İSKENDER YILAN’DAN SERT AÇIKLAMA


İSKENDER YILAN’DAN SERT AÇIKLAMA

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski Başkanı İş İnsanı İskender Yılan, son günlerde özellikle sosyal medya hesaplarında ‘Ardahan Kars’a bağlanacak’ yönündeki dedikodulara sert çıktı.

Gazetemizi ziyaret eden ESOB Eski Başkanı İskender Yılan, gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi.

1992 YILI, ARDAHAN’IN BAYRAMIDIR

1992 yılının Ardahan için bayram yılı olduğunu, o dönem oluşturulan heyetlerin Ankara’ya çıkarma yaparak 70 yıl sonra Ardahan’ı yeniden vilayete kavuşturmasının önemine değinen İş İnsanı İskender Yılan, “Ardahan’ın il olması için çok ciddi potansiyeller vardı. Ardahan Kafkaslara komşu olan ve 3 tane sınır kapısının yanı sıra stratejik konumu itibarıyla il statüsüne kavuşturulmuştur. Bu konuda emeği olan dönemin iktidar ve muhalefet partilerini, STK Başkanlarını ve kanaat önderlerini şükranla anıyorum” dedi.

BU DİLİ KULLANMAK ÇOK TEHLİKELİDİR

Birilerinin çıkıp, ‘Ardahan Kars’a bağlanacak, ya da azalan nüfus nedeniyle ilçe olma durumuyla karşı karşıya kalacağız’ yönündeki açıklamasının şık olmadığının altını çizen İş İnsanı İskender Yılan, “Esnaf Odası’nın başındaki kişi bu beyanatı kullanmamalıdır. Moral bozmanın bir anlamı yoktur. Talihsiz bir açıklamadır. Ardahan gelişiyor ve büyüyor. Ardahan son yıllarda göç vermiyor, tersine göç alıyor. Evet, ülkemizde yaşanan bir ekonomik durgunluk var, ancak Ardahan’ın balı, Hayvancılığı, peyniri, Çıldır Gölü, tarihi ve turistikleri yerleri, Posof elması, Kayak Merkezi, yayla ve kış turizmi nedeniyle Türkiye’nin en önemli bir ili olmuştur. Bilindiği gibi Türkiye’nin havası en temiz ili Ardahan olmuştur.  

Esnaf Odası Başkanının görevi, esnafın moralini bozacağı yerde, esnaf için çözümler üretmesi gerekiyor. Ardahan’da arsaların değerlendiği, inşaat sektörünün revaçta olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Yıllardır Kars lobisinin başaramadığı eylem ve söylemlerinin bir Oda Başkanı tarafından dillendirilmesi çok tehlikeli olmakla birlikte, yatırım yapmak isteyen vatandaşları caydırabilir. Kaldı ki bu açıklamadan sonra birkaç kişinin paniklediğini ve yatırımlarını geri çektiğini öğrendik. Kafa karıştırmaya gerek yok, bu açıklamaya kırgınım, bu açıklamadan sonra endişeliyiz, rahatsız olduk ve Oda Başkanının çıkıp kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ardahan’ın yarınlarının çok daha güzel olacağına da vurgu yapan Yılan, Kuzey ülkelerin kuzey illeri, küresel ısınmadan etkilenmediği için Ardahan’ın geleceğini çok iyi gördüğünü söyledi.  

HAVAALANI VE KONAKLAMA ALANLARI ELZEMDİR

Ardahan’a Havaalanı yapılmasının zorunlu olduğuna da dikkat çeken İş İnsanı İskender Yılan, “Ardahan’a havaalanı yapılması konusunda iktidar partisi milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın görüşü farklı olabilir. Ardahan’ın iki tane milletvekili var ama CHP’den seçilip ihraç edilen kişi yok hükmündedir. Ardahan’da bir muhalefet sorunu vardır. Ardahan’a turist çekmek ve ağırlamak için 4 yıldızlı otellere ve konaklama alanlarına şiddetle ihtiyacımız vardır. Havaalanı ve konaklama sorunu nedeniyle yatırımcı gelmiyor. Havaalanı konusunda eski bir Oda Başkanı olarak çok ısrar ettim ve hala bu ısrarımın arkasındayım.  Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Kılıç’ın da Havaalanına yönelik bir takım açıklamaları olmuştu, ancak yaşanan tepkiler üzerine Sayın Hocam bu konuda geri adım atmak zorunda kaldı. Bu iş dekanları aşan ve Ardahan’ın geleceğini ilgilendiren önemli bir meseledir” ifadesini kullandı.

VALİ MASATLI ÇOK ÇALIŞIYOR

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı’nın çalışmalarına da değinen Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski Başkanı İş İnsanı İskender Yılan, “Vali Mustafa Masatlı çok çalışıyor, sürekli halkın içinde esnafın ve çiftçinin derdini dinliyor ve Ardahan için önemli kararlar alıyor.  Biz kamuoyu desteğinin Vali Mustafa Masatlı’nın yanında olduğunu görüyoruz. Vali Masatlı’nın Özel İdare ile ilgili kanun ve nizamlara uygun bir şekilde yaşanması muhtemel sıkıntıların önüne geçmek için tasarrufunu kullanmıştır. İlin mülki amirinin böyle bir yetkisi vardır, sorun varsa çare aramak ve çözüm yoluna gitmek için bir takım çalışmaların olduğunu öğrendik. Bu olayı büyütmenin, karışıklığa ve çatışma ortamı hazırlamanın bir anlamı yoktur” dedi.  

NE BIRAKTINIZ Kİ NE İSTİYORSUNUZ?

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’in son altı aylık çalışmalarını da değerlendiren İş İnsanı İskender Yılan, “Ardahan Belediyesi şu ana kadar kısıtlı imkanlarla güzel hizmetler ortaya koyuyor. Başkan Demir, Ardahan’ı Türkiye’ye tanıtıyor.  Ardahan Belediyesi önderliğinde yapılan etkinlikler ve tanıtımlar amacına ulaşıyor. Başkanımız çok akıllı bir insan, vizyonu açık, sanat ruhlu ve deneyimli bir siyasetçidir. Faruk Demir konusunda yanılmayacağımı önümüzdeki süreçte göreceğiz. 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler seçimlerinin ardından Ardahan Belediyesi muhalefete geçti. Eskiden Belediye iktidarda iken yaşanan sıkıntılar ve borçlar ön plana çıkmıyordu. Borç yüklü bir dönem devir alan CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir çözüm üretmekte gecikmedi. Önce kiralık araç devrini sonlandırdı. Belediyeye kurumsallık kazandırmak adına bir takım değişiklikler gerçekleştirdi. Şu Belediye hizmetleri çok iyi gidiyor, bir taraftan borç ödeniyor, diğer taraftan da Belediye asli hizmetlerini aksatmadan sürdürüyor. Ancak şunu da unutmamak lazım, eski başkan Faruk Köksoy’u kötülemiyorum. Bilindiği gibi Türkiye’nin bütün Belediyeleri borçludur.  Başkan Demir’e yönelik yapılan eleştirilere ise, ‘ne bıraktınız ki ne istiyorsunuz’ cevabını vermek istiyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.