan sonra delil aranmaya başlamış. Buradaki hukukun işleyişi direkt kolluk kuvvetlerinin inisiyatifi temelinde olmuştur. 

Biz Taşkın Aktaş'ın bir Milletvekili olarak milletvekili sıfatıyla yaptığı bir basın açıklamasından kaynaklı şu anda tutuklu olması bir kere Türkiye Cumhuriyeti hukukuna aykırıdır. Bir milletvekilinin milletvekilliği sıfatı ile yapmış olduğu basın açıklamasından kaynaklı tutuklanması veyahut da Milletvekili sıfatı ile yapmış olduğu bir açıklamadan dolayı tutuklanması Türkiye'nin hukuku ile bağdaşmamaktadır. Ama Ardahan'da bu yapılmaktadır, bunun ana hedefi HDP’yi ülke genelinde olduğu gibi Ardahan’da siyaset dışı bırakma yönteminin uygulanmasıdır. 

Bizim parti çalışmamız yasaldır ancak yasadışı gösterme girişiminde bulunmuşlardır. Ben partim de toplantı yapıyorum, diyor ki sen KCK talimatıyla toplantı yapmışsın. Ya Parti toplantısı benim tüzüğümde var, toplanamazsınız diyor.  Toplanıyorsanız KCK’siniz diyor. Böyle bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Taşkın beyinde mahkemesi tutuklanması bu temeldedir, ilk mahkemede ve duruşmaya çıktığı anda tahliye edileceğini bekliyoruz. Milletvekili aday adayı olmasında hiçbir engeli yoktur. İsteği doğrultusunda avukatıyla bağlantı kurarak aday adayı olmasında her hangi bir sorun yoktur” şeklinde iddialarda bulundu. 

Bu haber 2069 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Gündoğdu’nun adaylığı düşürüldü
Adnan Gündoğdu’nun adaylığı düşürüldü
Milletvekili Atalay: Göle kaledir, yıkılmaz
Milletvekili Atalay: Göle kaledir, yıkılmaz