Yarın çok geç olabilir!


Yarın çok  geç olabilir!

Göle’nin o eşsiz ve benzersiz Sarıçam Ormanlarının tahrip edilmesi, talan edilmesi ile ilgili olarak, ulusal basında ismine aşina olduğumuz ve pek çok Gölelinin de yakından tanıdığı, Göleli Gazeteci Atilla Bayramoğlu’nun tespitlerine göre; Ormanlarımıza en büyük zararı, devletin resmi kesim işlemlerini ihaleye verdiği aç gözlü müteahhitler tarafından verilmektedir. 

Şöyle ki; Devlet, daha doğrusu Orman Bakanlığı; kesim ve nakliye gibi giderlerden kurtulmak için teknik olarak kesilebilecek ağaçları ilgili elamanları aracılığı ile belirleyip, işaretlenmiş bir şekilde, canlı olarak (kesilmeden-ayakta) müteahhit ya da müteahhitlere teslim ediyormuş! Bu prosedürden sonra da devreye müteahhitlerin adamları ve motorlu hızarlar giriyormuş! Anlaşılan; kuzu kurda teslim ediliyormuş! İşin seyri şöyleymiş: Misal olarak, ihale sonunda 100 ağaç işaretleyen ve ölçümlerini yapan mühendis ya da orman memuru, bunları müteahhide teslim ettikten sonra görevini tamamlamanın huzuruyla ormanda ayrılıyor! 

Müteahhide orman teslim ediliyor. Sonrasında da iş müteahhidin insafına ve vicdanına kalıyormuş! Velev ki, işin başına bir ormancı bırakılsa dahi, gariban ormancı her daim ağaçların başında olmaz ki, olsa bile cebine üç beş kuruş harçlık verilip yapılanlara seyirci kalması sağlanamaz mı? Sağlanamaz diyenlerin çıkacağını sanmıyorum. Müteahhit, gökten zembille inmemiş ki. Harem tatlıdır derler. Bu 100 ağacın arasına 5-10 ağaç ( bilmeyenler için hatırlatıyorum,ağaçların metre küpü binlerce TL dır.) eklerse kimin ruhu duyar ki ? Ağaca işaret vurmak o kadar zor da değildir. Biraz aynı renkten yağlı boya ve bir fırça ve bir amele bu işi beş dakikada hal eder. Kesimleri ise bilemedin on onbeş dakika sürer. Ben bu rakamları insaflı olanlar için söylüyorum. İ

nsafsız bir müteahhit, belki de 20-30 ağaç ekler. Taş attı da kolu mu yoruldu? Kısa günün karı fena mı? Ben de sayın valimizin ve sayın kaymakamımızın boşuna günahlarına girmişim. Onların hiç bir yetki ve sorumlulukları yokmuş! Görev ve yetki, Bakanlık adına Orman İşletme Müdürlüğüne aitmiş! Beni tanıyanlar çok iyi bilirler ki; boş yere konuşmam ve yazmam. Kimseye de iftira atmam. Bügün benim paylaşımıma yorumda bulunan, Göle Eski Belediye Başkanı Sevgili Mahmut Toprak;”Değerli Hocam, önemli bir orman katliamını dile getiriyorsunuz ve gerçekten de yüreğiniz yanıyor, bütün vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyorum” şeklindeki beyanı yazıyı yazmamı zorunlu kıldı. 

Sayın Toprak, özgül ağırlığı olan bir isim. O da “katliam” diyorsa kesinlikle doğrudur. Bu nedenle; başta Göle Dernekler Federasyonu olmak üzere, etkili ve yetkili bütün Gölelileri Milli servetimiz olan ormanlarımıza sahip çıkmaya ve acilen gerekli girişimlerde bulunmaya davet ediyorum. Yarın çok geç olabilir! 

Yüksel Yeni Eğitimci